Wybory parlamentarne 2019. Młodzi Polacy politykę i polityków mają w nosie

Katarzyna Stańko
Katarzyna Stańko
02.10.2019 konwencja Konfederacji
02.10.2019 konwencja Konfederacji fot. grzegorz olkowski / polska press
Udostępnij:
Ubodzy, religijni, prosocjalni, nieceniący polityków ani polityki. Polityczny i społeczny portret młodych Polaków budzi niepokój.

Ponad 90 proc. młodych Polaków nie interesuje się polityką, ponad 63 proc. z nich negatywnie ocenia polityków, a dla 74,1 proc. działania polityków są niezgodne z oczekiwaniami. - Kampania wyborcza skierowana była do ludzi starszych. Politycy odpuścili sobie młody elektorat, świadomi, że młodzi polityką po prostu się nie interesują i często głosują tak, jak ich rodzice. Młodzi (w wieku 18-30 lat) stanowią jakieś 14 proc. wyborców, a więc relatywnie niedużo – mówi Adam Kędziela, autor badania „Polityczny portret młodych Polaków 2019” wykonanego na zlecenie fundacji Konrada Adenauera we wrześniu.

Ponad 22 proc. całej populacji Polski stanowią ludzie po 60. roku życia. W 2050 roku będzie to już ponad 40 proc. - podaje GUS. Polscy politycy są świadomi tego, że młodzi Polacy politykę i polityków mają w nosie. Albo nie głosują, albo najczęsciej głosują tak, jak ich rodzice i rodzina. Zdaniem Adama Kędzieli widać to w ofercie partii politycznych dla ludzi młodych.

Nowi posłowie 2019: Lista wszystkich posłów. Nazwiska. Kto d...

Poza zerowym PIT-em osób do 26 roku życia zaproponowanym przez PiS w tej kampanii wyborczej dla młodych ludzi nie pojawiły się nowe obietnice. Prosocjalne programy Mieszkanie + (realizowane, jak po grudzie) oraz 500 + są obietnicami jeszcze z poprzedniej kampanii wyborczej. Skądinąd do młodych te obietnice partii rządzącej trafiają.

Według obliczeń autorów badania, wzmianki w programach ugrupowań politycznych skierowane do młodego elektoratu były skromne. Około 60 w programie PiS, 26 w Koalicji Obywatelskiej, 8 w PSL i poniżej 10 w programach Lewicy oraz Konfederacji.

Polityka? - Nie dziękuję.

Aż 90,7 proc. młodych Polaków ocenia swój poziom zainteresowania polityką jako mały lub bardzo mały. 60,1 proc. nie posiada sprecyzowanych poglądów politycznych.

Jednak o ile młodzi Polacy nie chcą uczestniczyć w życiu politycznym, o tyle angażują się w społeczne inicjatywy. Na uwagę zasługuje wysoki odsetek osób deklarujących udział w zbiórkach pieniędzy na inicjatywy społeczne (76,2 proc.).

Najbardziej demotywującymi czynnikami wpływającymi na brak zaangażowania młodych Polaków w życie polityczne są: negatywny obraz życia politycznego (32,9 proc.) i brak poczucia wpływu na rzeczywistość (25,1 proc.) oraz niski poziom debaty publicznej – 23,9 proc. odpowiedzi.

Młodzi Polacy swoje zaangażowanie w życie polityczne oceniają jako małe lub bardzo małe (ponad 64 proc.). Jako średnie widzie je 24 proc. badanych. Jako duże lub bardzo duże niecałe 13 proc. młodych Polaków.

Jaka motywacja towarzyszy zaangażowaniu politycznemu młodych Polaków zdaniem respondentów? Korzyści materialne dla ponad 45 proc. oraz zdobycie doświadczenia i umiejętności – na co wskazało ponad 42 proc. Wyznawane wartości są powodem zaangażowania politycznego młodych zaledwie dla niespełna 1/5 pytanych osób.

Światopoglądowy miszmasz. Państwo ma być i socjalne, i światopoglądowo niezaangażowane

96 proc. młodych Polaków do 30 roku życia deklaruje się jako osoby wierzące, 44,5 proc. z nich jako regularnie praktykujące.

Jednak na pytanie o najważniejsze problemy społeczne, które powinien rozwiązać przyszły rząd najwięcej osób młodych wskazało kwestie równouprawnienia płci (70,3 proc.), neutralnego światopoglądowo państwa (49,3 proc.), powszechnego i bezpłatnego dostępu do edukacji przedszkolnej (37,8 proc.), a także rejestracji związków partnerskich (34,1 proc.). Co piaty ankietowany wskazał na legalizację aborcji i eutanazję na życzenie oraz życzyłby sobie, aby budżet państwa finansował in vitro oraz antykoncepcję. 10 proc. chciałoby legalizacji miękkich narkotyków, czyli tyle samo, co poprawy sytuacji w służbie zdrowia. 4,3 proc. chce przywrócenia kary śmierci.

Gospodarczo młodzi Polacy wydają się bardzo prosocjalni. 76, 3 proc. badanych chce podwyższenia pensji minimalnej, 54, 8 proc. utrzymania programu 500+. Ponad 40 proc. życzyłoby sobie wprowadzenia zerowej stawki podatku VAT na niektóre produkty, a 38 proc. chce rozszerzenia programu Mieszkanie +, a zaledwie 1/5 opowiedział się za likwidacją zakazu handlu w niedziele. 31 proc, młodych Polaków chce wyższej kwoty wolnej od podatku. 24 proc. chciałoby likwidacji podatku PIT, a 19 proc. zniesienia finansowania partii politycznych z budżetu.

Senatorowie 2019. Lista wszystkich nowych senatorów - nazwis...

Pytani o poglądy polityczne młodzi Polacy najczęściej odpowiadają, że ich nie mają (ponad 60 proc. odpowiedzi). Około 10 proc. identyfikuje się albo z centrum, albo z lewicą. 2,1 młodych badanych określa się jako zwolennicy skrajnej lewicy. Około 18 proc. określa się jako prawicowcy (w tym 3,1 proc. jako zwolennicy skrajnej prawicy).

Prawie co piąty (18,2 proc.) przedstawicieli młodego pokolenia uważa, że państwo powinno być zaangażowane światopoglądowo (ideologicznie lub religijnie). Dla 58,2 proc. respondentów większą wartość ma państwo neutralne światopoglądowo.

Skromne dochody

1/3 młodych Polaków przyznała, że „pieniędzy nie wystarcza nawet na najtańsze jedzenie”. 33, 1 proc. pytanych odpowiedziało natomiast, że „żyje oszczędnie i dlatego starcza na wszystko”. Ponad 16 proc. młodych Polaków żyje natomiast „bardzo oszczędnie, aby odłożyć na poważniejsze zakupy”. Zaledwie 18 proc. ocenia swoją sytuację materialną na tyle dobrze, że „wystarcza im na wszystko i jeszcze oszczędzają na przyszłość”.

Poparcie polityczne w poprzednich wyborach

W wyborach do Parlamentu Europejskiego 26 maja 2019 r. 29,4 proc. ankietowanych poparło PiS, 27,7 proc. KO, 18,7 proc. Konfederację, 13 proc. Wiosnę Roberta Biedronia, a 7,8 proc. ugrupowanie Kukiz’15.

W wyborach do Sejmu 25 października 2015 r. 43,5 pytanych w badaniu młodych Polaków poparło PiS, 31, 4 proc PO, 11 proc. Nowoczesną, 8,9 proc. Kukiz15.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Materiał oryginalny: Wybory parlamentarne 2019. Młodzi Polacy politykę i polityków mają w nosie - Polska Times

Komentarze 36

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

s
student

Mieszkanie plus?

W Strzelinie, czy we Wrocławiu? Gdzie jest?

-----

Przywrócenia połączeń?

Wciąż PKS Oława je likwiduje. Praktycznie z wiosek już nie ma dojazdu, a 5 lat temu jeszcze był.

-----

Gdzie jest ta dobra zmiana?

M
Misiek

A mnie już od dawna (co najmniej od 3 kadencji sejmu) marzy się takie coś : albo skrócić do dwóch kadencji (dożywotnio i nie po kolei, czyli dwa razy kiedykolwiek już byłeś / byłaś posłem, to "panu / pani już dziękujemy") zasiadanie w sejmie, albo w ogóle do najbliższych nowych wyborów dopuścić wyłącznie nowych, nieznanych, czyli w całości wymienić tą znaną i bardzo często znienawidzoną ekipę, najlepiej na młodych, zdolnych, trzeźwo, a przynajmniej inaczej myślących. Może wtedy pojawią się całkowicie nowe twarze, może wtedy posłom zacznie się chcieć, a nie mieć i znaczyć, może wtedy wreszcie zaczną myśleć o innych, o narodzie, o dobru Polski, a nie wyłącznie o sobie i o najbliższych. Jak przeglądałem statystyki aktywności posłów, to jestem całkowicie przekonany, że niektórzy dostali się do sejmu wyłącznie dla pieniędzy lub władzy nie planując nic dać od siebie. Ekstrema, to zero wystąpień, zero interpelacji, najmniejsza ilość głosowań - tak jakby po prostu przychodzili posiedzieć w ławach poselskich i zainkasować za to niemałe pieniądze. Ktoś kiedyś proponował, żeby praca posła była służbą dla narodu (darmową), a nie normalnie wynagradzaną pracą. Może wtedy byliby tylko tacy, którym coś się chce, chcą coś zmienić. Znam już dwa takie przykłady : Sławomir Świeżyński i Krzysztof Cugowski - zobaczyli co się w sejmie dzieje i po jakimś, krótszym lub dłuższym, czasie zrezygnowali. Oni chcieli coś konkretnego zrobić (tak im się przynajmniej marzyło, ale nie wyszło), ale jak zobaczyli, że nic się z tą ekipą nie da zrobić lub nie zgadzali się z działaniami partii (Świeżyński), to dali sobie spokój. I za to ich bardzo szanuję (poza dokonaniami muzycznymi oczywiście).

J
Jacobus

Czy to już dno czy jeszcze ni ???.

G
Gość
16 października, 18:47, akimo:

Strasznie się cieszę z obecności co najmniej dwójki parlamentarzystów w sejmie a to Pani Iwony Hartwig i Pana Macieja Laska. Serdecznie Wam Państwo gratuluję pomimo, że Was nie znam osobiście. Wy będziecie solą ziemi czarnej!

Faktycznie , dobry news

a
akimo

Strasznie się cieszę z obecności co najmniej dwójki parlamentarzystów w sejmie a to Pani Iwony Hartwig i Pana Macieja Laska. Serdecznie Wam Państwo gratuluję pomimo, że Was nie znam osobiście. Wy będziecie solą ziemi czarnej!

R
Realista

Politycy są tacy jaki jest naród , ani lepsi ani gorsi.

Młodych polityka dopadnie,jak zaczną się martwić o swoje dzieci.

W
Wieszcz

Zaprawdę powiadam wam nadchodzi Armagedon!

Czy w Polsce będzie inflacja jak w Zimbabwe?

N
Nerwus

A na kogo głosować, jak to sama hołota , która chce się dorwać do władzy, ustawić siebie i rodzinę, a nas Polaków mają gdzieś ?

Ciekawe, czy gdyby okroić im diety też by się tak rwali....No i zrównać kwotę wolna od podatków ...

G
Gość
15 października, 9:37, rodzic:

Młodzi wiedzą, że to wybór między popychadłami trio Berlin/Moskwa/TelAwiw a popychadłami trio Waszyngton/Londyn/TelAwiw.

Mają do siebie szacunek. Zdają sobie sprawę, że "motłoch" wybiera między mafiami służb głównych graczy światowych... zdają sobie sprawę, że Polska to taka Ukraina czyli państwo do "wycyckania", które nie ma ŻADNYCH elit, jest upadlane od setek lat, okradane i rozbijane i dezintegrowane także przy pomocy implementacji obcych kulturowo i etnicznie struktur. Młodzi wiedzą, że Polski nikt nie musi już najeżdżać, bo to się stało już dawno temu. Oni wiedzą, że nie ma czego bronić. Bo wszystko co chcieliby bronić zostało zdeprecjonowane i ośmieszone na przestrzeni wielu dekad.

Oni się nie oszukują tak jak ich rodzice.

W PUNKT. Kto chce byc wolny, musi wyjechac i nigdzie nie moze osiasc na stale. Inaczej to wybor miedzy gangrena a rakiem.

G
Gość

Jak dla większości gówniarzerii ważniejsze jest leczenie kompleksów i posiadanie jak największej liczby śledzących na instagramie czy innych [wulgaryzm]ach to co się dziwić? Jak to mówił Cezary Cezary bezmózgie yeti i tyle

G
Gość

Nieprawda!!!Coraz więcej młodych ludzi docenia ,ponieważ chce znać prawdę o swoich ,naszych przodkach bohaterach ,naszej historii i tradycji która przez lata była kłamliwe.Oscikiwali nas przekazując nam nieprawdę w szkołach.Zamazywali prawdę.Teraz młodzi poprzez politykę,i ludzi w to zaangażowanych poznaje prawdę.I to jest dobre.A potem niejednokrotnie angażują się w politykę.

p
pajacyna
14 października, 18:12, 123:

Nie głosowałem i nie będę głosować, bo twarze polityków to tylko fikcja dla najbardziej tępej części społeczeństwa. Logicznym jest, że rządzą służby specjalne i struktury biznesowe - nikt tego nie zmienił i nie zmieni, a każdy kto próbował był szybko uciszany wszechobecnymi na tych szczeblach hakami lub fizycznie. Ponadto jaki jest wybór? Wybór miedzy amputacją reki a nogi? Wycięciem nerek a wątroby? Cyrk na kółkach i przedstawienie, w którym nieświadomi konsumenci i reproduktorzy biorą udział zajęci swoją gównopracą od rana do wieczora by opłacić swoją klatkę w kolko gadajac o tym za ile jest weekend lub kiedy urlop. A gdy juz maja wolne to zamiast poswiecic czas na refleksje lub rozwój chleją w nadziei, że łatwiej za[wulgaryzm]ją (przeciez nie zeby sie bawic lub odpocząć...) dzieki czemu do emerytury ich perspektywa jest upośledzona, ale wtedy już jest za późno na jakiegolwiek działanie, a nawet jeśli kto odważyłby podważyć fikcję ścieżki życia jaką obrał na takim etapie? 60 lat iluzji? Kto by to udźwignął? Wiec nawet wtedy nie ma żadnej akcji ze strony takiej osoby, bo juz mysli ona tylko o tym by spokojnie dobić do końca

Trafna diagnoza systemu. Rządzą mafie służb i wielki kapitał. Reszta to tylko atrapa.

Wolność? Demokracja? Nie rozśmieszajcie mnie. Kapitał i służby nie liczą się z 300 milionami Amerykanów, 80 milionami Niemców, Anglików, Francuzów, 140 milionami Rosjan, i 1500 milionami Chińczyków, a mają się liczyć wolą Polaków? Buhahaa

Oby do piąteczku... oby do urlopu... oby do długiego weekendu...

"praca to wolność, daje mi poczucie niezależności"

Ka-ba-ret

M
Młoda
14 października, 21:09, Gość:

Młodzi niech na poważnie zaczną się kształcić, podkreślam kształcić a nie uczyć, a po pewnym czasie zainteresowanie służbą publiczną zamiast smartfona przyjdzie samo.

Masz rację, przyjdzie. Natomiast dopiero wtedy kiedy wszystkie stare dziadki siejące zamęt i kłótnie, a co za tym idzie przyczyniające się do rozłamu społeczeństwa wymrą. Kiedy ich już nie będzie i młodzi nie będą musieli patrzeć na tą nienawiść, pomyje wylewające się z ust zamiast słów i żenujący poziom dyskusji sami wezmą się do pracy.

G
Gość
15 października, 09:53, POKO to ścierwa:

Ostatnio widziałem jak zwolennik Platformy Obywatelskiej kopnął biednego schorowanego kocika który błagał o pomoc zawsze wiedziałem że zwolennicy tej partii to kur.wiska i ścierwa, ale to przekroczyło wszelkie granicę, policja powinna się ostro wziąć za POj3banych

Miał na czole wydziarane "PO"?

Natomiast ty, wielki zwolennik PiS mogłeś uratować "kocika", a zamiast tego wolisz pisać komentarz za 50 gr sztuka.

Uwaga! Klaszczemy bohaterowi:)

G
Gość
15 października, 09:07, Optymista:

Niech młodzi teraz odpoczywają , bo za kilka lat

będą musieli odbudowywać Polskę po ruinie PIS.

Oni pierwsi (o ile nie wtopili w kredyt) opuszczą tonący statek. Zostaną emeryci, patologia wielbiąca socjal, rosnąca w ilość i siłę biurwokracja oraz sowicie opłacani pretorianie w mundurach, którzy będą trzymać wszystkich za twarz.

Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie