Wybrano miejskiego architekta. Prof. Piotr Lorens zadba o zieloną strategię dla Gdańska

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Spec w dziedzinie urbanistyki i planowania przestrzennego - prof. Piotr Lorens z Politechniki Gdańskiej - został wybrany na stanowisko miejskiego architekta. Jako dyrektor nowego biura będzie miał realny wpływ na procesy inwestycyjne i tworzenie przyjaznych przestrzeni w mieście.

Konkurs na architekta miejskiego władze Gdańska ogłosiły w lutym. Wzięło w nim udział pięciu kandydatów. Czworo z nich spełniło wymogi formalne i przedstawiło swoją wizję miasta komisji konkursowej.

W czwartek, 18 marca, poinformowano o tym, kto obejmie stanowisko dyrektora nowo powstałego Biura Architekta Miasta.

- Chcemy, by osoba, która została architektem, zajęła się porządkiem urbanistycznym i wizją architektoniczną zwłaszcza w obszarach, które są strategiczne i prestiżowe, ale też konfliktowe - podczas konferencji prasowej podkreślała Aleksandra Dulkiewicz, Prezydent Gdańska.

Miejskim architektem został Piotr Lorens, profesor nauk technicznych, doktor habilitowany w dziedzinie urbanistyki i planowania przestrzennego, stypendysta Fulbrighta. Człowiek, będący jednocześnie teoretykiem, jak i praktykiem w dziedzinie architektury i urbanistyki. Od wielu lat związany z Politechniką Gdańską, gdzie kształcił kolejne pokolenia studentów. Od 2007 roku kieruje Katedrą Urbanistyki i Planowania Regionalnego.

Ponadto od wielu lat angażuje się również w prace stowarzyszeń zawodowych. Jest aktywnym członkiem Towarzystwa Urbanistów Polskich, w ramach którego w latach 2015-2018 pełnił funkcje Prezesa Zarządu Głównego, a obecnie – Przewodniczącego Rady. Ponadto w latach 2011-2017 sprawował funkcję Wiceprezydenta ISOCARP – International Society of City and Regional Planners.

Tak mogłyby wyglądać gdańskie falowce! Zobaczcie kultowe bud...

- Wszystkie te wizje, które zostały przedstawione, dotykały wyzwań, przed którymi stoi Gdańsk - zdradził Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju oraz członek komisji konkurosowej. - To, co najbardziej trafiło do komisji i przekonało nas, że wybór pana profesora jest wyborem najlepszym to fakt, że z jednej strony ma on wizję, wie jak i w jakim kierunku Gdańsk powinien się zmienić, ale z drugiej strony ma również świadomość wszystkich uwarunkowań prawnych, wszystkich uwarunkowań związanych z różnymi interesariuszami funkcjonującymi w obszarze miasta. Profesor ma także znajomość wszystkich elementów związanych z procesem budowlanym i świadomość, że jego rolą będzie budowanie, na podstawie swojego autorytet relacji z interesariuszami działającymi w przestrzeni miasta.

- Był to bardzo interesujący, ale także niosący wiele wyzwań konkurs - mówi prof. Piotr Lorens. - Mam nadzieję, że moje doświadczenie zarówno teoretyczne, jak i praktyczne związane z kształtowaniem struktur miejskich związanych z transformacją miasta, z planowaniem jego rozwoju przyda się miastu Gdańsk. Razem osiągniemy sukces i zbudujemy miasto przyjazne. Miasto, w którym przestrzeń będzie nie elementem ożywionych dyskusji na bardzo wysokim tonie, ale zagadnieniem, które jest dyskutowane dokładnie i dogłębnie, zanim zapadną decyzje.

Obietnica zielonego Gdańska

Prof. Piotr Lorens swoją pracę rozpocznie 12 kwietnia. Do jego głównych zadań będzie należało m.in.: kreowanie wizji i strategii rozwoju przestrzennego, prowadzenie analiz urbanistycznych na potrzeby wybranych inwestycji i inicjowanie dyskusji nad kształtem architektonicznym ważniejszych inwestycji i kluczowych przestrzeni publicznych, inicjowanie dialogu społecznego i poszukiwanie najlepszych rozwiązań dla obszarów konfliktowych/strategicznych w zakresie zagospodarowania przestrzeni miejskiej, inicjowanie projektów planów miejscowych.

- To, na czym mi szczególnie zależy, to wykorzystanie, dla przyjaznych przestrzeni, umiejętności Piotra Lorensa, polegających na zbieraniu głosów płynących z różnych stron, i wypracowywaniu kompromisów - zaznacza Aleksandra Dulkiewicz. - Kompromisy wbrew temu, co się mówi, nie są takie złe. Biuro Architekta Miasta powstaje z połączenia dwóch komórek. Wyzwań jest sporo przed nowym architektem miejskim, ale wierzę, że swoje bogate doświadczenie Piotr Lorens będzie wykorzystywał w pracy dla Gdańska.

Nowy architekt miejski ma już jasno sprecyzowane plany dotyczące obszarów, jakimi będzie chciał zająć się w pierwszej kolejności.

- Wśród spraw, którymi chcę się zająć na początku, będzie - nazwijmy to - zielona strategia Gdańska - tłumaczy prof. Lorens. - W moim przekonaniu to jedna z najważniejszych rzeczy, jaka przed nami stoi. To jest zastanowienie się, w jaki sposób można zazielenić miejską przestrzeń. Musimy rozważyć wszystkie pojawiające się pomysły i idee, by wprowadzić większą ilość zieleni. Gdańsk ma tutaj znakomite warunki środowiskowe. Te prace już się toczą, ale chciałbym zintensyfikować te działania.

Jak zmieniały się gdańskie elewacje? Zobaczcie piękną, "nową...

NIESAMOWITE BUDYNKI Z HISTORIĄ

Czy wzrośnie opłata za ZUS?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie