POLECAMY
  NASZ SONDAŻ

  Przed Wami sondaż "Dziennika Bałtyckiego"

  Rozwiń
  POLECAMY
  Zwiń

  Przed Wami sondaż "Dziennika Bałtyckiego"

  Kto ma szansę zostać prezydentem Gdańska i Gdyni? Sprawdziliśmy to!

  Wuefiści chcą szkoleń, by uczyć modnych dyscyplin sportowych...

  Wuefiści chcą szkoleń, by uczyć modnych dyscyplin sportowych

  Anna Mizera-Nowicka

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Wuefiści chcą szkoleń, by uczyć modnych dyscyplin sportowych

  ©Grzegorz Olkowski/ Archiwum

  Ciekawsze lekcje mogą ograniczyć zwolnienia z WF. Nauczyciele żalą się jednak, że nie mają kwalifikacji, by uczyć modnych dyscyplin sportowych.
  Wuefiści chcą szkoleń, by uczyć modnych dyscyplin sportowych

  ©Grzegorz Olkowski/ Archiwum

  Ponad połowa wuefistów uważa, że dzieci i młodzież tak licznie przynoszą zwolnienia z ich lekcji, bo mają złe wspomnienia z klas 1-3. Tak wynika z raportu Instytutu Badań Edukacyjnych. Raport pokazuje również, że choć nauczyciele widzą potrzebę wprowadzania dzieciom i młodzieży nowych, modnych zajęć, jak np. zumby czy fitness, to nie są do tego przygotowani. Brakuje im szkoleń i kursów.

  - Miarodajną informacją na temat frekwencji uczniów na WF są raporty NIK, które wskazują, że najgorzej jest w szkołach ponadgimnazjalnych, gdzie nie ćwiczy do jednej trzeciej uczniów - mówi prof. Tomasz Frołowicz z Zakładu Metodyki Wychowania Fizycznego na AWFiS w Gdańsku.

  Sami dyrektorzy szkół potwierdzają te dane. - W gimnazjach całoroczne zwolnienia są sporadyczne. W tym roku przyniosły mi je 3 osoby. Ale w liceum dostarczyło je aż 30 uczniów - mówi Elżbieta Zaręba, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Gdyni. - Myślę, że uczniowie zwalniają się, bo przy codziennym natłoku zajęć chcą trochę ułatwić sobie życie - wolą przyjść później do szkoły lub szybciej z niej wyjść. Raczej nie wynika to z oferty edukacyjnej, bo tę mamy szeroką.

  Czytaj też: W Pomorskiem młodzież unika lekcji wychowania fizycznego jak ognia

  Ale co innego pokazują badania IBE. Wynika z nich, że nie wszyscy wuefiści mają kompetencje, by urozmaicać lekcje o nowe dyscypliny sportu. - Nauczyciele wskazują na brak odpowiedniego zaplecza sportowego lub ograniczenia finansowe. Wymieniają także brak specjalisty, który mógłby prowadzić takie zajęcia - mówi Natalia Skipiertow, rzecznik IBE.

  Zauważył to także dyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego w gdańskim magistracie. - W ubiegłym roku w ramach Gdańskiego Programu Aktywności Fizycznej przeprowadziliśmy ankietę, która odpowiadała na pytanie, co można zrobić, by liczba zwolnień była mniejsza, a zajęcia były ciekawsze. Część nauczycieli stwierdziła, że nie ma odpowiedniej wiedzy - mówi Grzegorz Szczuka. - Teraz sukcesywnie, co dwa, trzy miesiące przeprowadzamy szkolenia dla wuefistów. Zwróciliśmy się też z prośbą do dyrektorów szkół, by inaczej podchodzili do kwestii szkoleń i dokształcania nauczycieli WF, którzy zgłaszają, że czują się pozostawiani sami sobie. Prosiliśmy, by dyrektor, który dowiaduje się, że nauczyciel chce zrobić kurs instruktora np. fitness, nie traktował tego jako kaprysu nauczyciela, ale coś korzystnego dla ucznia.

  Jednak zdaniem prof. Tomasza Frołowicza, to za mało. - Duża grupa nauczycieli nie chce się doszkalać. Jeśli w Centrum Edukacji Nauczycieli zapytamy, czemu jest tak mało kursów dla wuefistów, odpowiedzą, że oni z nich nie chcą korzystać.

  Ale są uczniowie, którzy przyznają, że nawet ciekawe lekcje nie przekonają ich do ćwiczeń. - W mojej klasie w zajęciach na basenie nie bierze udziału połowa dziewczyn. Na fitnessie - jedna czwarta. Ja też załatwiłam sobie zwolnienie. Nie chcę w szkole spieszyć się, kąpać i od nowa robić makijaż - mówi Alicja, uczennica trzeciej klasy gimnazjum. - Zresztą WF nie lubię od pierwszej klasy podstawówki, gdy na korytarzu robiłam durne ćwiczenia, a starsi się śmiali.

  Więcej na ten temat, w tym rozmowę z prof. Tomaszem Frołowiczem przeczytasz we wtorkowym (16.02.2015r.) papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" albo kupując e-wydanie gazety.


  anna.mizera@polskapress.pl

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  WIDEO: Letnica 3.0. Obok stadionu zbudują oceanarium za 450 milionów! [materiał partnera]

  WIDEO: Letnica 3.0. Obok stadionu zbudują oceanarium za 450 milionów! [materiał partnera]

  POLECAMY:

  POLECAMY: "Sekrety gdyńskich kamienic" - do kupienia w naszej księgarni

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!