Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybrano miejskiego architekta. Prof. Piotr Lorens zadba o zieloną strategię dla Gdańska

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Spec w dziedzinie urbanistyki i planowania przestrzennego - prof. Piotr Lorens z Politechniki Gdańskiej - został wybrany na stanowisko miejskiego architekta. Jako dyrektor nowego biura będzie miał realny wpływ na procesy inwestycyjne i tworzenie przyjaznych przestrzeni w mieście.

Konkurs na architekta miejskiego władze Gdańska ogłosiły w lutym. Wzięło w nim udział pięciu kandydatów. Czworo z nich spełniło wymogi formalne i przedstawiło swoją wizję miasta komisji konkursowej.

W czwartek, 18 marca, poinformowano o tym, kto obejmie stanowisko dyrektora nowo powstałego Biura Architekta Miasta.

- Chcemy, by osoba, która została architektem, zajęła się porządkiem urbanistycznym i wizją architektoniczną zwłaszcza w obszarach, które są strategiczne i prestiżowe, ale też konfliktowe - podczas konferencji prasowej podkreślała Aleksandra Dulkiewicz, Prezydent Gdańska.

Miejskim architektem został Piotr Lorens, profesor nauk technicznych, doktor habilitowany w dziedzinie urbanistyki i planowania przestrzennego, stypendysta Fulbrighta. Człowiek, będący jednocześnie teoretykiem, jak i praktykiem w dziedzinie architektury i urbanistyki. Od wielu lat związany z Politechniką Gdańską, gdzie kształcił kolejne pokolenia studentów. Od 2007 roku kieruje Katedrą Urbanistyki i Planowania Regionalnego.

Ponadto od wielu lat angażuje się również w prace stowarzyszeń zawodowych. Jest aktywnym członkiem Towarzystwa Urbanistów Polskich, w ramach którego w latach 2015-2018 pełnił funkcje Prezesa Zarządu Głównego, a obecnie – Przewodniczącego Rady. Ponadto w latach 2011-2017 sprawował funkcję Wiceprezydenta ISOCARP – International Society of City and Regional Planners.

Jak wyglądałby falowiec, gdyby pomalować go na jednolity, jasny kolor? To pytanie zadał sobie Adrian Mania z pracowni Studiomania, który dostrzegł ogromny potencjał najdłuższego budynku w Polsce. W ten sposób powstała koncepcja „Białe Falowce”.

Gdańskie falowce całe na biało? Czemu nie! Zobaczcie, jak bu...

- Wszystkie te wizje, które zostały przedstawione, dotykały wyzwań, przed którymi stoi Gdańsk - zdradził Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju oraz członek komisji konkurosowej. - To, co najbardziej trafiło do komisji i przekonało nas, że wybór pana profesora jest wyborem najlepszym to fakt, że z jednej strony ma on wizję, wie jak i w jakim kierunku Gdańsk powinien się zmienić, ale z drugiej strony ma również świadomość wszystkich uwarunkowań prawnych, wszystkich uwarunkowań związanych z różnymi interesariuszami funkcjonującymi w obszarze miasta. Profesor ma także znajomość wszystkich elementów związanych z procesem budowlanym i świadomość, że jego rolą będzie budowanie, na podstawie swojego autorytet relacji z interesariuszami działającymi w przestrzeni miasta.

- Był to bardzo interesujący, ale także niosący wiele wyzwań konkurs - mówi prof. Piotr Lorens. - Mam nadzieję, że moje doświadczenie zarówno teoretyczne, jak i praktyczne związane z kształtowaniem struktur miejskich związanych z transformacją miasta, z planowaniem jego rozwoju przyda się miastu Gdańsk. Razem osiągniemy sukces i zbudujemy miasto przyjazne. Miasto, w którym przestrzeń będzie nie elementem ożywionych dyskusji na bardzo wysokim tonie, ale zagadnieniem, które jest dyskutowane dokładnie i dogłębnie, zanim zapadną decyzje.

Obietnica zielonego Gdańska

Prof. Piotr Lorens swoją pracę rozpocznie 12 kwietnia. Do jego głównych zadań będzie należało m.in.: kreowanie wizji i strategii rozwoju przestrzennego, prowadzenie analiz urbanistycznych na potrzeby wybranych inwestycji i inicjowanie dyskusji nad kształtem architektonicznym ważniejszych inwestycji i kluczowych przestrzeni publicznych, inicjowanie dialogu społecznego i poszukiwanie najlepszych rozwiązań dla obszarów konfliktowych/strategicznych w zakresie zagospodarowania przestrzeni miejskiej, inicjowanie projektów planów miejscowych.

- To, na czym mi szczególnie zależy, to wykorzystanie, dla przyjaznych przestrzeni, umiejętności Piotra Lorensa, polegających na zbieraniu głosów płynących z różnych stron, i wypracowywaniu kompromisów - zaznacza Aleksandra Dulkiewicz. - Kompromisy wbrew temu, co się mówi, nie są takie złe. Biuro Architekta Miasta powstaje z połączenia dwóch komórek. Wyzwań jest sporo przed nowym architektem miejskim, ale wierzę, że swoje bogate doświadczenie Piotr Lorens będzie wykorzystywał w pracy dla Gdańska.

Nowy architekt miejski ma już jasno sprecyzowane plany dotyczące obszarów, jakimi będzie chciał zająć się w pierwszej kolejności.

- Wśród spraw, którymi chcę się zająć na początku, będzie - nazwijmy to - zielona strategia Gdańska - tłumaczy prof. Lorens. - W moim przekonaniu to jedna z najważniejszych rzeczy, jaka przed nami stoi. To jest zastanowienie się, w jaki sposób można zazielenić miejską przestrzeń. Musimy rozważyć wszystkie pojawiające się pomysły i idee, by wprowadzić większą ilość zieleni. Gdańsk ma tutaj znakomite warunki środowiskowe. Te prace już się toczą, ale chciałbym zintensyfikować te działania.

Gdańsk jest coraz piękniejszy. Kolejne elewacje kamienic zyskują nowe oblicze. Zobaczcie, jak na przestrzeni ostatnich 7 lat zmieniła się ulica Ogarna.

Jak zmieniały się gdańskie elewacje? Zobaczcie piękną, "nową...

NIESAMOWITE BUDYNKI Z HISTORIĄ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki