MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory 2020. Ponad 270 interwencji policji w związku z wyborami w całym kraju. 43 z nich dotyczyło łamania ciszy wyborczej

Ewa Andruszkiewicz
Ewa Andruszkiewicz
Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press
Do godziny 12:00 w niedzielę, 12.07.2020, policja w całym kraju interweniowała w związku z wyborami 278 razy – podała Państwowa Komisja Wyborcza. Większość spraw dotyczyła zniszczonych ogłoszeń i plakatów wyborczych. Ponad 40 razy została natomiast naruszona cisza wyborcza.

AKTUALIZACJA, GODZ. 14:20

Wybory prezydenckie 2020 – druga tura. Interwencje policji

- Do tej pory Komenda Główna Policji odnotowała 278 wykroczeń związanych z wyborami. Cisza wyborcza została naruszona 43 razy - informuje z-ca przewodniczącego PKW, Wojciech Sych. - W zabezpieczeniu wyborów uczestniczy dziś ponad 9 tys. funkcjonariuszy policji.

WCZEŚNIEJ PISALIŚMY:

Wybory prezydenckie 2020 – druga tura. Interwencje policji

- W całym kraju o godzinie 7:00 otwarto przeszło 27 tys. lokali wyborczych, a także na świecie – w blisko 90 krajach w 171 obwodach rozpoczęło się ponowne głosowanie w wyborach prezydenta RP. Przeszło 200 tys. członków komisji wyborczych do godziny 21:00 są gotowi przyjąć karty głosowania od blisko 30 mln wyborców – informuje sędzia Sylwester Marciniak, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej. - Nie otrzymaliśmy informacji o istotnych problemach związanych z otwarciem lokali wyborczych i rozpoczęciem głosowania. Natomiast jeżeli chodzi o informacje z działań policyjnych, to mamy co prawda wzrost zdarzeń związanych z wyborami w porównaniu do pierwszej tury, bo w dniu dzisiejszym mamy 253 zdarzenia, a poprzednio było ich o tej samej porze 167, lecz dotyczą one przede wszystkim takich wykroczeń jak niedozwolone umieszczanie plakatów wyborczych (21 przypadków), naruszanie ciszy wyborczej (41 spraw) i niszczenie ogłoszeń (148 przypadków).

Jak podaje dalej Państwowa Komisja Wyborcza, w piątek, 10.07.2020, w Katowicach ujawniono zerwaną plombę oraz otwarte drzwi do pomieszczenia w hali magazynowej, w której przechowywane były worki z kartami do głosowania.

- Przedstawiciele zespołu wyborczego dokonali komisyjnego sprawdzenia paczek z kartami do głosowania i żadna paczka nie została naruszona, wszystkie są oryginalne, zamknięte i poplombowane

– zapewnia sędzia Sylwester Marciniak. - W województwie warmińsko-mazurskim mieliśmy do czynienia z korupcją polityczną. W jednym przypadku otrzymaliśmy zawiadomienie, że jeden pan zaoferował drugiej osobie pieniądze w kwocie 20 zł, aby oddała głos w najbliższych wyborach na konkretnego kandydata. W drugim przypadku również zaistniała możliwość popełnienia przestępstwa, polegającego na udzieleniu rabatu 20 proc. w salonie za głosowanie na określonego kandydata.

Wybory prezydenckie 2020 – druga tura. Incydenty na Pomorzu

Pomorska policja na razie nie odnotowała żadnych incydentów w związku z wyborami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki