Wybory do europarlamentu 2019. Frekwencja w wyborach. Mieszkańcy Pomorza głosują na kandydatów do Parlamentu Europejskiego [zdjęcia]

SN
Wybory do europarlamentu 2019. Pomorze głosuje na kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Na zdjęciu głosowanie w Sopocie. Karolina Misztal
FREKWENCJA W WYBORACH DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO W POLSCE do godz. 17 wyniosła 32,51 proc. To dwa razy więcej niż o tej porze 5 lat temu. W niedzielę, 26 maja 2019, Polacy wybierają posłów do Parlamentu Europejskiego.

FREKWENCJA W WYBORACH DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO W POLSCE

AKTUALIZACJA GODZ. 21

Według sondażowych wyników frekwecja w całym kraju wyniosła 43 proc.

AKTUALIZACJA GODZ. 18.30

PKW podała kolejny komunikat dotyczący frekwencji w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W całym kraju do godz. 17 frekwencja wyniosła 32,51 proc.

Przypomnijmy, że w wyborach do PE 5 lat temu do godz. 17.30 zagłosowało 16,91 proc.

W województwie pomorskim do godz 17 zagłosowało 33,32 proc. uprawnionych do głosowania. To daje naszemu regionowi trzecie miejsce w Polsce po województwie małopolskim (35,8 proc.) i mazowieckim (35,33 proc.).

Najwyższą frekwencję na Pomorzu o 17 odnotowano w Krynicy Morskiej (powiat nowodworski) – 61,62 proc.

W Gdańsku zagłosowało 33,32 proc. wyborców.

AKTUALIZACJA GODZ. 13.35
PKW podała pierwszy komunikat dotyczący frekwencji w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W całym kraju do godz. 12 frekwencja wyniosła 14,39 proc. W wyborach do PE sprzed 5 lat do godz. 12 zagłosowało 7,31 proc.

W województwie pomorskim do południe zagłosowało 13,61 proc. uprawnionych do głosowania.

Najwyższą frekwencję na Pomorzu odnotowano w Krynicy Morskiej (powiat nowodworski) - 42,81 proc.

FREKWENCJA W WYBORACH 2019. W Gdańsku frekwencja wyniosła niecałe 12 proc.

Ze wszystkich miast wojewódzkich najwięcej wyborców zagłosowało dotąd w Rzeszowie i Toruniu (po 17,05 proc.), a najmniej – w Gdańsku (11,98 proc.)

Wybory do europarlamentu 2019 na Pomorzu:

Czytaj także

AKTUALIZACJA GODZ. 10
Głosowanie w wyborach do europarlamentu trwa od godz. 7 do godz. 21. W tych godzinach nadal obowiązuje cisza wyborcza. Jeśli PKW nie ogłosi przedłużenia ciszy wyborczej, to na antenach największych telewizji ogłoszone zostaną pierwsze wyniki sondażowe wyborów. Znajdziecie je także na nasze stronie!

Trwa głosowanie...

Czy będziesz głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego?

Zobaczcie serwis WYBORY DO EUROPARLAMENTU 2019

Oficjalne wyniki nie mogą zostać podane wcześniej niż godz. 23 (do tej godziny trwa głosowanie we Włoszech), ale ostateczne najprawdopodobniej poznamy we wtorek.

OBSERWUJ NA ŻYWO: GŁOSOWANIE W WYBORACH DO EUROPARLAMENTU [RELACJA] >>

PKW poinformowała, że do godz. 5.30 w niedzielę stwierdzono 38 incydentów. Najwięcej z nich związanych było z uszkodzeniem lub zniszczeniem banerów wyborczych (18 zgłoszeń) i agitacją wyborczą (4 zgłoszenia). Obyło się bez incydentów związanych z otwarcie lokali wyborczych.

Państwo Komisja wyborcza podczas konferencji prasowej poinformowała, że głosowanie rozpoczęło się punktualnie o godz. 7. Nie stwierdzono incydentów związanych z otwarciem lokali wyborczych.

Głosowanie odbywa się w 27 286 obwodach, z czego 14 342 lokale są przystosowane dla osób niepełnosprawnych.

W ciągu dnia odbędą się trzy konferencje prasowe PKW, podczas których będą podawane m.in. aktualne dane o frekwencji:

  • godz. 10.00 - o rozpoczęciu i przebiegu głosowania,
  • godz. 13.30 - o frekwencji wyborczej i przebiegu głosowania
  • godz. 18.30 - o frekwencji wyborczej i przebiegu głosowania

Wybory do europarlamentu 2019 w Polsce

Cała Polska została podzielona na 13 okręgów wyborczych. Zagłosować może każdy pełnoletni obywatel RP. W celu uzyskania karty wyborczej należy udać się do stanowiska komisji wyborczej i okazać ważny dokument tożsamości.

Głosowania dokonuje się poprzez postawienie znaku X przy nazwisku jednego kandydata.

Polscy obywatele mogą głosować także za granicą. Możemy wybierać kandydatów startujących w wyborach w Polsce albo wziąć udział w wyborach w kraju zamieszkania i głosować na kandydatów startujących w tym kraju Unii Europejskiej.

Wybory do europarlamentu 2019 - cisza wyborcza

Od soboty do niedzieli do godz. 21 obowiązuje cisza wyborcza. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, nie można zwoływać zgromadzeń politycznych, rozpowszechniać materiałów wyborczych, podawać wyników sondaży. Zakazy te dotyczą również internetu. W lokalu wyborczym nie można mieć symboli kojarzonych z kandydatami.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie