Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowe wydarzenie w Kazimierzu, w gminie Kosakowo: odsłonili tablicę w hołdzie polskim żołnierzom, obrońcom Kępy Oksywskiej i Kazimierza

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
Wideo
od 16 lat
Przewodniczący pomorskiego PTTK, wójt gminy Kosakowo, sołtysowie, radni i mieszkańcy zgromadzili się w niewielkiej wsi Kazimierz w gminie Kosakowo, by wspólnie i uroczyście odsłonić pamiątkową tablicę w hołdzie polskim żołnierzom, obrońcom Kępy Oksywskiej i Kazimierza we wrześniu 1939 r. To wydarzenie podkreśliło znaczenie Kazimierza w historii obrony naszego kraju.

Uroczystość odsłonięcia tablicy na kapliczce św. Marka w Kazimierzu, w gminie Kosakowo odbyła się we wtorek, 25 kwietnia 2023 r. To hołd ku pamięci bohaterstwa polskich żołnierzy, obrońców Kazimierza i Kępy Oksywskiej we wrześniu 1939 roku.

Sołtys wsi Kazimierz Grzegorz Flatau rozpoczął uroczystość od powitania przybyłych gości. Wśród nich znaleźli się m.in. wójt gminy Kosakowo Marcin Majek, przewodniczący Rady Gminy Kosakowo Andrzej Śliwiński, proboszcz parafii pw. Krzyża Świętego w Rumi ks. Zbigniew Hul, dyrektor Biblioteki Publicznej w Kosakowie Anna Paturej, dyrektor biblioteki „Stacja Kultury w Rumi” Dariusz Rybacki, sołtysi i radni oraz mieszkańcy gminy Kosakowo.

ZOBACZ TEŻ: Rok 2023 rokiem 50-lecia gminy Jastarnia. Podjęto uchwałę na uroczystej sesji Rady Miejskiej Jastarni. To wyjątkowy rok dla jastarników

Głos zabrał wójt gminy Kosakowo, który nawiązał do historii i podkreślił wagę czczenia bohaterstwa poległych żołnierzy.

- Spotykamy się w dniu Św. Marka, patrona miejscowości Kazimierz, przy kapliczce św. Marka. To miejsce jest doskonale znane wszystkim mieszkańcom Kazimierza, bo jest to swoiste centrum tej miejscowości - mówił wójt Marcin Majek. - Cieszę się, że mamy przyjemność odsłonić tę tablicę upamiętniającą żołnierzy, którzy ponad 80 lat temu poświęcili to, co najważniejsze: poświęcili swoje zdrowie i swoje życie w obronie tej miejscowości, w obronie Kazimierza i terenów na Kępie Oksywskiej. W obronie Kępy Oksywskiej zginęło w sumie ponad dwa tysiące żołnierzy. Były to jedne z bardziej krwawych walk całej kampanii wrześniowej. Powinniśmy czcić pamięć tych wszystkich, którzy tu polegli.

Proboszcz parafii pw. Krzyża Świętego w Rumi ks. Zbigniew Hul odprawił nieszpory z okazji święta patrona Kazimierza.

Po nabożeństwie głos zabrał pomysłodawca i inicjator utworzenia tablicy pamiątkowej Dariusz Dębski, który w swojej przemowie przedstawił rys historyczny oraz nawiązał do tego jak ważne jest to przedsięwzięcie.

Uroczystego odsłonięcia tablicy w Kazimierzu dokonali: wójt gminy Kosakowo oraz sołtys Kazimierza

- Tablica ta jest hołdem mieszkańców Kazimierza dla obrońców Kazimierza i Kępy oksywskiej w 1939 roku, którzy tutaj walczyli, stracili zdrowie, ale też bardzo dużo z nich tutaj zginęło - mówił przewodniczący Pomorskiej Komisji Krajoznawczej PTTK Dariusz Dębski. - To przez Kazimierz, we wrześniu 1939 roku, niemieckie wojska wdzierały się na Kępę Oksywską, tocząc zaciekłe walki o pobliską Dębową Górą, leśniczówkę, kolejne wzgórza i Dębogórze.

Po wystąpieniu pomysłodawcy Dariusza Dębskiego Orkiestra Dęta Gminy Kosakowo odegrała hymn państwowy, a po nim nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej.

Uroczystego odsłonięcia tablicy w Kazimierzu dokonali: wójt gminy Kosakowo oraz sołtys Kazimierza, a wydarzeniu towarzyszyła Orkiestra Dęta z Kosakowa oraz Kaszubski Regionalny Chór „Morzanie”.

Na zakończenie sołtys podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tablicy pamiątkowej oraz przybyłym gościom.

Pierwsza tablica upamiętniająca bohaterskość i poświęcenie polskich żołnierzy w Kazimierzu

Kapliczka w Kazimierzu ma bogatą historię, od wielu lat jest kultowym i centralnym miejscem Kazimierza w gminie Kosakowo. Do momentu uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej żołnierzy, na ścianach kapliczki umieszczone były dwie inne, pamiątkowe tablice.

  • Pierwszą umieszczono na początku 2001 roku, na ścianie czołowej kapliczki. Jest to tablica z tekstem „Św. Marek Ew. patron wsi Kazimierz. Kapliczka wybud. 1860”. Poniżej napisu umieszczono herb Rumi oraz napis: „Rumia A.D. 2001”.

- Herb Rumi na tablicy umieszczono ze względu na przyłączenie Kazimierza do Rumi. Inicjatorem powstania tablicy była pani Urszula Brechelke, sołtys Kazimierza w latach 1994 - 2003 oraz członkini rumskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego, a tablicę ufundowało miasto Rumia - tłumaczy nam Dariusz Dębski.

  • Druga tablica została zainstalowana na lewej bocznej ścianie kapliczki w Kazimierzu 25 kwietnia 2016 roku - w dzień św. Marka, patrona wsi. Zawiera treść: „Pamięci ofiarom epidemii cholery w latach 1790 - 1800”, a poniżej widnieje „Mieszkańcy wsi Kazimierz” oraz „Kazimierz 25.04.2016 r.”

- Inicjatorką powstania tablicy była mieszkanka Kazimierza Anna Wodniczak z domu Bojke, która postanowiła w ten sposób uhonorować i ocalić od zapomnienia ofiary wielkiej epidemii cholery, która nawiedziła Kazimierz i okolice, pozbawiając życia wielu tutejszych mieszkańców - wyjaśnia Dariusz Dębski. - Fundatorem tablicy był wójt Kosakowa, a tablicę wykonał pan Jakubowski z Dębogórza, który wraz ze swoimi pracownikami zamontował ją na kapliczce.

ZOBACZ TEŻ: Odsłonięcie pomnika lotników w Słuchowie. Co wydarzyło się na ziemi krokowskiej 9.04.1944 r.? „Nowe karty historii wciąż się odkrywają”

  • Trzecia tablica. 25 kwietnia 2023 r., w dzień św. Marka, patrona wsi Kazimierz, odsłonięto tablicę o treści: "W hołdzie polskim żołnierzom obrońcom Kępy Oksywskiej i Kazimierza we wrześniu 1939 r. Mieszkańcy Kazimierza. Kazimierz, 25.04.2023 rok."

Jej pomysłodawcą i inicjatorem jest Dariusz Dębski, natomiast jej fundatorem jest wójt i Urząd Gminy Kosakowo. Skąd pomysł na taką tablicę? Idea zrodziła się jeszcze przed pandemią koronawirusa, jednak działania związane z powstaniem tablicy trzeba było zawiesić na czas jej trwania.

- Pomysł, ze względu na panującą pandemię był odwlekany, a wziął się stad, iż cały czas się zastanawiałem, jak to jest, że mamy tego typu miejsca w Mostach, w Kosakowie, w Babich Dołach, na Obłużu, a o Kazimierzu nikt nie mówi - tłumaczy Dariusz Dębski. - Wydaje mi się, że mieszkańcom Kazimierza na pewno się ta tablica należy, ale także i hołd dla tych żołnierzy, którzy tu walczyli. Warto pamiętać o historii i naszych bohaterach. Biorąc pod uwagę napływ nowych mieszkańców na terenie Kazimierza i okolic oraz to, że nie każdy zna historię, dobrze byłoby tę historię upamiętnić i przypominać mieszkańcom o tym, co się tutaj wydarzyło.

Byłeś świadkiem zdarzenia na terenie powiatu puckiego?

ZOBACZ TEŻ: Rok 2023 rokiem 50-lecia gminy Jastarnia. Podjęto uchwałę na uroczystej sesji Rady Miejskiej Jastarni. To wyjątkowy rok dla jastarników

Daj nam znać! Podziel się zdjęciami z nami i naszymi Czytelnikami. Prześlij je nam na maila ([email protected]) lub wyślij w wiadomości prywatnej na naszym fanpejdżu - kliknij w baner poniżej i przejdź na naszego Facebooka:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki