Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

WYBORY 2011: Jak i na kogo głosować? (LISTY KANDYDATÓW Z POMORZA)

Daria Jankiewicz
Wybory do sejmu i senatu odbędą się 9 października 2011 r.
Wybory do sejmu i senatu odbędą się 9 października 2011 r. Archiwum
9 października odbędą się wybory parlamentarne. Podczas nich zastosowane zostaną przepisy nowego kodeksu wyborczego, który wszedł w życie z dniem 1 sierpnia.

Głosowanie do Senatu

Jedną z najistotniejszych z wprowadzonych zmian będzie nowa zasada głosowania do Senatu. Wybory do Senatu odbędą się bowiem w stu jednakowych okręgach wyborczych, a nie - jak to było dotychczas - w okręgach wielomandatowych.

KANDYDACI DO SENATU Z POMORZA

Dawniej okręgów było mniej i z każdego okręgu do Senatu wchodziło od 2 do 4 kandydatów, którzy zdobyli największą liczbę głosów. 9 października będziemy mogli zagłosować tylko na jedno nazwisko. Do Senatu wejdą osoby, które uzyskają najwięcej głosów w danym okręgu.

Wszystko na temat wyborów 2011

Aby oddać głos na swojego faworyta w wyborach do Senatu, należy postawić znak "x" na karcie do głosowania z lewej strony obok jego nazwiska.

"Jeżeli zostanie zarejestrowany tylko jeden kandydat, wyborca głosuje na tego kandydata, stawiając znak »x« w kratce oznaczonej słowem »TAK« z lewej strony obok nazwiska kandydata. Postawienie znaku »x« w kratce oznaczonej słowem »NIE«, z lewej strony obok nazwiska tego kandydata, oznacza, że jest to głos ważny oddany przeciwko wyborowi kandydata" - czytamy w kodeksie wyborczym z 5 stycznia 2011 roku.

Jeżeli na karcie do głosowania nie zostanie postawiony znak "x" przy żadnym nazwisku, taką kartę uzna się za ważną, z głosem nieważnym. Tak samo jest w przypadku, kiedy wybrano dwóch lub więcej kandydatów lub jeśli znak "x" postawiono wyłącznie przy nazwisku osoby, która została wykreślona z listy. Głos nieważny na ważnej karcie jest również w sytuacji, kiedy mimo że zarejestrowano tylko jednego kandydata, nie postawiono znaku "x" w żadnej kratce.

Głosowanie do Sejmu

W głosowaniu do Sejmu wyborca głosuje tylko na jedną listę kandydatów. Robi to, stawiając na karcie do głosowania znak "x". Kratka będzie znajdować się z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów tej listy. Stawiając znak "x" przy wybranym nazwisku, wskazujemy pierwszeństwo tej osoby do uzyskania mandatu.

KANDYDACI DO SEJMU Z OKRĘGU GDAŃSKIEGO

Głos uznaje się za nieważny, kiedy na karcie do głosowania znak "x" postawiono przy nazwiskach dwóch lub większej liczby kandydatów różnych list albo nie wybrano żadnego z kandydatów. Jeśli na karcie do głosowania znak "x" zostanie postawiony obok nazwiska dwóch lub większej liczby kandydatów, ale znajdujących się na tej samej liście, głos ten będzie uznany za ważny. Będzie on oddany wówczas ze wskazaniem pierwszeństwa do uzyskania mandatu kandydatowi na posła, którego nazwisko na tej liście zostało umieszczone w pierwszej kolejności.

KANDYDACI DO SEJMU Z OKRĘGU GDYŃSKO-SŁUPSKIEGO

Głos będzie nieważny również wtedy, kiedy znak "x" postawiony zostanie obok nazwiska kandydata umieszczonego na liście, której rejestracja została unieważniona. Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 przewiduje również, że jeśli wyborca zagłosuje na osobę, która została skreślona z danej listy, jego głos uznany będzie za ważny i oddany na tę listę.

Wśród nowych reguł wyborczych znalazły się także udogodnienia dla osób przebywających za granicą, a także niepełnosprawnych i chorych (czytaj poniżej).

Czytaj więcej na temat programów największych partii:

WYBORY 2011: Partie o parach żyjących w konkubinacie
WYBORY 2011: Jak ułatwić start młodym? Propozycje partii
WYBORY 2011: Jak rozwiązać problemy na kolei. Propozycje partii
WYBORY 2011: Co obiecują partie w sprawie naszych dróg?
WYBORY 2011: Co sądzą partie na temat GMO
WYBORY 2011: Co dalej ze służbą zdrowia? Propozycje partii

Głosuj poza miejscem zamieszkania

Studiujesz i pracujesz poza miejscem zameldowania? Nic straconego. Cały czas możesz wziąć udział w wyborach. Są dwa rozwiązania. Pierwsze - musisz najpierw uzyskać zaświadczenie (z urzędu miasta/gminy, w którym mieszkasz) o prawie do głosowania poza miejscem zamieszkania. Możesz to zrobić do 7 października, osobiście lub za pomocą pełnomocnika.

Drugim sposobem udziału w wyborach poza miejscem zamieszkania jest dopisanie się do konkretnej listy wyborczej na terenie gminy, w której będziemy przebywać w czasie wyborów. Termin składania wniosków mija 4 października. Składając wniosek, należy podać swoje nazwisko, imiona, imię ojca, datę urodzenia i miejsce, numer PESEL i adres zamieszkania. W ciągu 3 dni od złożenia wniosku, dowiedz się, czy został on zaakceptowany.

Jeśli masz pytania lub wątpliwości dotyczące zbliżających się wyborów parlamentarnych, zadzwoń. Państwowa Komisja Wyborcza uruchomiła specjalną infolinię dotyczącą wyborów - 801 081 555.

9 października lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7 do 21. Jest to istotna zmiana, ponieważ w poprzednich wyborach parlamentarnych można było głosować od godz. 6 do 20.

Nakładki Braille'a

Tylko do poniedziałku, 26 września, osoby niepełnosprawne mogą zgłaszać chęć głosowania za pomocą nakładek Braille'a w lokalu wyborczym. Aby z nich skorzystać, należy zgłosić się do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Zgłoszenia można dokonać ustnie, telefonicznie, faksem lub drogą elektroniczną. W zgłoszeniu należy podać numer obwodu, w którym zamierza się głosować.

Nakładki Braille'a, które będą wykorzystywane w wyborach parlamentarnych, wykonane są ze sztywnego papieru, w którym wycięte są otworki, dzięki nim osobom niewidomym będzie łatwiej znaleźć miejsce, gdzie będą chciały postawić krzyżyk.

Na nakładce nie będą jednak podane imiona i nazwiska kandydatów. Osoby niewidome będą musiały znać więc numer swojego kandydata.

Starsi i osoby niepełnosprawne

Osoby niepełnosprawne oraz wyborcy powyżej 75 roku życia mogą wziąć udział w wyborach, korzystając z pomocy pełnomocnika. Pełnomocnikiem może być tylko taka osoba, która jest wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie. Pełnomocnictwo do głosowania można przyjąć tylko od jednej osoby. Termin zgłaszania pełnomocnictwa w wyborach mija 29 września.

Wszystko na temat wyborów 2011

Do poniedziałku, 26 września, wyborcy, którzy chcą głosować w lokalu wyborczym przystosowanym do głosowania dla osób niepełnosprawnych, powinni złożyć wniosek o wpisanie ich do spisu wyborców głosujących w takim właśnie lokalu. Szczegółowych informacji na ten temat udzielają wydziały urzędu gminy i miasta odpowiedzialne za przeprowadzenie wyborów.

Głosowanie korespondencyjne

Z głosowania korespondencyjnego mogą korzystać m.in. osoby przebywające za granicą.
Mają one czas do 26 września, by zawiadomić o tym fakcie konsula. Można to zrobić ustnie, pisemnie, telegraficznie, telefaksem i w formie elektronicznej.

Wyborcy najpóźniej do 10 dnia przed wyborami otrzymają od konsula tzw. pakiet wyborczy, który będzie zawierał m.in. zaadresowaną kopertę zwrotną, kartę do głosowania, instrukcję oraz oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu.

Z głosowania korespondencyjnego mogą skorzystać także osoby niepełnosprawne. Miały one czas do 19 września, aby o swoim zamiarze poinformować urząd miasta lub gminy. Tak jak i w przypadku osób przebywających za granica, nie musiały tego robić osobiście.


Czytaj więcej na temat programów największych partii:

WYBORY 2011: Partie o parach żyjących w konkubinacie
WYBORY 2011: Jak ułatwić start młodym? Propozycje partii
WYBORY 2011: Jak rozwiązać problemy na kolei. Propozycje partii
WYBORY 2011: Co obiecują partie w sprawie naszych dróg?
WYBORY 2011: Co sądzą partie na temat GMO
WYBORY 2011: Co dalej ze służbą zdrowia? Propozycje partii

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki