18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

WYBORY 2011: Jak głosować, by oddać ważny głos

Daria Jankiewicz
Karty do głosowania. Żółta do Senatu
Karty do głosowania. Żółta do Senatu
Już w niedzielę wybory do parlamentu. W tym roku odbędą się one na nowych zasadach. Przypominamy, jak głosować, by oddać ważny głos.

Zmieniły się zasady głosowania w wyborach do Senatu

Najważniejsze zmiany dotyczą głosowania w wyborach do Senatu. Podczas niedzielnych wyborów będziemy wybierać senatorów w jednomandatowych okręgach, a nie jak było do tej pory w wielomandatowych. Kolejną zmianą jest wielkość okręgów wyborczych.

Dawniej były one znacznie większe i było ich czterdzieści. Z każdego okręgu do Senatu wchodziło od dwóch do czterech kandydatów. Liczba ta zależała od liczby mandatów w okręgu.

Podczas niedzielnych wyborów będziemy mogli zagłosować tylko na jedno nazwisko. Mandat senatorski przypadnie tym kandydatom, którzy otrzymają największą liczbę głosów w danym okręgu.

Aby oddać ważny głos, należy na karcie głosowania, w kwadracie znajdującym się z lewej strony nazwiska danego kandydata, postawić znak "x".

W przypadku, kiedy osoba głosująca nie postawi znaku "x" przy żadnym nazwisku, jego karta do głosowania uznana zostanie za ważną, ale oddany przez nią głos będzie nieważny. Identycznie będzie w sytuacji, kiedy osoba głosująca postawi znak "x" przy nazwisku kilku osób lub przy nazwisku osoby, która została wykreślona z listy.

Jak oddać ważny głos w wyborach do Sejmu

Nie zmieniły się jednak zasady głosowania w wyborach do Sejmu. Cały czas posłowie wybierani będą w 41 wielomandatowych okręgach wyborczych, których wielkość będzie się wahać od 9 do 19 mandatów. Przydział mandatów będzie się odbywał według metody d'Hondta.

Podczas głosowania do Sejmu wyborcy będą głosować tylko na jedną listę kandydatów. Głos będzie ważny wtedy, kiedy dokładnie tak samo jak w przypadku wybierania senatorów, w kratce znajdującej się po lewej stronie nazwiska danego kandydata postawimy znak "x". Stawiając go, wskazujemy pierwszeństwo tej osoby do uzyskania mandatu.

Jeśli znak "x" postawimy przy nazwiskach kilku kandydatów na jednej liście, oddany przez nas głos będzie ważny. W tej sytuacji oddany zostanie on ze wskazaniem pierwszeństwa do uzyskania mandatu kandydatowi na posła, którego nazwisko na tej liście zostało umieszczone w pierwszej kolejności. Jeśli znak "x" postawimy przy nazwiskach kandydatów z różnych list, głos będzie nieważny.

Kandydaci do Sejmu z okręgu gdyńskiego-słupskiego

Kodeks wyborczy zakłada, że oddany przez nas głos zostanie uznany za nieważny, jeśli znak "x" postawimy obok nazwiska kandydata znajdującego się na liście, której rejestracja została unieważniona. Jeśli osoba głosująca odda swój głos na osobę, która została skreślona z danej listy, oddany głos zostanie uznany za ważny i oddany na tę właśnie listę.

Wszystko na temat wyborów 2011

Nowe godziny otwarcia lokali wyborczych

Niedzielne wybory do parlamentu odbywać się będą w innych godzinach niż do tej pory. Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7 do 21. Wcześniej były czynne między godzinami 6 a 20.

Kandydaci do Senatu - okręgi nr 62, 63, 64

Inne informacje i zmiany

Wielkie płachty do głosowania zastąpione zostały kartami formatu A4 i A5. Zmiana ta spowodowana jest koniecznością przystosowania kart do nakładek w języku Braille'a.

Nakładki te wykonane są ze sztywnego papieru, w którym wycięte zostały otworki, dzięki czemu osobom niewidomym ma być łatwiej znaleźć miejsce, gdzie będą chciały postawić krzyżyk. Na nakładce nie będą jednak podane imiona i nazwiska kandydatów.

Osoby niewidome będą musiały znać więc ich numer. Chęć głosowania za pomocą nakładki osoby niepełnosprawne musiały jednak zgłosić do 26 września. Niepełnosprawni mogli korzystać z nakładek Braille'a również podczas głosowania korespondencyjnego.

Osoby, które pracują lub studiują w innym miejscu niż są zameldowane, nie będą mogły oddać w nim głosu, jeśli wcześniej nie odebrały z właściwego dla miejsca zameldowania urzędu gminy lub urzędu miejskiego zaświadczenia o przysługującym im prawie głosowania (należało to zrobić najpóźniej w piątek).

Kandydaci do Senatu - okręgi nr 65,66,67

Drugim sposobem oddania głosu poza miejscem zamieszkania było dopisanie się do spisu wyborców w urzędzie gminy, w której chciało się głosować. Termin zapisów minął już 4 października.

Kodeks wyborczy wprowadził także kilka rozwiązań, które miały umożliwić udział w wyborach osobom niepełnosprawnym i starszym. Będą oni mogli głosować za pomocą pełnomocnika (niepełnosprawni i osoby powyżej 75 roku życia) lub korespondencyjnie (tylko niepełnosprawni).

Kolejnym udogodnieniem jest możliwość głosowania korespondencyjnego dla osób, które przebywają za granicą.

Państwowa Komisja Wyborcza uruchomiła infolinię dotyczącą wyborów - 801 081 555.
Wszystko na temat wyborów 2011

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki