Wybieramy meble do ogrodu i na taras

Materiał partnera zewnętrznego
Meble ogrodowe to niezbędne wyposażenie każdego tarasu, a także strefy relaksu w ogrodzie. To właśnie od nich w dużej mierze zależy, czy wypoczynek będzie komfortowy, a spotkanie towarzyskie przebiegnie w wygodnych warunkach.

Wybór mebli ogrodowych nie powinien być dziełem przypadku ani pochopną decyzją. Należy zastanowić się, do czego będą one głównie używane, z jakiego mają być materiału, gdzie zamierza się je postawić. Nie można również zapomnieć o dodatkowych akcesoriach do mebli.

Czym się kierować przy wyborze mebli do ogrodu i na taras?

Na początek należy przemyśleć kwestię wielkości mebli ogrodowych, a także ich liczba. Należy je dostosować do wielkości miejsca, w którym zostaną umieszczone. Trzeba się zastanowić, czy zmieści się cały zestaw mebli ogrodowych IKEA (np. stół i 2 krzesła, stół i 4 krzesła, stół i 8 foteli), czy też konieczne będzie połączenie mebli z różnych serii i wybranie tylko tych, które są odpowiednie ze względu na funkcjonalność i wielkość.

Do wyboru mebli do ogrodu warto podejść kompleksowo. Należy się zastanowić nie tylko nad sposobem i miejscem ich użytkowania wiosną czy latem, ale i nad tym, gdzie będą stały po sezonie. Gdy będą przechowywane w garażu lub piwnicy, dobrym rozwiązaniem może okazać się zakup mebli składanych. Jeśli zostaną na zimę na tarasie, trzeba wziąć pod uwagę dokupienie specjalnych pokrowców, które je zabezpieczą.

Na koniec należy określić budżet, jaki zostanie przeznaczony na zakup mebli ogrodowych. To ułatwi poszukiwanie odpowiednich produktów z konkretnego przedziału cenowego.

Meble ogrodowe do wypoczynku czy wspólnego spożywania posiłków?

Najwyższy komfort zapewnią meble do ogrodu, które zostaną dobrane również pod kątem funkcji, jakie będą spełniały. To kolejny istotny aspekt, jaki trzeba wziąć pod uwagę, szukając mebli ogrodowych. Inne meble należy wybrać, gdy ich zadaniem ma być przede wszystkim zapewnienie komfortu odpoczynku, a inne – gdy będzie się przy nich spożywało posiłki.

Zestawy mebli ogrodowych

Gdy stawia się na meble ogrodowe IKEA, można wziąć pod uwagę na przykład wygodne fotele ogrodowe, sofy ogrodowe z miękkimi poduchami, leżaki, pufy czy rozkładane fotele. Gdy planowany jest relaks w większym gronie, warto postawić na cały zestaw mebli ogrodowych do wypoczynku – stolik, krzesła z poduchami, sofę z poduchami i różne warianty takich zestawów. Dobrym pomysłem może okazać się w tym przypadku również ławeczka.

Nieco inne meble zostaną wybrane, gdy będą służyły przede wszystkim do spożywania wspólnych posiłków. Najczęściej wybierane są wtedy zestawy mebli ogrodowych. Wybór kompletów jadalnych na taras, patio czy do ogrodu jest bardzo duży. Te meble różnią się nie tylko materiałem, z jakiego zostały wykonane i stylem, lecz także wielkością. Do posiłków kameralnych wystarczą dwa krzesła i stół. Jednak gdy planowane są spotkania przy obiedzie lub kolacji w większym gronie, przydadzą się cztery krzesła, a nawet sześć. Zamiast krzeseł można wybrać również ławy z oparciem lub bez oparcia.

Miejsce do grillowania

Obok miejsca do spożywania posiłków warto wydzielić również przestrzeń na grilla. Wielkość takiej strefy zależy od wielkości samego sprzętu. Mniej miejsca zajmie niewielki grill węglowy, bez żadnych dodatków, a więcej – grill połączony z szafką. Przy małym sprzęcie warto także ustawić dodatkowo stolik, na którym będzie można umieszczać produkty przygotowane do grillowania. Przyda się również pokrowiec na grilla.

Akcesoria, które umilą korzystanie z mebli ogrodowych

Dobór mebli pod względem funkcjonalności, przeznaczenia i materiałów ma kluczowe znaczenie. Nie można jednak zapomnieć o akcesoriach i dodatkach do mebli. To właśnie detale sprawiają, że przestrzeń staje się naprawdę komfortowa, przytulna i użyteczna. Akcesoria do mebli ogrodowych zwiększają wygodę użytkowania tych mebli, a do tego niektóre dodatki mają funkcje ochronne. Warto wziąć pod uwagę takie dodatki jak:

  • parasol ogrodowy – odpowiednio dobrany, zapewni cień w czasie upałów. Najczęściej do wyboru jest parasol z podstawą lub zawieszany;
  • koce i pledy – przydadzą się podczas wieczornego wypoczynku i w chłodniejsze dni, także jesienią;
  • pokrowce ochronne – można znaleźć pokrowce dedykowane do różnych mebli. Jeśli meble będą przykrywane, gdy nie są używane, dłużej posłużą.

Atrakcje dla dzieci w strefie wypoczynku

Podczas odpoczynku nie można zapomnieć o dzieciach. Warto pomyśleć o przygotowaniu dodatkowej strefy wypoczynku i zabawy właśnie dla nich. Oczywiście trzeba dopasować takie miejsce do wieku dzieci i do ich zainteresowań. Najlepiej, gdy maluchy uczestniczą w urządzaniu przestrzeni do zabaw wspólnie z dorosłymi. To będzie dla nich doskonała zabawa, a jednocześnie przygotuje się funkcjonalną strefę, która naprawdę ich zainteresuje.

Gdy wybiera się wyposażenie i akcesoria dla dzieci, trzeba zwrócić szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa. Takie wyposażenie powinno posiadać odpowiednie atesty i certyfikaty. To gwarancja, że spełnia ono normy wymagane na terenie Unii Europejskiej.

Asortyment akcesoriów dla dzieci jest bardzo szeroki. Do wypoczynku warto zamontować hamak. Dużo radości dostarczą także huśtawka, piaskownica i przenośny basen. Dla najmłodszych dzieci warto rozstawić namiot lub domek.

Odpowiednio dobrane meble ogrodowe zwiększą funkcjonalność i komfort korzystania z tarasu lub strefy wypoczynku w ogrodzie. Nie należy zatem spieszyć się z wyborem takiego wyposażenia. Warto przeanalizować potrzeby domowników oraz dokładnie zaplanować przestrzeń tarasu, a dopiero potem wybrać meble i dodatki.

Advertisement

Dodaj ogłoszenie