Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory parlamentarne 2019. Kiedy pierwsze posiedzenie nowego Sejmu? Do kiedy powstanie nowy rząd?

Kacper Rogacin
Kacper Rogacin
Fot. Michał Dyjuk / Polska Press
Kiedy Sejm nowej kadencji zbierze się na pierwsze posiedzenie? W jakim terminie poznamy skład nowego rządu i kiedy rozpocznie on swoją pracę? Przedstawiamy powyborczy plan na najbliższe miesiące.

Chociaż zwycięzcy wyborów cieszą się już podczas wieczoru wyborczego, to w praktyce na objęcie stanowisk posłów oraz sformowanie nowego rządu przyjdzie im jeszcze trochę poczekać. Procedury określone w konstytucji jasno opisują, kiedy można spodziewać się pierwszego posiedzenia nowego Sejmu, a kiedy swoją pracę rozpocznie nowy rząd - oczywiście, jeśli nowy premier otrzyma wotum zaufania. Jak w praktyce wygląda dość wyboista powyborcza droga?

Kiedy pierwsze posiedzenie nowego Sejmu?

Art. 109 punkt 2 konstytucji określa, że pierwsze posiedzenie nowo wybranego Sejmu zwołuje prezydent. Andrzej Duda będzie miał na to 30 dni, co oznacza, że nowi posłowie zbiorą się w terminie od 14 października do 12 listopada. Na przestrzeni ostatnich 28 lat z inauguracją nowej kadencji bywało bardzo różnie. Od 1991 roku, osiem kadencji rozpoczynano po upływie kolejno: 29, 25, 29, 26, 24, 15, 30 i 18 dni od dnia wyborów. Najszybciej nowy rząd zebrał się w 2007 roku, kiedy władzę w ręce koalicji Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego oddawało Prawo i Sprawiedliwość.

Nowi posłowie 2019: Lista wszystkich posłów. Nazwiska. Kto d...

Teoretycznie pierwsze posiedzenie mogłoby zostać zwołane tuż po wyborach, jednakże w praktyce wiadomo, że na pewno to nie nastąpi. Wszystko przez zaległe posiedzenie z września, które zostanie dokończone 15 i 16 października.

Ciekawostki wyborcze

Na nowy rząd poczekamy

Wiemy już zatem, że posiedzenie nowego Sejmu odbędzie się najpóźniej 12 listopada. Kiedy natomiast poznamy nowego premiera? Zgodnie z konstytucją, prezydent desygnuje nowego prezesa Rady Ministrów. Ten, w ciągu 14 dni od pierwszego posiedzenia Sejmu lub przyjęcia dymisji poprzedniego rządu, zaprezentuje skład nowej Rady Ministrów. Następnie prezydent powołuje i zaprzysięga premiera.

Jeśli pierwsze posiedzenie nowego Sejmu odbyłoby się 12 listopada, to teoretycznie nowy premier mógłby zostać zaprzysiężony najpóźniej 26 listopada.

To jednak nie koniec całej procedury, bo nowa Rada Ministrów musi jeszcze uzyskać wotum zaufania od Sejmu. By tak się stało, za udzieleniem wotum musi głosować bezwzględna większość posłów i to w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Na udzielenie wotum zaufania Sejm ma kolejne 14 dni (od zaprzysiężenia premiera), co oznacza, że nowy rząd rozpocznie pracę najpóźniej 10 grudnia.

Skład nowego Parlamentu

A jeśli Sejm nie udzieli wotum?

Prawdziwe „schody” zaczynają się, kiedy Radzie Ministrów nie zostanie udzielone wotum zaufania. Wtedy za wybranie premiera zabierze się Sejm, który w ciągu 14 dni będzie musiał - bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów - wybrać nowego premiera oraz ministrów. Jeśli i to się nie uda, zgodnie z konstytucją sprawy w swoje ręce bierze prezydent.

Jest to w teorii najłatwiejsza droga do powołania rządu. Na powołanie i zaprzysiężenie nowego szefa Rady Ministrów i wskazanych przez niego ministrów prezydent ma 14 dni. W ciągu kolejnych czternastu dni Sejm udziela im wotum zaufania, ale już nie bezwzględną, a zwykłą większością głosów. W przypadku niepowodzenia prezydent rozwiązuje Sejm i zarządza nowe wybory.

Senatorowie 2019. Lista wszystkich nowych senatorów - nazwis...

Czym jest rząd mniejszościowy?

Chociaż polska konstytucja nie przewiduje powołania rządu mniejszościowego, to może się on sformować w wyniku np. rozpadu koalicji, a co za tym idzie - utraty poparcia większości posłów.

Mimo braku większości, rząd mniejszościowy może funkcjonować nawet do końca kadencji, zawiązując porozumienia z partiami opozycyjnymi tylko pod kątem np. wprowadzenia danej ustawy. Premier może swobodnie zmieniać ministrów w rządzie mniejszościowym, jeśli uzyska zgodę prezydenta.

Od 1991 roku w Polsce, czasowo jako mniejszościowe, funkcjonowały rządy Jerzego Buzka (2001-02), Leszka Millera (2003-04), Marka Belki (2004-05), Kazimierza Marcinkiewicza (2005-06) i Jarosława Kaczyńskiego (2007).

Trwa głosowanie...

Jak będzie wyglądać polityczna rzeczywistość w ciągu kolejnych 4 lat?

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wybory parlamentarne 2019. Kiedy pierwsze posiedzenie nowego Sejmu? Do kiedy powstanie nowy rząd? - Portal i.pl

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki