Podobnie już wcześniej postąpili włodarze sąsiednich miast, Aleksandra Dulkiewicz z Gdańska i Jacek Karnowski z Sopotu. Prezydent Wojciech Szczurek, uzasadniając swoją decyzję, podpiera się m.in. ekspertyzami prawnymi. Dodaje również, że wniosek o wydanie danych wyborców, podobnie, jak do przedstawicieli innych miast, wpłynął w czwartek w środku nocy, o godz. 2:26. Według najważniejszego urzędnika w Gdyni nie ma też pewności, że autorem korespondencji rzeczywiście jest Poczta Polska.
- Brak podpisu elektronicznego uniemożliwia stwierdzenie, czy autorem jest pracownik poczty, czy może hacker internetowy albo złodziej danych - zaznacza Wojciech Szczurek.
Wybory 2020. Aleksandra Dulkiewicz i Jacek Karnowski składaj...
Do Gdyni wpłynęło też oficjalne stanowisko Państwowej Komisji Wyborczej oraz Związku Miast Polskich. Prezydent Gdyni zlecił ponadto opracowanie opinii prawnej.
- Z tych trzech dokumentów wynika niezbicie, że udostępnienie żądanych danych byłoby nielegalne - informuje Wojciech Szczurek. - Po pierwsze, nie weszły jeszcze w życie przepisy zmieniające Kodeks wyborczy, na podstawie których w ogóle można by było rozważać ich udostępnienie. Po drugie, wspomniany mail nie zawiera upoważnienia podpisanego autora do występowania w imieniu PP S.A., ani nie jest opatrzony podpisem elektronicznym, więc nie wiadomo od kogo naprawdę pochodzi. Po wtóre, nie zawiera kopii rzekomego polecenia organu administracji rządowej, która umożliwiałaby weryfikację istnienia i zgodności z prawem takiego polecenia. Wreszcie wnioskuje się o dane, które przekraczają zakresem i układem spis wyborców, jaki normalnie prowadzą wszystkie gminy w Polsce.
Z tych powodów nocną korespondencję prezydent Gdyni pozostawi bez odpowiedzi. O sprawie zawiadomi też prokuraturę. Tym bardziej, że do gdyńskiego Ratusza masowo wpływają pisma od mieszkańców, wycofujące zgodę na przetwarzanie ich danych.
- Jest to efekt doniesień medialnych o tym wydarzeniu - uważa Wojciech Szczurek. - Chcę zapewnić, że dane gdynian traktujemy z szacunkiem, a przede wszystkim postępujemy zgodnie z prawem. Na pewno nie udostępnimy ich nikomu niepowołanemu z pogwałceniem przepisów.
Przypomnijmy, że Poczta Polska przymierza się do zorganizowania w przyszłym miesiącu pierwszych w historii kraju, w pełni korespondencyjnych wyborów na prezydenta RP. Plan ten budzi jednak mnóstwo kontrowersji między innymi wśród epidemiologów i przedstawicieli samorządów. Pierwsi uważają, że wybory mogą przyczynić się do wzrostu przypadków zachorowań na koronawirusa.
Z kolei prezydenci wielu miast zwracają uwagę, że ich zdaniem jest za mało czasu, aby m.in. zrekrutować i przeszkolić komisje wyborcze, w których zresztą i tak mało kto chce pracować.
Marlena Maląg o programach dla seniorów - iPolitycznie plus
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?