Wybory prezydenckie. Zarząd Województwa Pomorskiego składa skargi na postanowienie komisarza wyborczego. Mała liczba chętnych do komisji

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Piotr Hukało
Zarząd Województwa Pomorskiego wysłał w czwartek do Państwowej Komisji Wyborczej skargi na postanowienia komisarza wyborczego. Powodem jest postanowienie komisarza wyborczego o utworzeniu obwodów głosowania na terenie województwa, w tym również obwodów odrębnych w szpitalach. Zdaniem władz Samorządu Województwa Pomorskiego organizacja punktów wyborczych łamie dotychczas ustanowione zasady bezpieczeństwa związane z pandemią i może sprowadzić ryzyko zagrożenia zdrowia dla pacjentów i personelu medycznego. Ponadto trójmiejskie samorządy mają problemy z obsadzeniem obwodowych komisji wyborczych.

Postanowienia komisarza wyborczego dotyczą praktycznie wszystkich szpitali na Pomorzu, w tym również szpitali zarządzanych przez Urząd Marszałkowski. To placówki w Gdańsku, Gdyni, Słupsku, Wejherowie, Kościerzynie, Prabutach, Dzierżążnie i Starogardzie Gdańskim. W każdym z tych miejsc, zgodnie z wytycznymi komisarza, miałby powstać punkt do głosowania.

- W sytuacji szalejącej epidemii, kiedy robi się wszystko by ograniczyć przemieszczanie się i kontakty, proponuje się nam, byśmy wszystkie te zasady odrzucili. To jest pomysł tak oderwany od rzeczywistości, że wręcz absurdalny - mówi Agnieszka Kapała-Sokalska, członkini Zarządu Województwa Pomorskiego. – Organizacja punktów wyborczych w szpitalach łamie wszelkie ustanowione dotąd zasady bezpieczeństwa i stwarza ryzyko pojawienia się nowych ognisk zakażenia w szpitalach. Każdy taki punkt wyborczy wymaga przecież udostępnienia przestrzeni wspólnych, czyli ciągów komunikacyjnych, korytarzy, klatek schodowych, wind dla wszystkich uprawnionych do głosowania oraz dla członków obwodowych komisji wyborczych. I to na cały dzień. Wymaga też doprowadzenia każdego chorego, który zdecyduje się zagłosować. A przecież od kilku tygodni szpitale robią wszystko, by minimalizować przemieszczanie się chorych i personelu między oddziałami, a także by nie dopuszczać do kontaktu pacjentów z osobami z zewnątrz - wskazuje Agnieszka Kapała-Sokalska.

Jej zdaniem postanowienia komisarza są niezgodne z prawem.

- Tworzenie punktów wyborczych w szpitalach narusza wprost prawa obywateli i mieszkańców naszego kraju, w tym konstytucyjne prawo do ochrony zdrowia. Może także naruszać prawa wyborcze, w sytuacji gdyby osoby będące w danym czasie pacjentami miały być pozbawione prawa do zagłosowania w związku z epidemią. Stąd konieczna była decyzja o zaskarżeniu postanowień – dodaje Kapała-Sokalska.

Postanowienia komisarza wyborczego dotyczą nie tylko szpitali, ale również innych placówek wrażliwych na zakażenie koronawirusem, w tym m.in. domów pomocy społecznej.

Z tego powodu pomorscy samorządowcy, wśród których znajdują się nie tylko członkowie Zarządu Województwa Pomorskiego, ale również radni i parlamentarzyści z naszego regionu oraz prezesi największych szpitali "marszałkowskich”, złożyli w czwartek 9 kwietnia skargi na postanowienia komisarza wyborczego.

W rozmowie z Dorotą Abramowicz sprawę komentuje dr Marek Prusakowski, ordynator oddziału obserwacyjnego w szpitalu zakaźnym w Gdańsku.

- Zapraszam autora pomysłu utworzenia obwodowej komisji wyborczej w szpitalach do naszej placówki. Musi przygotować się na każdorazowe przebieranie w kolejny kombinezon,ochraniacze na buty, maskę i rękawiczki przed wejściem do pojedynczych boksów, w których leżą nasi pacjenci - mówi lekarz.

Od tygodni pomorscy samorządowcy - m.in. prezydenci i burmistrzowie Sztumu, Malborka, Sopotu, Gdańska, Gdyni, Pucka, Wejherowa, Chojnic czy Starogardu Gdańskiego - zwracają uwagę na niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia związane z organizacją głosowania w tegorocznych wyborach prezydenckich. Do piątku 10 kwietnia jest czas na skompletowanie składów obwodowych komisji wyborczych, jednak w wielu miastach i gminach jest to niemożliwe.

W Gdańsku do godziny 15:00 na wymagane minimum 1000 członków obwodowych komisji wyborczych zgłosiło się 770 chętnych z czego 25 indywidualnie. Pozostali zostali zgłoszeni przez komitety wyborcze kandydatów na prezydenta.

W Sopocie liczba zgłoszeń członków komisji wyborczych na godzinę 15:30 wynosi 72 osoby. 3 komitety zgłosiły łącznie 54 osoby, 18 osób zgłosiło się indywidualnie. Do wymaganego minimum brakuje 33 osób.

W Gdyni na wymagane minimum 590 osób, 529 osób potwierdziło chęć pracy w obwodowych komisjach wyborczych. Zgłosiło się łącznie 896 osób, z czego 244 potwierdziło rezygnację, nie potwierdziły ich jeszcze 83 osoby, a 33 osoby nie odpowiedziały na telefony urzędników. Zazwyczaj w wyborach w Gdyni udział bierze ponad 1100 członków komisji obwodowych. Zrezygnowało

W poniedziałek 6 kwietnia Sejm przyjął ustawę o ogólnokrajowym głosowaniu korespondencyjnym w wyborach prezydenckich, które byłoby w tym roku jedyną metodą głosowania. Ustawa musi jednak przejść przez Senat i zostać podpisana przez prezydenta. Do tego czasu obowiązuje dotychczasowe prawo wyborcze, a samorządy muszą przygotowywać się do wyborów zgodnie z nim.

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie