Wyjątkowa konferencja w Kartuzach - seniorzy mieli okazję podyskutować o zdrowiu, bezpieczeństwie i aktywności - ZDJĘCIA

Maciej Krajewski

Wideo

Zobacz galerię (66 zdjęć)
W czwartek w Kartuskim Centrum Kultury odbyła się bezpłatna konferencja dla seniorów. Zebrani na sali mieli okazję zapoznać się m.in. z mechanizmami, jakich oszuści używają wobec osób starszych, a także posłuchać o znaczeniu zdrowia i aktywności fizycznej oraz umysłowej w ich życiu. Spotkanie otworzył i zamknął Mariusz Szmidka, redaktor naczelny Dziennika Bałtyckiego.

W czwartek 11 kwietnia kilkudziesięciu seniorów z całego powiatu zawitało do Kartuskiego Centrum Kultury. Powodem była szczególna, bezpłatna konferencja właśnie im dedykowana. Podczas spotkania goście mieli okazję zapoznać się m.in. z przepisami dotyczącymi spadków, a także poznać mechanizmy, jakimi posługują sie oszuści w przypadku metod „na wnuczka”.

Zebranych przywitał Mariusz Szmidka, redaktor naczelny Dziennika Bałtyckiego.

- Człowiek jest niedoskonały, ale seniorzy radzą sobie z tym doskonale - rozpoczął Mariusz Szmidka. - W kuluarach rozmawialiśmy, czy określenie seniorzy jest dobrym. Myślę, że jeszcze lepszym jest „mentorzy” i „mistrzowie zawodu”. Ludzie, którzy swoim doświadczeniem dzielą się z młodszym pokoleniem.

Redaktor naczelny Dziennika Bałtyckiego wyjaśniał też, dlaczego w ogóle gazeta regionalna, przy współudziale marszałka województwa pomorskiego Mieczyława Struka, organizuje tego typu spotkanie. Tłumaczył, że dziennikarstwo to nie jedynie misja informacyjna, ale i kontrolna wobec władz, edukacyjna w stosunku do odbiorców oraz integracyjna, spajająca między sobą różne środowiska.

- W tym przypadku naszym celem jest integrowanie seniorów, ale też pomaganie im w realizacji pasji w tej drugiej połowie życia - mówił redaktor Szmidka.

Głos zabrała też Agnieszka Kapała-Sokalska, członek zarządu województwa pomorskiego.

- To niezwykle istotne, ażeby poszerzać, pogłębiać swoją wiedzę, swoje doświadczenia - podkreśliła Agnieszka Kapała-Sokalska, przybliżając też zebranym ogólne zagadnienia, jakie miały być poruszane w kolejnych wystąpieniach.

Aktywizacja i spadki

Pierwsza część konferencji była poświęcona aktywizacji ruchowej seniorów oraz kwestiom prawnym, dotyczącym spadków, darowizn i testamentów. Najpierw wystąpił dr Michał Kubiak z Zakładu Polityki Publicznej i Społecznej Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, który sam często pracuje z osobami starszymi - zarówno umysłowo jak i fizycznie.

Doktor Kubiak przedstawił zebranym podstawowe formy aktywności ruchowej oraz korzyści z tego płynące. Wielokrotnie podczas wystąpienia podkreślał jednak, że nie należy niczego robić nagle, natychmiast, w dużych ilościach, gdyż może dać do przeciwne do pożądanych efekty. Jak przystało na naukowca przybliżył gościom też kilka pojęć i twierdzeń, w tym i z zakresu gerokinezjologii, czyli właśnie nauki o aktywności fizycznej w starszym wieku.

Dalej głos zabrała Oliwia Likierska, adwokat z Gdyni. Swoje wystąpienie „Senior jako świadomy spadkodawca” rozpoczęła od omówienia sposobów, które warto mieć na uwadze, gdy sytuacja finansowa jest zagrożona.

- Myśl o tym, co po nas zostanie, co odziedziczą spadkobiercy jest istotna, natomiast wydaje mi się przede wszystkim, że powinni Państwo myśleć o sobie - twierdziła Oliwia Likierska, przybliżając zebranym dwa rozwiązania: odwrócony kredyt hipoteczny oraz rentę dożywotnią.

Adwokat z gdyńskiej kancelarii poruszyła też kwestie darowizn, przede wszystkim przestrzegając seniorów, aby poważnie się zastanawiali, gdy takowe przekazują, w szczególności gdy są potwierdzone pismem notarialnym. Dużą część jej wystąpienia zajęło też omawianie testamentów - tego, jak takowy utworzyć, co należy w nim umieścić, jak formułować postanowienia oraz, w szczególnie trudnych sytuacjach, w jaki sposób poprawnie uniemożliwić wybranej osobie otrzymanie części spadku.


O oszustach i zdrowiu

Po krótkiej przerwie, już w niestety węższym gronie, przyszedł czas na omówienie kwestii bezpieczeństwa. O oszustwach, dokonywanych metodą „na wnuczka”, „gazownika”, czy nawet „na policjanta” opowiadała st. asp. Barbara Gawłowicz-Witkiewicz z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. Policjantka wyjaśniła też mechanizmy, jakie oszuści wykorzystują wobec osób starszych - jak znajdują je poprzez wyszukiwanie charakterystycznych imion polskich w książce telefonicznej, jak dowiadują się szczegółów o miejscu zamieszkania danej osoby podpuszczając ją swoimi specyficznymi pytaniami itd.

W nawiązaniu do coraz częstszych przypadków podawania się za funkcjonariusza policji st. asp. Gawłowicz-Witkiewicz zapewniała zebranych, że policja nigdy nie przychodzi do czyjegoś domu po pieniądze. Ponadto przestrzegała, aby zawsze się upewnić, czy naprawdę rozmawiamy z osobą, za którą się podaje rozmówca po drugiej stronie telefonu.

Ostatnie wystąpienie krótko i zwięźle poprowadziła jeszcze Aleksandra Wenta-Smól z Powiatowego Centrum Zdrowia w Kartuzach. Choć skupiała się na profilaktyce i dbaniu o zdrowie podkreślała, że przede wszystkim istotny jest komfort życia osoby starszej.

- Ważne, żeby człowiek mógł samodzielnie funkcjonować jak najdłużej - mówiła, dając przykład, jak znaczące jest, aby dana osoba mogła bez niczyjej pomocy np. zrobić zakupy.

Szczególne przedsięwzięcie

Konferencję zakończył Mariusz Szmidka, podsumowując wystąpienia gości Kartuskiego Centrum Kultury. Zwrócił jednak uwagę na jeden wspólny mianownik wszystkich prelekcji: chęci.

- Pamiętajmy, że chcieć to móc. Jak będziecie chcieli, to będziecie zdrowi. Jak będziecie chcieli, to będziecie aktywni. Jak będziecie chcieli, to będziecie mieli wiedzę na temat tych wszystkich metod oszukańczych i dacie sobie z nimi radę - mówił redaktor naczelny Dziennika Bałtyckiego. - Jeśli te dzisiejsze wszystkie wystąpienia, całe to spotkanie, cała ta konferencja choć trochę na co dzień poprawi tę jakość Waszego życia to będę szczęśliwy.

Redaktor Szmidka podziękował też wszystkim prelegentom oraz współorganizatorom konferencji. Z okazji zbliżających się świąt Wielkanocnych złożył też życzenia wszystkim zebranym na sali.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie