Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2018. Sondaż "Dziennika Bałtyckiego". PO wygrywa w wyborach do sejmiku!

Jarosław Popek
Ostatni, przedwyborczy sondaż „Dziennika Bałtyckiego” i Ośrodka Dobra Opinia, przeprowadzony na Pomorzu w dniach 15-18 października na próbie 500 osób wskazuje, że Platforma Obywatelska wygra wybory do sejmiku wojewódzkiego.

Sejmiki wojewódzkie są jednym z najważniejszych organów władzy samorządowej. To właśnie przez nie przepływają m.in. ogromne pieniądze, jakie trafiają do Polski z Unii Europejskiej. Dlatego też wyniki wyborów do sejmików mocno ekscytują polityków.

Z publikowanych podczas kampanii wyborczej przeróżnych sondaży wynikało, że na Pomorzu, w porównaniu z poprzednimi wyborami, sytuacja może się zmienić, ale tylko pod kątem procentowego poparcia dla poszczególnych partii i ugrupowań.

Wybory samorządowe 2018. Wybory do sejmiku pomorskiego. Wyniki sondażu

Wybory samorządowe 2018. Sondaż

Platforma Obywatelska, jak przewidujemy, wygra wybory do sejmiku, wyprzedzając o niecałe 10 procent Prawo i Sprawiedliwość. W podziale mandatów mogą prawdopodobnie wziąć udział kandydaci z Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Kukiz’15 i Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Jak te wyniki wyglądają w porównaniu z poprzednimi wyborami? Platforma Obywatelska miała w 2014 roku 41 proc. głosów, Prawo i Sprawiedliwość 23 proc., Polskie Stronnictwo Ludowe 17 proc., a komitet SLD Lewica Razem - 7,8 proc.

Widać więc różnice. Platforma straciła 10 procent poparcia, PiS ma mniej więcej tyle samo zwolenników, a największy spadek zanotowało Polskie Stronnictwo Ludowe - przez cztery lata aż osiem procent! W tym roku pojawił się również nieobecny w poprzednich wyborach Kukiz’15, który ma, jak się okazuje, spore grono zwolenników na Pomorzu.

Nie wspomniałem jeszcze o komitecie Bezpartyjni Samorządowcy. To ciekawe ugrupowanie, które zarejestrowało listy wyborcze w całej Polsce, ale niekoniecznie w każdym okręgu wyborczym.

Na Pomorzu na bezpartyjnych samorządowców głosować będziemy mogli jedynie w dwóch okręgach. Od ogólnopolskiego wyniku tej organizacji zależy, czy ich kandydaci będą brali udział w podziale mandatów do sejmiku pomorskiego, jeśli oczywiście nasz sondaż się potwierdzi. Ponad 11 proc. poparcia robi wrażenie.

Platforma straciła 10 procent poparcia, PiS ma mniej więcej tyle samo zwolenników, a największy spadek zanotowało Polskie Stronnictwo Ludowe

O tym, którzy kandydaci zostaną radnymi wojewódzkimi, dowiemy się po ogłoszeniu oficjalnych wyników wyborów. System obliczania tego jest dość skomplikowany. W skrócie można napisać, że aby być branym pod uwagę przy dzieleniu mandatów, najpierw komitet musi przekroczyć próg wyborczy (5 procent) w skali województwa. Później dopiero stosuje się dość skomplikowane algorytmy, by wyliczyć liczbę mandatów.

Metoda obliczania jest bardzo przyjazna dużym ugrupowaniom, a mocno tracą na tym komitety obywatelskie. Może więc się zdarzyć, że nawet w województwach, w których komitety pozapartyjne osiągną próg wyborczy, nie będą mogły liczyć na jakikolwiek mandat w sejmiku.

W tym roku na listach sejmikowych na Pomorzu znaleźli się praktycznie wszyscy obecni radni wojewódzcy. Dotyczy to zarówno Platformy Obywatelskiej, z marszałkiem Mieczysławem Strukiem i Wiesławem Byczkowskim na czele, jak i Prawa i Sprawiedliwości czy Polskiego Stronnictwa Ludowego (które w jednym z okręgów ponownie wystawiło na pierwszym miejscu Janusza Kupcewicza, przed laty znanego piłkarza, a od czterech lat radnego sejmiku).

Do poniedziałku w sejmiku swoich reprezentantów mają trzy partie: Platforma Obywatelska - 17 radnych, Prawo i Sprawiedliwość - dziewięciu radnych i Polskie Stronnictwo Ludowe - siedmiu radnych. Taka konstelacja sprawiła, że powstała stabilna większość, złożona z radnych PO i PSL.

Jak może to wyglądać po wyborach? Na pewno coś się zmieni na niekorzyść Platformy Obywatelskiej, PiS może zachować tę samą liczbę radnych, a kosztem ludowców jakieś mandaty mogą zdobyć kandydaci SLD i Kukiz’15. I to od nich prawdopodobnie będzie zależało, czy w naszym województwie nadal będzie rządziła jakaś w miarę stabilna koalicja. Niekoniecznie z radnymi Platformy Obywatelskiej w składzie...

Czym jest sejmik?

Sejmik wojewódzki jest odpowiedzialny za politykę regionalną, a jego głównym celem powinno być rozwijanie podlegającego mu regionu. Jako organ o takim znaczeniu ma on wyznaczone kompetencje i zadania, które przypisane są wyłącznie jemu.

Są to m.in.:

  • uchwalanie planów zagospodarowania przestrzennego
  • uchwalanie budżetu województwa
  • uchwalanie przepisów, które dotyczą lokalnych opłat i podatków (granice określają dane ustawy)
  • stanowienie aktów prawa miejscowego.

To w sejmiku podejmowane są decyzje o tym, na jakich zasadach będą udzielane z budżetu województwa dotacje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki