Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wygraj drewniany dom! Kościół św. Rafała to muzeum oraz świątynia. Pytanie nr 33

Iwona Nody
W Kaplicy Jedności Narodowej najbliższa msza zostanie odprawiona w Boże Ciało
W Kaplicy Jedności Narodowej najbliższa msza zostanie odprawiona w Boże Ciało Iwona Nody
W Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku znajduje się niepozorny, na pierwszy rzut oka, drewniany kościółek. Kryje on w sobie wiele tajemnic. Inspiratorem postawienia kościoła św. Rafała Kalinowskiego, patrona Sybiraków, był ks. Edmund Kosznik z Ostrzyc. Do budowy świątyni zachęcał ks. Henryk Jankowski.

Kościółek, zwany Kaplicą Jedności Narodowej, należy zwiedzać z przewodnikiem. Opowie on wiele ciekawych historii o zgromadzonych eksponatach i odpowie na pytania gości.

Przewodnicy przekazują odwiedzającym CEPR historię powstania kaplicy. Opowiadają o tym, jak proboszcz sanktuarium Matki Boskiej Królowej Kaszub z Sianowa chciał zrobić remont kościoła. Stare, 140-letnie ławki ofiarował CEPR. Chciano je wyeksponować i zarazem umieścić w godnym miejscu. Nie nadawały się więc ani do restauracji, ani do ustawienia na dworze. Postanowiono dobudować do nich kościółek.

Czytaj także: Szymbark kryje wciąż wiele tajemnic

W Kaplicy Jedności Narodowej każdy przedmiot jest darem. Wśród eksponatów znajduje się kamień z fundamentów katedry na Wawelu. Został przekazany przez proboszcza parafii wawelskiej, ks. infułata Janusza Bielańskiego. Kolejnym ważnym fragmentem skały w kościółku jest kamień z fundamentów ołtarza romańskiego w Gnieźnie. Na ścianie umieszczono fragment Łazienek Królewskich z Warszawy. W kaplicy zobaczyć można kryształ halitu z kopalni soli w Wieliczce, który krystalizował się prawie 500 lat. Darem śląskich kolejarzy jest figurka św. Katarzyny. Symbolizuje ona przyjaźń pomiędzy Ślązakami a Kaszubami.

Sama konstrukcja Kaplicy Jedności Narodowej zasługuje na uwagę. Jedną ze ścian wykonano z desek Domu Sybiraka, który znajduje się w CEPR. W kościółku znajdują się 300-letnie deski z gdańskiego Żurawia oraz belki z sopockiego mola. W kaplicę wpasowano element konstrukcji drewnianej więźby dachowej z Sanktuarium Najświętszej Marii Panny Królowej Polski z Częstochowy.

Czytaj także: Kaszubi pamiętają o rodakach z Kanady
W jedną ze ścian wbudowano oryginalny fragment bunkra "Ptasia Wola" TOW Gryf Pomorski. Wyeksponowano belkę z łagru w Magadanie, miejscowości leżącej w azjatyckiej części Rosji.

W kościółku uwagę zwraca kopia figurki Matki Boskiej Sianowskiej Królowej Kaszub. Co roku do Sianowa odbywają się pielgrzymki. Kaszubi czują silną więź z Matką Boską, uważają ją za swoją matkę i opiekunkę.

Krzyż za ołtarzem powstał przy okazji bicia rekordu Guinnessa w 2002 r. Olbrzymia deska, wtedy najdłuższa na świecie, niestety się złamała. Uznano, że nic nie powinno się zmarnować, dlatego z odłamanej końcówki powstał krzyż.
W kaplicy umieszczono wiele figurek ofiarowanych przez ludzi z całego świata. Małym eksponatem, ale niezwykle ważnym, jest Matka Boska Sybiraków. Na Syberii nie można było sprawować żadnego kultu. Wywiezieni tam Polacy tęsknili jednak za ojczyzną i jedyne pocieszenie odnajdowali w religii. Stworzyli małą figurkę Matki Boskiej. Podstawę wykonano z rogu łosia, a samą postać Maryi z przetopionych misek na zupę. Naczynia na Syberii warte były więcej niż złoto.

W CEPR swoje miejsce znalazł Orzeł Wolnego Miasta Gdańska. To dar Wojska Polskiego, który przypominać ma o silnym związku Pomorza z Polską. W kościółku znaleźć można buńczuk - symbol władzy wodzów tatarskich.

Obok ołtarza wisi tekst modlitwy "Ojcze nasz", spisany po kaszubsku. Oryginał znajduje się w kościele Pater Noster w Jerozolimie.

Organy do kaplicy ofiarowała Cappella Gedanensis, zespół muzyki dawnej, kontynuujący tradycje muzyków rajców gdańskich z XVI w.

Wszystko o konkursie Wygraj drewniany dom

Niedawno kaplica otrzymała kolejny eksponat - kamień spod Monte Cassino, z łuską po pocisku, do której włożono ziemię z 40 pól bitewnych i cmentarzy Wojska Polskiego z lat 1914-1945. Urnę wykonał kpt. rezerwy Władysław Dobrowolski, a przekazał ją płk pilot Adam Trzeciak.

Kaplica Jedności Narodowej to nie tylko muzeum, gdzie zbiera się pamiątki, to także miejsce kultu. 20 do 30 razy w roku odbywają się tam msze. Najbliższa odprawiona zostanie w święto Bożego Ciała.

Święty Rafał Kalinowski jest patronem Sybiraków i o Sybirakach w jego kaplicy się pamięta. Wystawiono tam skarbonkę, do której można wrzucać pieniądze. Zostaną one wykorzystane na budowę klasztoru sióstr karmelitanek w Irkucku.

Pytanie nr 33: Który święty patronuje Kaplicy Jedności Narody w CEPR w Szymbarku?

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki