Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

WYBORY 2011: Utrudnione ułatwienia dla niepełnosprawnych

Dagmara Olesińska
W Polsce korespondencyjne wybory będą po raz pierwszy
W Polsce korespondencyjne wybory będą po raz pierwszy Archiwum
Tylko dziewięć niepełnosprawnych osób zgłosiło się poniedziałku, do godz. 14 do Urzędu Miejskiego w Gdańsku, by wziąć udział w wyborach korespondencyjnie.

- Mógłbym się założyć, że moja żona będzie jedyną, która w ten sposób zagłosuje - komentuje pan Tomasz, który próbował to w poniedziałek załatwić w Urzędzie Miejskim. - Musiałem wykonać siedem telefonów, żeby żona mogła wziąć udział w wyborach. Jak widać, nikomu nie zależy na tym, żeby niepełnosprawni zagłosowali.

Pan Tomasz o tej możliwości dowiedział się wczoraj, czyli ostatniego dnia, którego można było wyrazić taką chęć.

- Pełna informacja na temat wyborów znajduje się na stronie internetowej www.gdansk.pl - twierdzi Michał Piotrowski z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Można ją również uzyskać bezpośrednio lub telefonicznie w Wydziale Spraw Obywatelskich. Szerzej o samych wyborach informuje Państwowa Komisja Wyborcza - dodaje.

Nie tak łatwo jest dowiedzieć się, co, gdzie i jak załatwić, jeżeli pan Tomasz, zanim dodzwonił się do odpowiedniego miejsca, siedem razy podnosił słuchawkę. - Wszyscy pracownicy Wydziału Spraw Obywatelskich wiedzą, do kogo należy skierować dzwoniącą osobę - twierdzi Michał Piotrowski.

Wszystko na temat wyborów 2011

Gdy zatelefonowaliśmy do Urzędu Miejskiego, przełączono nas do ewidencji ludności. Tam dowiedzieliśmy się, że ze względu na dużą liczbę druków do wypełnienia raczej nie można było zgłosić telefonicznie niepełnosprawnego na wybory korespondencyjne.

Natomiast w Wydziale Polityki Społecznej Bożena Włosicka-Juszko zaproponowała: - Mogę przyjąć zgłoszenie ustnie. Tydzień przed wyborami, gdy będziemy wręczać karty do głosowania, poprosimy o pokazanie nam dokumentu orzekającego niepełnosprawność.

Informacje otrzymane od urzędników nie są jednoznaczne. Jednak Michał Piotrowski potwierdza, że wniosek można było złożyć telefonicznie.

Głosowanie korespondencyjne to ważna procedura znana w wielu państwach. W Polsce zostanie zastosowana po raz pierwszy w nadchodzących wyborach. Liczba dziewięciu chętnych gdańszczan nie dziwi, jeżeli spojrzy się na wyniki badań Instytutu Spraw Publicznych. Jedynie 22 proc. Polaków dokładnie wie, kto jest uprawniony do głosowania korespondencyjnego, a aż dla 58 proc. ankietowanych nowa procedura jest zupełnie nieznana.

Oceń pomorskich posłów i senatorów

Niewiele większą wiedzę mieli odnośnie głosowania przez pełnomocnika. A to rozwiązanie było już stosowane w 2010 roku. Tylko 23 proc. wiedziało, że mogą z takiej możliwości skorzystać niepełnosprawni i osoby powyżej 75 roku życia. A warto mieć taką świadomość, bo wniosek o głosowanie przez pełnomocnika można jeszcze składać do 29 września.

Kalendarium dla niepełnosprawnych


Głosowanie przez pełnomocnika - do 29 września

Niezbędny jest wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa, pisemna zgoda pełnomocnika i kopia orzeczenia o niepełnosprawności. Z tej możliwości mogą skorzystać także osoby powyżej 75 roku życia.

Głosowanie w wybranym obwodzie - do 26 września

Potrzebny jest tylko wniosek.

Czytaj również:
WYBORY 2011: Jak ułatwić start młodym? Propozycje partii
WYBORY 2011: Jak rozwiązać problemy na kolei. Propozycje partii
WYBORY 2011: Co obiecują partie w sprawie naszych dróg?
WYBORY 2011: Co sądzą partie na temat GMO
WYBORY 2011: Co dalej ze służbą zdrowia? Propozycje partii

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki