Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wygraj drewniany dom! W Szymbarku nie można się nudzić. Pytanie nr 24

Iwona Nody
W Centrum Edukacji i Promocji Regionu można świetnie bawić się z całą rodziną
W Centrum Edukacji i Promocji Regionu można świetnie bawić się z całą rodziną Iwona Nody
Kto myśli, że widział już wszystko w Centrum Edukacji i Promocji w Szymbarku na pewno grubo się myli. To miejsce w każdym zakamarku kryje jakąś ciekawostkę. A nowych eksponatów wciąż przybywa.

- Zapraszam na naszą stronę internetową www.cepr.pl - zachęca Mirosław Zieliński, dyrektor CEPR. - Tam zainteresowane osoby znajdą zawsze aktualne informacje - co, gdzie i kiedy dzieje się w centrum. Poza tym o informacje prosimy pytać we wszystkich instytucjach zajmujących się promocją regionu i świadczeniem usługi informacji turystycznej. Ponieważ współpracujemy z wieloma podobnymi w charakterze instytucjami, to z informacją o centrum tak naprawdę można spotkać się niemal wszędzie, gdzie pojawiają się turyści.

Czytaj także: W niedzielę odbędzie się II Majówka Jazzowa

Ciekawostki w CEPR

Gości w CEPR wita figura Światowida, pogańskiego bożka, który spoglądał na cztery strony świata. Symbolizuje on upór, konsekwencję, religijność i pracowitość Kaszubów.

Po lewej stronie znajduje się Dom Harcerza, a w nim m.in. deska, która kiedyś nosiła miano najdłuższej na świecie. Zwiedzanie większość osób zaczyna właśnie od tego miejsca. Być może niedługo przybędzie tu kolejny ciekawy obiekt. 2 czerwca zakończyć ma się w centrum bicie rekordu Guinnessa. CEPR bowiem chce znów posiadać najdłuższą deskę na świecie.

W Muzeum Ciesielnictwa zgromadzono zbiory przedmiotów wykonanych od XVIII w. do wybuchu II wojny światowej. Dwór Salino przenosi odwiedzających do Polski szlacheckiej, a Dom Trapera Kaszubskiego z Kanady pozwala zobaczyć, jak 150 lat temu wyglądało życie naszych rodaków za granicą. Z Kanady przywieziono w częściach dwie chaty z osad założonych przez Kaszubów. Przed nimi powiewa kanadyjska flaga.

- W Szymbarku znajduje się dom przyjaźni polsko-kanadyjskiej i nie ma ani jednego tygodnia w roku, by nie było u nas kogoś z Kanady - mówi Daniel Czapiewski, właściciel CEPR. -Wzorem kanadyjskich Kaszubów - w sąsiedztwie domku trapera osadziliśmy 100 kamieni z wykutymi nazwiskami kanadyjskich pionierów. A nasza chata wspiera się na czterech narożach na kamieniach Etmańskich, Szczypiorów, Shulistów i Czapiewskich.

Wizyta w Domu Powstańca z Adampola przeniesie turystów w zupełnie inny zakątek świata. Adampol to miasteczko w Turcji, którego założycielem był Adam Czartoryski. W tej miejscowości wciąż żyją potomkowie polskich powstańców.
Bunkier TOW "Gryf Pomorski" pokazuje, w jakich warunkach walczyli partyzanci na Pomorzu podczas wojny. Hołd walczącym za ojczyznę oddano stawiając im pomnik.

Turystyczne hity

"Dom stojący na głowie" to najbardziej znana atrakcja CEPR. Wrażenia podczas spaceru po tym odwróconym świecie są niesamowite. To jedna z niewielu okazji, kiedy można poczuć się jak w innym wymiarze.
Największy koncertujący fortepian świata intryguje niejednego turystę. Wszyscy złośliwi, którzy twierdzą, że nie wielkość, a jakość ma znaczenie, powinni wiedzieć, że na tym instrumencie grywali już najwybitniejsi polscy muzycy.
Centrum kryje też wiele niespodzianek.
Niepozorny kościół św. Rafała Kalinowskiego to prawdziwy skarbiec. Tylko na zapoznanie się z wszystkimi eksponatami, które się w nim znajdują trzeba by poświęcić cały dzień. Kościół zwany jest również Kaplicą Jedności Narodowej.
Św. Rafał Kalinowski jest patronem Sybiraków, dlatego w kościele znajdują się liczne pamiątki przesłane przez osoby, które musiały opuścić ojczyznę. Tu można zobaczyć prawie 200- letnie ławki z sanktuarium Matki Boskiej Królowej Kaszub z Sianowa, belki z Jasnej Góry oraz z Żurawia Gdańskiego, a także belki z sowieckiego łagru w Kołymie. W tym miejscu zgromadzono również kamienie z ważnych dla Polaków miejsc - archikatedry na Wawelu, siedziby Mieszka I na Ostrowie Tumskim, Zamku Królewskiego w Warszawie czy Giewontu.

To warto wiedzieć o CEPR

Przewodnicy zaskakują zwiedzających swoimi opowieściami. CEPR można odwiedzać w godz. 9-19, a w niedziele i święta w godz. 10-19. Od 1 listopada do 31 marca centrum jest otwarte do godz. 17. Turyści indywidualni za wstęp zapłacą 15 zł, grupy zorganizowane powyżej 25 osób - 12 zł. Dzieci do 6 lat wchodzą za darmo.

Czytaj także: Wygraj drewniany dom! Wciąż możesz przyłączyć się do konkursu

Zwiedzać CEPR może każdy. Na jego terenie obowiązują typowe zasady zachowania - palić papierosy można jedynie w wyznaczonych miejscach, nie należy śmiecić czy zachowywać się agresywnie. Co ważne - na teren centrum można wprowadzać psy - muszą być na smyczy i mieć kaganiec. Nasz pupil będzie mógł więc spędzić z nami czas.

Wszystko o konkursie Wygraj drewniany dom

Propozycja dla biznesu

Szymbark powinien znaleźć się na mapie każdego przedsiębiorcy. W CEPR można zorganizować piknik integracyjny dla pracowników firmy czy zwołać spotkanie biznesowe.

W centrum znajduje się 6 sal konferencyjnych. Największa pomieścić może 150 uczestników. CEPR zapewnia całą obsługę spotkań, łącznie z urządzeniami multimedialnymi.

Na miejscu znajduje się hotel i hostel. Łącznie CEPR może przenocować 171 osób. W swojej ofercie centrum ma również 4 apartamenty. Można tu wyprawić wesele na 160 osób.

Pytanie nr 24: Który ze świętych jest patronem kaplicy Jedności Narodowej?

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki