Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory do Sejmu i Senatu 2015 [JAK GŁOSOWAĆ, KOMISJE WYBORCZE]

aniz, Gabriela Król
Gabriela Król
Już w niedzielę 25 października 2015 r. odbędą się powszechne wybory do Sejmu i Senatu. Jak oddać ważny głos? Do którego lokalu wyborczego się udać? Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem!

Przed nami kolejne w tym roku wybory. 25 października 2015 r. oddamy głosy na kandydatów na posłów i senatorów.

Lokale wyborcze

Aby oddać głos w wyborach parlamentarnych 2015 należy udać się do swojej obwodowej komisji wyborczej. Komisje przydzielane są według miejsca zameldowania. Informacje gdzie znajduje się komisja wyborcza odpowiadająca naszemu adresowi podawane są do wiadomości wyborców w formie obwieszczenia (na plakatach oraz na stronach internetowej Państwowej Komisji Wyborczej) najpóźniej na 30 dni przed dniem wyborów. Istnieje również możliwość głosowania poza miejscem zameldowania.

Głosowanie

W tegorocznych wyborach parlamentarnych głosować można osobiście, korespondencyjnie oraz przez pełnomocnika. Głosowanie przez pełnomocnika oraz korespondencyjne będzie możliwe po raz drugi w historii polskich wyborów.

zobacz także: Wybory 2015: Jak zagłosować korespondencyjnie w wyborach parlamentarnych? [PORADNIK]

Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się 25 października 2015. Lokalne wyborcze będą czynne bez przerwy od godziny 7.00 do 21.00. Aby oddać głos należy w tym czasie udać się się do odpowiedniego dla swojego adresu zameldowania lokalu. O godzinie 21.00, chyba, że Państwowa Komisja Wyborcza uzna inaczej, nastąpi zamknięcie lokali wyborczych. Późniejsze głosowanie nie będzie już możliwe.

Jak zachować się w lokalu wyborczym?

Po wejściu do lokalu wyborczego należy udać się do komisji wyborczej i okazać dowód osobisty. Członkowie komisji weryfikują, czy okazany dokument należy do osoby, która im go podała, oraz czy ta znajduje się na liście osób uprawnionych do głosowania w danym okręgu. Gdy wszystko się zgadza wyborca otrzyma dwie książeczki do głosowania - jedna w wyborach do Sejmu druga do Senatu. Odbiór kart należy poświadczyć własnoręcznym podpisem w miejscu wskazanym przez członka komisji. Po odebraniu kart należy udać się do kabiny do głosowania. Kabina powinna zapewniać tajność wyborów. Wyborcy może zostać oddany do dyspozycji długopis za pomocą, którego będzie mógł zaznaczyć swój głos na karcie.

Karta do głosowania

Każda osoba, która uda się do lokalu wyborczego w dniu głosowania i pomyślnie przejdzie weryfikację przeprowadzoną przez komisje wyborczą otrzyma dwie karty do głosowania - jedną w wyborach do Sejmu, drugą do Senatu. W każdej książeczce głosujący będzie mógł wybrać tylko jednego kandydata. Aby tego dokonać w miejscu przy nazwisku kandydata należy postawić znak "X".
Ważne: Aby głos był ważny w każdej z dwóch książeczek należy zaznaczyć tylko jednego kandydata za pomocą znaku "X". Jeżeli w książeczce zostanie zaznaczonych więcej niż jeden kandydat, głos będzie nieważny.

Urna

Po zaznaczeniu kandydata karty należy wrzucić do urny. Urna, to najczęściej biało-czerwony sześcian ustawiony w centralnym miejscu lokalu wyborczego. Każda urna powinna być zaplombowana taśmą z wyraźną pieczęcią komisji wyborczej.

WYBORY PARLAMENTARNE 2015 - LISTY KANDYDATÓW, KOMITETY WYBORCZE, ZASADY GŁOSOWANIA, LOKALE WYBORCZE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki