Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wygraj drewniany dom! Kaszuby wciąż modne

Edyta Okoniewska, Joanna Surażyńska
Edyta Okoniewska
Kaszuby stają się coraz modniejsze. Mieszkańcy dużych miast szukają spokoju, ciszy i bliskości przyrody właśnie w tym regionie. Chętnie uciekają od miejskiego zgiełku, korków i hałasu na Kaszuby. Dlaczego tak się dzieje? Wielu z nich podkreśla, że Warszawa ma swoje Mazury, a Trójmiasto Kaszuby.

- Dzisiaj odległość od miasta nie jest żadnym problemem - mówi Bogusława Zajczyk z Gdańska. - Przenieśliśmy się do niewielkiej miejscowości w gminie Kościerzyna przed trzema laty. Każdego dnia cieszę się z tej decyzji. Na stanie w korkach w Trójmieście trzeba często poświęcić przynajmniej godzinę. W tym samym czasie zdążę dojechać z Kościerzyny do Gdańska. Tymczasem po pracy mogę spędzać wolne chwile w ciszy, spokoju i w otoczeniu pięknej przyrody.

Wszystko o konkursie na stronie www.dziennikbaltycki.pl/wygrajdrewnianydom

Ci, którzy przenieśli się na Kaszuby, podkreślają, że ten region jest wyjątkowy. Tym, co najbardziej przyciąga, są lasy, jeziora i rzeki na wyciągnięcie ręki. Co więcej, kaszubskie miasta oferują dziś takie same atrakcje, jak duże aglomeracje. Można wybrać się do kina, na basen, do restauracji, muzeów. Z szerokiej oferty edukacyjnej i sportowej mogą skorzystać także najmłodsi.

- Dawniej dzieciom na wsi i w małych miastach było znacznie trudniej zorganizować czas wolny lub zadbać o rozwój pasji - mówi Marzena Lorbiecka z Gdańska. - Dzisiaj nawet w małych miejscowościach są hale sportowe, nie brakuje zajęć dodatkowych, a co najważniejsze dzieci bez obaw mogą bezpiecznie spędzać czas na łonie natury.

Coraz więcej mieszkańców miast ulega modzie na kupno domku rekreacyjnego na Kaszubach. Dzięki temu niemal każdy weekend i urlop mogą spędzić poza zgiełkiem dużej aglomeracji.

Czytaj także: Drewniane domy są zdrowe i ekologiczne

- Po tygodniu pracy wystarczy kilkadziesiąt minut, aby znaleźć się w zupełnie innym świecie, gdzie można naładować akumulatory - mówi Arkadiusz Synak z Gdyni. - Jeszcze do niedawna korzystaliśmy z wypoczynku w kwaterach agroturystycznych na Kaszubach. Rok temu jednak zdecydowaliśmy się na zakup małego domku letniskowego. Teraz przyjeżdżamy do siebie.

Specjaliści z branży nieruchomości podkreślają, że tempo życia jest obecnie tak szybkie, że młodzi, ambitni i przedsiębiorczy szukają wytchnienia poza miastem.

- Na Kaszuby przyciągają czyste powietrze, urokliwe miejsca, cisza i spokój - mówi Krzysztof Bączkowski, specjalista ds. obrotu nieruchomościami w firmie Tyszkiewicz Nieruchomości. - Miasta takie jak Kościerzyna czy Bytów to dziś prężnie rozwijające się ośrodki miejskie, które są w stanie zaspokajać wszelkie potrzeby mieszkańców. Ważnym czynnikiem jest też rozwój sieci internetowej, coraz więcej ludzi pracuje z dala od biura, na miejsce pracy wybierając własny dom. Nie muszą już codziennie dojeżdżać do miasta. Klientów przyciągają też atrakcyjne ceny, gdyż nieruchomości są tańsze w porównaniu z tymi w Trójmieście. Coraz modniejsze staje się spędzanie zimy w mieście, a lata w domu letniskowym na Kaszubach.
Kaszuby ukochali także znani i lubiani. Jednym z nich jest Rudi Schuberth, który osiedlił się w powiecie bytowskim nad jeziorem Jasień. Pasją artysty jest tradycyjne kaszubskie budownictwo. Na nim także wzorował swój dom. Inspiracji szukał w powiecie słupskim, wzorował się na zagrodach ze Swołowa.
Kaszubskie strony odwiedza też Andrzej Zieliński czy Bartosz Świderski.
Z pewnością niemałe znaczenie dla sławy tego regionu mają też znane aktorki, które na każdym kroku promują swoje rodzinne, kaszubskie miejscowości. Wśród nich nie można zapomnieć o Danucie Stence rodem z Gowidlina i Joannie Kurowskiej rodem z Rumi.

Jeszcze do niedawna pracujący szukali wypoczynku poza granicami naszego kraju. Na topie były drogie kurorty w ciepłych krajach. Dzisiaj natomiast rekordy popularności bije odpoczynek w lesie i nad jeziorem.

- Kaszuby wciąż są nieodkryte - mówi Antoni Kurszewski, który na Kaszuby przeprowadził się z Olsztyna. - Tutaj wciąż jest wiele zakątków nieznanych, o których mało kto wie. Najlepiej można się o tym przekonać podczas wycieczek rowerowych, pieszych i kajakowych. Mieszkam tu już kilka lat, a wciąż mam wrażenie, że ten region jeszcze nieraz mnie zaskoczy.
Jak podkreślają architekci, coraz więcej osób decyduje się również na budowę domów w stylu kaszubskim.

Czytaj też: W Szymbarku stanął Dom Powstańca Polskiego sprowadzony z Turcji

- Jeszcze do niedawna modne były betonowe rezydencje z wieżami, przypominające zamki - mówi pracownik biura projektowego z Kościerzyny. - Teraz, szczególnie za miastem, popularne są domy z drewna przypominające dawne zabudowania kaszubskiej wsi. Nawet jeśli ktoś zdecyduje się na inny styl, to bardzo często włącza do niego przynajmniej elementy kaszubskie.

- Najczęściej wybierane są projekty domów bardzo tradycyjnych, drewnianych, o charakterze wiejskiego domku lub pseudodworku z podcieniami i tarasami - mówi Tomasz Sobieszczuk z firmy MTM Styl, oferującej projekty architektoniczne.

Wygraj drewniany dom - pytanie konkursowe nr 2

Nowa edycja konkursu "Wygraj drewniany dom" rozpoczęła się w piątek, 20 kwietnia i potrwa do 8 czerwca. W tym czasie w gazecie ukaże się 40 kuponów konkursowych. Pojedynczą szansę na wygranie mieszkania będzie dawać zestaw 10 kuponów z kolejnych wydań gazety. W czasie trwania konkursu będzie można skompletować 4 takie zestawy.

Pytanie konkursowe nr 2: Jakie domy są najbardziej popularne na Kaszubach

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki