Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Wydobyte z ziemi tajemnice chmieleńskiego grodu". Zobacz, co archeolodzy wydobyli z Grodziska w Chmielnie [zdjęcia]

Janina Stefanowska
"Wydobyte z ziemi tajemnice chmieleńskiego grodu"
"Wydobyte z ziemi tajemnice chmieleńskiego grodu" Janina Stefanowska
Do końca września 2018 roku w Centrum Informacji Turystycznej w Chmielnie przy ul. Gryfa Pomorskiego 28A można oglądać wystawę „Wydobyte z ziemi – tajemnice chmieleńskiego grodu”.

Ciekawa ekspozycja prezentuje wyniki interdyscyplinarnych badań archeologicznych przeprowadzonych na grodzisku z okresu wczesnego średniowiecza, znajdującego się w sąsiedztwie popularnej plaży nad jeziorem Kłodno w Chmielnie.

Archeolodzy odkryli między innymi część grodu i podgrodzia, suchą fosę, masywny wał z drewna, kamieni i ziemi, kanał odwadniający, ruiny wieży mieszkalno-obronnej wzniesionej na kamiennym fundamencie, fragmenty siedmiu domostw, paleniska, piece i jamy gospodarcze.

Artefakty i średniowieczne przedmioty można zobaczyć na wystawie w Chmielnie.

Na planszach można poczytać o otoczeniu osadniczym, o rybołówstwie i zdobywaniu pożywieniu z pól, lasów i ogrodów. Przy chmieleńskich chatach, w miejscach osłoniętych od wiatru, zakładano ogródki otoczone plecionkowym płotem, w których uprawiano bób, groch, marchew, cebulę, rzepę, mak, kapustę, ogórki. Rosły też drzewa owocowe - jabłonie, wiśnie, śliwy.

Dzięki analizom archeo-botanicznym pobranych na Grodzisku w 2016 r. prób gleby na zawartość ziarniaków, określono uprawiane przez wiekami rośliny. Najmocniej reprezentowany był jęczmień, proso, żyto i pszenica. Ziarna rozcierano w żarnach rotacyjnych. Jeden z kamieni - dolną część, odkryto w fosie.

Średniowieczny gród w Chmielnie strzegł obszaru dzisiejszej ziemi kartuskiej Pojezierza Kaszubskiego. Był ośrodkiem administracyjnym i ważnym ogniwem systemu obronnego, jaki powstał wokół siedziby księcia w Gdańsku.

ZOBACZ TAKŻE: Górzyca, powiat słubicki. W polach, na których niebawem stanie osiedle domków jednorodzinnych, znaleziono prawdziwe skarby sprzed ponad 3 tys. lat. Mówi Krzysztof Socha, archeolog w Muzeum Twierdzy Kostrzyn

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki