- Pamiętajmy, że proces głosowania, także korespondencyjnego, nie przewiduje rozsyłania wiadomości elektronicznych, SMS-ów i innych wiadomości, klikania w linki czy konieczności logowania się w żadnym serwisie. Wszelkie wiadomości, mające nas do tego nakłonić pod pretekstem wyborów, należy traktować jako podejrzane –
przypomina Przemysław Jaroszewski z Naukowej i Akademickiej Sieć Komputerowej - Państwowego Instytutu Badawczego (NASK).
Z ubiegłorocznych badań tej instytucji wynika, że ponad połowa polskich internautów styka się z manipulacją lub dezinformacją, a więcej niż jedna trzecia – co najmniej raz w tygodniu. Jeden na pięciu przyznaje zaś, że nie sprawdza wiarygodności źródeł wiadomości.
Dajemy się nabrać na fake newsy?
Skala zjawiska fake newsów w kraju pozostaje niezbadana, ale pewne wyobrażenie o niej dać może 200-stronicowy raport NASK podsumowujący 2019 rok, w którym czytamy, że w związku z wyborami do Europarlamentu tylko Twitter zakwestionował 77 milionów kont fałszywych lub używanych do rozsyłania spamu.
By nie dać się zmanipulować przy urnie, informacje dobrze sprawdzać w godnych zaufania i solidnych mediach. Po podstawowe dane dotyczące głosowania państwowi badacze odsyłają do stron internetowych wybory.gov.pl i bezpiecznewybory.pl, zaś w sprawie szczegółowych pytań polecają kontakt z lokalnymi urzędami gmin.
Przede wszystkim warto jednak bardzo ostrożnie traktować otrzymywaną pod pretekstem wyborów korespondencję elektroniczną i nie klikać w żadne załączniki czy linki. Jak się bowiem dowiadujemy, prezydencki wyścig to wymarzona okazja dla oszustów, którzy nawet nadzwyczajne rozwiązania związane z epidemią koronawirusa potraktowali jako pretekst do wyłudzania danych i potrafią podszywać się nawet pod system „Librus” wykorzystywany przez szkoły do prowadzenia elektronicznych dzienników.
iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?