Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

WYBORY 2011: Dla kogo Grupy Lotos i Energa? Propozycje partii

Jacek Klein
Przyszłość Lotosu jest ważnym punktem w grze o głosy wyborców na Pomorzu
Przyszłość Lotosu jest ważnym punktem w grze o głosy wyborców na Pomorzu Grzegorz Mehring
Prywatyzacja największych spółek zawsze rozbudza emocje polityków. Na Pomorzu siedzibę mają dwa koncerny przeznaczone na sprzedaż. Oba z branży energetycznej - Grupa Lotos i Energa.

Najbardziej temperaturę politycznej dysputy podniosła możliwość sprzedaży Grupy Lotos. Resort skarbu analizuje już oferty od potencjalnych inwestorów. Platforma Obywatelska jest za sprzedażą Lotosu pod warunkiem, że oferty będą satysfakcjonujące.

- Będziemy strzegli niezależności i niepodległości Lotosu jak oka w głowie - podkreślał niedawno Sławomir Nowak. - Późną jesienią zapoznamy się z ofertami. Jeśli będą niesatysfakcjonujące, odrzucimy je.

Premier Tusk zaznaczał, że inwestor będzie musiał zagwarantować realizację strategii Lotosu, dostęp do złóż ropy i zachować siedzibę koncernu w Gdańsku. Nie będzie natomiast ideologicznego "nie" dla koncernów rosyjskich, choć przy ich ofertach konieczna będzie wzmożona ostrożność.

Gdańsk: 150 tys. podpisów przeciwko prywatyzacji Lotosu (ZDJĘCIA)

Stanowcze "nie" sprzedaży Lotosu, zwłaszcza rosyjskiej firmie, mówi Prawo i Sprawiedliwość. Poparła akcję obywatelską "Polski Lotos" zbierania podpisów pod obywatelskim projektem zakazującym sprzedaży gdańskiego koncernu.

- W gospodarce jest miejsce dla patriotów. W ramach prowadzonej polityki właścicielskiej należy zrezygnować z nieprzemyślanej i podyktowanej jedynie doraźnymi potrzebami budżetu państwa prywatyzacji Grupy Lotos. Polskie rafinerie muszą uzyskać dostęp do złóż surowca, stanowiących o ich bezpieczeństwie i zwiększających ich wartość rynkową. Niezbędne jest przyspieszenie budowy ropociągu Odessa - Brody - Płock - Gdańsk oraz wsparcie polskich przedsiębiorstw w procesie uzyskiwania dostępu do złóż surowców - czytamy w programie wyborczym PiS.

Inne ugrupowania w tak dobitny sposób w programach nie formułują swoich zapatrywań na przyszłość Lotosu. Jak wynika jednak z ostatniego posiedzenia Sejmu kończącej się właśnie kadencji, są przeciwne pełnej prywatyzacji i sprzedaży wszystkich udziałów przez państwo.
Wszystkie kluby poselskie opowiedziały się, aby nie odrzucać projektu ustawy o "polskim Lotosie".

Według PSL to nie jest dobry czas na całkowitą sprzedaż firmy, konieczne jest także stworzenie mechanizmów, aby państwo miało wpływ na przyszłość Lotosu. Polska Jest Najważniejsza generalnie jest za prywatyzacją, ale nie spółek strategicznych, a do takich zalicza Lotos.

- Rosja będzie dążyła do tego, żeby za wszelką cenę odkupić Lotos, który znajdzie się w prywatnych rękach - mówił podczas sejmowej debaty Tomasz Dudziński, poseł PJN.

Lepszym rozwiązaniem według PJN byłaby konsolidacja Lotosu z Orlenem. Za nieodrzucaniem projektu ustawy opowiedziała się nawet PO, ale tylko z szacunku dla obywateli, którzy się pod nim podpisali.

Partia PJN przeciwna prywatyzacji Grupy Lotos SA

Co z drugą pod względem wielkości pomorską firmą? We wrześniu ubiegłego roku rząd podpisał z Polską Grupą Energetyczną umowę zakupu ponad 84 proc. Energi SA za ponad 7,5 mld zł. Połączone firmy miałyby stworzyć środkowoeuropejski koncern energetyczny zdolny do obrony przed zagranicznymi gigantami. Plan firmują nie tylko resorty skarbu i gospodarki. Przejęcie Energi przez PGE ma być podyktowane racją stanu i bezpieczeństwem energetycznym kraju.
- Zakup Energi przez PGE ułatwi przeprowadzenie planu budowy elektrowni jądrowych w Polsce - stwierdził Tusk. - Plany PGE związane z Energą wydają się najlepszą, optymalną drogą do tego, aby stworzyć organizmy zdolne do realizacji projektu.

Transakcja tymczasem utknęła w Sądzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Sprzeciwił się jej UOKiK, twierdząc, że zaszkodzi konkurencji na rynku i spowoduje wzrost cen dla odbiorców.

Teoretycznie przegrana w sądzie nie oznaczałaby definitywnego storpedowania transakcji, jeśli kolejny rząd by przy niej obstawał. Nawet wśród polityków PO nie ma jedności co do zasadności tej transakcji.

Spór o Energę - wszystko na ten temat w naszym specjalnym serwisie

Także politycy PiS niejednokrotnie różnie wypowiadali się na ten temat. W swoich programach wyborczych dotyczących gospodarki partie nie przedstawiły konkretnych stanowisk, czy Energa ma pozostać samodzielną firmą, czy zostać sprzedana PGE, czy też innemu koncernowi. Pomorscy kandydaci podkreślają jednak, że jej siedziba powinna pozostać na Pomorzu.

Stanowisko największych partii w sprawie sprzedaży Grupy Lotos i Grupy Energa


Sojusz Lewicy Demokratycznej

Program gospodarczy skupia się na pobudzaniu wzrostu. SLD postuluje rozwiązania, które zmniejszą zależność polskiej gospodarki od zawirowań na światowych rynkach oraz zwiększą inwestycje w systemy przesyłowe energii.

Platforma Obywatelska
W programie nie ma bezpośredniego odniesienia do Lotosu i Energi. Przedsiębiorstwa pozostające pod kontrolą Skarbu Państwa nadal będą prywatyzowane, równocześnie z unowocześnieniem zarządzania w firmach strategicznych dla gospodarki.

Sprzedaż Lotosu: Resort skarbu wyłonił cztery firmy

Prawo i Sprawiedliwość
Jeśli chodzi o Grupę Lotos, nie ma żadnych wątpliwości. W ramach prowadzonej polityki właścicielskiej należy zrezygnować z nieprzemyślanej i podyktowanej jedynie doraźnymi potrzebami budżetu państwa prywatyzacji Grupy Lotos.

Polskie Stronnictwo Ludowe
Program do prywatyzacji się nie odnosi. Ludowcom zależy na ograniczeniu uzależnienia Polski od importu ropy naftowej i paliw płynnych z jednego kierunku, rozbudowie energetyki opartej na surowcach krajowych i modernizacji sieci energetycznych.

Polska Jest Najważniejsza

Państwo powinno zachować częściową kontrolę nad kilkoma strategicznymi spółkami. PJN zalicza do nich głównie spółki będące właścicielami infrastruktury, takiej jak gazociągi, przesyłowa infrastruktura energetyczna, infrastruktura kolejowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki