Wybory do europarlamentu 2019 - wyniki sondażowe, oficjalne wyniki PKW. Wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce [26.05.2019]

Sandra Janikowska

Wideo

Zobacz galerię (4 zdjęcia)
Wybory do europarlamentu 2019 w Polsce odbyły się 26 maja 2019 roku. Podajemy sondażowe wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. Kto wygrywa wybory do PE 2019? Wyniki wyborów - oficjalne wyniki PKW w poniedziałek lub wtorek.

Wyniki wyborów do europarlamentu 2019. Sondaż exit poll

Według sondażu exit poll wygrywa Prawo i Sprawiedliwość (42,4% - 24 mandaty). Druga jest koalicja Europejska (39,1% - 22 mandaty). Po 3 mandaty zdobywa Wiosna Roberta Biedronia i Konfederacja.

Sondażowa frekwencja - 43%!

Wyniki wyborów do europarlamentu 2019. Sondaż exit poll!

Wybory do europarlamentu 2019. Co warto wiedzieć?

Europarlament to instytucja reprezentująca interesy obywateli Unii Europejskiej. Wybory do Parlamentu odbywają się co pięć lat. Państwa członkowskie UE mają prawo podejmować indywidualnie decyzje odnośnie dokładnego terminu głosowania – jedynym ograniczeniem narzuconym przez Parlament jest obowiązek odbycia wyborów parlamentarnych w tym samym tygodniu w każdym państwie należącym do UE.

W marcu ubiegłego roku Rada Parlamentu ustaliła, że okres wyborczy przypadnie między 23 a 26 maja 2019 roku.
Według tradycji wyborczej głosowanie rozpocznie się już w czwartek w Holandii, gdzie czas na oddanie głosu trwa cztery dni i kończy się w niedzielę. Z kolei w niedzielę – 26 maja - głosowanie odbywa się w większości państw członkowskich – w tym w Polsce.

Wybory do europarlamentu w Polsce odbędą się w niedzielę, 26 maja 2019 roku. Prezydent podpisał postanowienie!

W poniedziałek, 25 lutego 2019 r. prezydent RP Andrzej Duda podpisał postanowienie w sprawie daty wyborów do europarlamentu! W Polsce głosowanie odbędzie się w niedzielę, 26 maja 2019 roku!

Wybory do europarlamentu 2019. Co warto wiedzieć?

Członkowie UE ustalili zbiór wspólnych zasad, których najistotniejszą jest obowiązek stosowania jednej z form reprezentacji proporcjonalnej. Jednakże warto zaznaczyć, że każde państwo posiada prawo do swobody w podejmowaniu decyzji odnośnie istotnych aspektów głosowania.

Czytaj także

Wybory do europarlamentu. Swobody państw UE:

 • możliwość samodzielnego wybrania systemu wyborczego,
 • ustalenia granic okręgów głosujących i wieku uprawniającego do złożenia głosu,
 • posiadają pełnię praw w wyznaczaniu zasad prowadzenia kampanii wyborczej
 • posiadają pełnię praw ustanawianiu warunków prawa wyborczego.

Zagadnienia związane z wyborami parlamentarnymi są regulowane przez przepisy krajowe.

W skład ordynacji wyborczej – zbioru przepisów regulujących sposób przeprowadzenia głosowania - wchodzą:

System i progi wyborcze – państwo wyborcze może ustalić minimalny próg podziału mandatów. Próg ten nie może przekraczać 5 proc. - np. w Polsce.

Wybory do europarlamentu 2019. Okręgi wyborcze

Granice okręgów wyborczych – większość państw należących do UE funkcjonuje jako pojedyncze okręgi wyborcze. Wyjątek stanowią Belgia, Francja, Irlandia, Włochy i Stany Zjednoczone, które kraj podzieliły na szereg mniejszych okręgów wyborczych.
Okręgi powstałe z powodów administracyjnych i służące odzwierciedleniu podziału list istnieją w Holandii, Niemczech i Polsce.

Czytaj także

Prawo do głosowania w wyborach europejskich – wiekiem uprawniającym do głosowania w większości państw jest ukończenie 18 roku życia. Wyjątek stanowi Austria, w której możliwość oddania głosu występuje od momentu ukończenia 16 lat.
Belgia, Luksemburg, Cypr i Grecja są państwami europejskimi w których głosowanie ma wymiar obowiązkowy – dotyczy on zarówno obywateli tych krajów, jak i obywateli innych państw należących do UE przebywających na ich terenie.

Wybory do Europarlamentu 2019 - data, zasady. Jak głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego? Archiwum

Kandydatura wyborcza – obywatel każdego państwa przynależącego do UE ma całkowite prawo do kandydowania w wyborach do PE w kraju aktualnie zamieszkiwanym.

Znaczna większość krajów europejskich zasady prowadzenia kampanii wyborczych opiera na zasadach wyborów władz krajowych.

Wybory do europarlamentu 2019. Ilu posłów wybieramy?

W kadencji 2014-2019 w PE zasiada 751 posłów. Jednakże wraz z wystąpieniem Wielkiej Brytanii z UE liczba ta zostanie zmniejszona do 705 europosłów.

Mimo całościowej obniżki poselskiej to w wypadku Polski – zyskamy o jeden mandat poselski więcej – dlatego też na łamach PE zasiądzie 52 posłów z Polski.

Na mocy 14 art. Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej określany jest przydział miejsc poselskich. Również w oparciu o niego Rada Europejska ma prawo do zmiany składu PE, z poszanowaniem trzech zasad:

 • minimalna liczba posłów odpowiadających jednemu państwu UE to 6, a maksymalna to 96,
 • liczba posłów przypadających na każde państwo członkowskie powinna być podzielona zgodnie z zasadą degresywnej proporcjonalności, która polega na tym, że państwa o większym zasobie ludzkim mają więcej pozycji poselskich niż te od nich mniejsze,
 • całkowita liczba wszystkich posłów wraz z przewodniczącym nie powinna przekroczyć 705 osób.

Wybory do europarlamentu 2019. Dlaczego są ważne?

Parlament europejski jako instytucja o zasięgu międzynarodowym posiada ogromne możliwości w zarządzaniu i wyznaczaniu granic społecznych, broni słabszych i upokorzonych oraz stoi na straży przestrzegania praw człowieka. Co znajduje się w obrębie Parlamentu Europejskiego?

 1. Parlament Europejski jest jedyną instytucją UE, których członkowie wyłaniani są na drodze bezpośrednich wyborach obywatelskich państw członkowskich.
 2. Parlament Europejski sprawuje pieczę nad zagadnieniami istotnymi społecznie – np. prywatność internetowa czy otwarcie unijnego rynku usług.
 3. Parlament Europejski jest jedną z najbardziej otwartych instytucji unijnych – wszystkie sesje i posiedzenia parlamentarne pozostają otwarte medialnie i publicznie.
 4. Parlament Europejski stoi na straży praw człowieka, nie boi się krytykować państw działających niezgodnie z kodeksem, wstawia się za słabszymi i skrzywdzonymi. Ma na uwadze dbanie o jednostkę, społeczeństwo oraz środowisko naturalne. Prowadzi liczne śledztwa mające na celu polepszenie warunków życiowych lub rozwiązanie konkretnych problemów światowych.
 5. Parlament Europejski jest miejscem zrzeszającym do współpracy ponad 700 polityków, mówiących 24 językami i występujących w imieniu ponad 500 milionów obywateli.
Wybory do Europarlamentu 2019 - data, zasady. Jak głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego? Archiwum

Wybory do europarlamentu 2019. Jak głosować?

Każdy z uprawnionych obywateli ma prawo do oddania głosu w lokalu okręgowej komisji wyborczej. Informacje na temat przynależności do danego okręgu wyborczego zostaną podane do wiadomości publicznej w formie obwieszczenia najpóźniej 30 dni przed dniem wyborów. Za pomocą obwieszczenia dowiemy się o numerach, ulicach oraz siedzibach komisyjnych, do których zostaliśmy przydzieleni.

Głosowanie może odbyć się osobiście, korespondencyjnie, jak i za pomocą upoważnionego pośrednika. Istniej możliwość głosowania poza miejscowością zamieszkania.

Zbliżające się wybory parlamentarne są wyborami jednodniowymi, których czas trwania zaczyna się o godzinie 7, a kończy o 21.
Nieodłącznym elementem umożliwiającym przystąpienie do wyborów jest ukończenie 18 roku życia oraz posiadanie aktualnego dowodu osobistego.

W celu uzyskania kart wyborczych należy udać się do do stanowiska komisji wyborczej i okazać ważny dokument. Głosowania dokonuje się poprzez stawienie znaku X przy nazwisku kandydata.

Aby oddać pełnoprawnie głos należy udać się do urny wyborczej i wrzucić do niej zgiętą kartę wyborczą.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 193

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-05-17T13:47:40 02:00, irka:

Zwolennikow koalicji jest wiecej Duzo wiecej i mam nadzieje ze sie o tym przekonaja wlasnie 26 maja

Na szczęście nie. są jeszcze ludzie u których w głowach jakieś szare komórki mają dyżur!

G
Gość
2019-05-22T16:43:10 02:00, Gość:

Wiadomo, że Kaczyński mami ciemny lud, a jego narzędziem propagandowym jest telewizja. To oszust, mówi tak w telewizji, a taśmy pokazały, że robi co innego. Tylko baran może głosować na PIS.

Inteligentni ludzie głosują na PiS w roli ścisłości!

A barany wierzący w powyższe bzdury niech pozostaną przy wodzie i kwaśnym mleku najwyższej sraczki dostaną ale to norma na głupotę

o
obywatel

Proszę niech PiS skończy z internetową propagandą

a
anty

ja uważam że nasze os**y nie znające języka lub nie posiadające rodziny a tylko kota nie powinny się pchać do europarlamentu i świadomie wole głosować na obcokrajowców niż naszych zł****i.Debile na nich głosują a wszystkie pyski po tych samych pieniadzach, nie wierze że dożyje lepszych czasów w tym kraju. ps. i koło ch** mi lata co kto o mnie m,ysli ;)

w
wm
2019-05-24T10:11:04 02:00, Eagle:

Jak na orła to masz faktycznie ptasi mózg.

w
wm

pis to bzdet, ale co to znaczy "Granice okręgów wyborczych – większość państw należących do UE funkcjonuje jako pojedyncze okręgi wyborcze. Wyjątek stanowią Belgia, Francja, Irlandia, Włochy i Stany Zjednoczone, które kraj podzieliły na szereg mniejszych okręgów wyborczych." nie łapię - Stany Zjednoczone !?

G
Gość
2019-05-23T20:08:20 02:00, Gość:

Hej, poznam Pana na dyskretne spotkania. Mam 22 lata, jestem po rozwodzie i nie chcę już faceta na dłuższy związek. Złap mnie pod loginem ania22 na portalu randkowym: czatkobiet.pl

Dyskretne w jakim celu?

G
Gość
2019-05-23T10:18:07 02:00, Gościu:

Pamiętajmy żeby pogonić tych lewackich anty Polaków co skarżyli na swój kraj..., Poko-emony okradali Polskę i wysprzedawali za grosze, trzeba być idiotą lub złodziejem żeby na nich głosować, PoKo-emony jak by wygrali wybory to zaraz zlikwidują CBA żeby można było dalej kraść, 500 , i wiek emerytalny podwyższą, i wpuszczą islamskich uchodźców żeby zamachy były w Polsce, dlatego czas pogonic tych szkodników lewackich, Tylko PiS nas może uratować i to jest pro Polska Formacja, a trole lewackie niech sobie piszą co chcą, prawdy nie oszukacie

2019-05-23T17:22:24 02:00, Gość:

Beznadzieja. Ale jesteś niemądry.

2019-05-23T17:46:26 02:00, Gość:

Nie jestem złodziejka i nie życzę sobie by ktoś mnie obrażał ... i pragnę by ludzie jak ty pełni nienawiści do innych wreszcie przegrali mam dość takich ludzi życzę wam byście przegrali z kretesem

PiS górą!

G
Gość

Córka profesora Jacka Woźniakowskiego, historyka sztuki KUL, założyciela wydawnictwa „Znak” i prezydenta Krakowa w latach 1990–1991, oraz Marii Karoliny z domu Plater-Zyberk.

Plater-Zyberk - Odmiana przysługująca gałęzi Platerów z której Michał, ożeniony z Izabellą Syberżanką (Syberk, Zyberk, Syberg, Sieberg zu Wischling - piękna odmiana jak Habsburżanka), córką wojewody inflanckiego Jana Tadeusza Syberga, ostatnią z rodu, otrzymał w 1803 pozwolenie od cara Aleksandra I na dołączenie nazwiska Syberg (Zyberk) do swego i udostojnienie herbu herbem żony w tarczy sercowej.

(źródło: Wikipedia)

"Targowica. Historia polskiej zdrady. Polska polityka grzmi. Dlaczego zdradzili? To pytanie zadaje sobie wielu, jednak nie wszyscy znajdują odpowiedź. Rozbiory Polski to była tragiczna chwila w historii Rzeczpospolitej, jednak nie dla wszystkich. Niektórzy na tym skorzystali.

Konstytucja 3 Maja umocniła Rzeczpospolitą, a Stanisław August wprowadził potrzebne zmiany. Nie zgadzał się z tym obóz republikański, nie zgadzała się z tym Caryca Katarzyna. Zdrajcy Polski nieświadomie stali się marionetką w rękach carycy, a osądziła ich historia Polski"

(źródło: Historia w 5 minut)

G
Gość
2019-05-23T10:18:07 02:00, Gościu:

Pamiętajmy żeby pogonić tych lewackich anty Polaków co skarżyli na swój kraj..., Poko-emony okradali Polskę i wysprzedawali za grosze, trzeba być idiotą lub złodziejem żeby na nich głosować, PoKo-emony jak by wygrali wybory to zaraz zlikwidują CBA żeby można było dalej kraść, 500 , i wiek emerytalny podwyższą, i wpuszczą islamskich uchodźców żeby zamachy były w Polsce, dlatego czas pogonic tych szkodników lewackich, Tylko PiS nas może uratować i to jest pro Polska Formacja, a trole lewackie niech sobie piszą co chcą, prawdy nie oszukacie

2019-05-23T17:22:24 02:00, Gość:

Beznadzieja. Ale jesteś niemądry.

Nie jestem złodziejka i nie życzę sobie by ktoś mnie obrażał ... i pragnę by ludzie jak ty pełni nienawiści do innych wreszcie przegrali mam dość takich ludzi życzę wam byście przegrali z kretesem

G
Gość
2019-05-23T10:18:07 02:00, Gościu:

Pamiętajmy żeby pogonić tych lewackich anty Polaków co skarżyli na swój kraj..., Poko-emony okradali Polskę i wysprzedawali za grosze, trzeba być idiotą lub złodziejem żeby na nich głosować, PoKo-emony jak by wygrali wybory to zaraz zlikwidują CBA żeby można było dalej kraść, 500 , i wiek emerytalny podwyższą, i wpuszczą islamskich uchodźców żeby zamachy były w Polsce, dlatego czas pogonic tych szkodników lewackich, Tylko PiS nas może uratować i to jest pro Polska Formacja, a trole lewackie niech sobie piszą co chcą, prawdy nie oszukacie

Beznadzieja. Ale jesteś niemądry.

p
piotr

Dziwne ze wszystko co robi pis jest takie naglasniane w mediach i TV a o podarunku dla Rydzyka nie trabia. Ciekawe no nie?

H
HH

Może teraz zamiast strajkować przed rządem będziemy to robić przed Rydzykiem? Będzie chyba lepszy efekt bo rzadnas zlewa… PO przynajmniej dzialalo tak zeby rozwiazac problem a nie olewac i czekac az sie skonczy

G
Gość

jak widać z powyższych wpisów oszołomów głosujących na tych kryjących czarnych pedofili i złodziei,nie brakuje,boże widzisz i nie grzmisz?

E
Elo
2019-05-23T10:18:07 02:00, Gościu:

Pamiętajmy żeby pogonić tych lewackich anty Polaków co skarżyli na swój kraj..., Poko-emony okradali Polskę i wysprzedawali za grosze, trzeba być idiotą lub złodziejem żeby na nich głosować, PoKo-emony jak by wygrali wybory to zaraz zlikwidują CBA żeby można było dalej kraść, 500 , i wiek emerytalny podwyższą, i wpuszczą islamskich uchodźców żeby zamachy były w Polsce, dlatego czas pogonic tych szkodników lewackich, Tylko PiS nas może uratować i to jest pro Polska Formacja, a trole lewackie niech sobie piszą co chcą, prawdy nie oszukacie

Dokładnie popieram

Dodaj ogłoszenie