Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wszystkie odznaczenia i tytuły abp. Sławoja Leszka Głódzia. Czy należy pozbawić ich hierarchę? Co ze stopniem generała?

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
Czy abp Sławoj Leszek Głódź straci odznaczenia i tytuły?
Czy abp Sławoj Leszek Głódź straci odznaczenia i tytuły? Przemysław Świderski
Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, który został ukarany przez papieża m.in. za nieprawidłowości w zarządzeniu archidiecezją i w rozwiązywaniu spraw dotyczących pedofilii, posiada wiele tytułów i odznaczeń. Niektórzy wskazują, że decyzja Stolicy Apostolskiej jest podstawą do odebrania ich hierarsze.

Abp. Głódź został uhonorowany Krzyżem Oficerskim oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, które są jednymi z najwyższych odznaczeń w kraju. Ten pierwszy otrzymał w 1995 r. od prezydenta Lecha Wałęsy, a drugi w 1998 r. od prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Posłowie Lewicy zaapelowali do prezydenta Andrzeja Dudy o pozbawienie arcybiskupa orderów.

Czy abp Sławoj Leszek Głódź straci swoje odznaczenia?

"Dalsze posiadanie orderu przez gen. Głódzia godzi w dobre imię żyjących kawalerów i dam orderu oraz pamięć tych, którzy odeszli, pozostawiając ogromny dorobek swojego życia. Arcybiskup Głódź dopuścił się czynu, wskutek którego stał się niegodny orderu. Został on odznaczony orderem za posługę duszpasterską w Kościele, który dzisiaj uznaje go za winnego przestępstw i skazuje na banicję ze swojej byłej już diecezji (...)" - napisał Paweł Krutul, poseł Wiosny.

Nad tym, czy hierarchę można pozbawić orderów, ma zastanowić się jeszcze w kwietniu Kapituła Orderu Odrodzenia Polski. Jej kanclerz prof. Wiesław Johann zadeklarował w jednym z wywiadów, że sprawę arcybiskupa należy w pełni wyjaśnić na podstawie materiałów, o które poprosi nuncjaturę i prokuraturę. Dopiero wówczas może zostać przygotowany wniosek do prezydenta o odebranie honorów. Przypomnijmy, że państwowa komisja ds. pedofilii złożyła do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez arcybiskupa.

Abp Sławoj Leszek Głódź może stracić stopień generalski?

Arcybiskup jest też emerytowanym generałem dywizji i z tego tytułu otrzymuje co miesiąc świadczenie wynoszące kilkanaście tysięcy złotych. Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski uważa, że honor oficerski wymaga, by tego typu stopnie posiadały wyłączenie osoby o nienagannej przeszłości. Z apelem do prezydenta o odebranie abp. Głódziowi oficerskiego tytułu wystąpił generał w stanie spoczynku Mirosław Różański.

"Panie prezydencie, zwierzchniku Sił Zbrojnych, czy osoba tuszująca ohydne zbrodnie pedofilskie jest godna posiadać stopień generalski, nawet pozostając w stanie spoczynku? Ujawniona postawa arcybiskupa godzi w honor i godność stopnia generalskiego" - napisał w mediach społecznościowych gen. Różański.

Abp Sławoj Leszek Głódź ukarany przez Nuncjaturę Apostolską. Majątek arcybiskupa Głódzia leży w Bobrówce na Podlasiu. Wróci do posiadłości?

Abp Sławoj Leszek Głódź ukarany przez Nuncjaturę Apostolską....

Prezydencki minister Błażej Spychalski tłumaczył, że pozbawić stopnia generalskiego można tyko na podstawie wyroku sądu.

Spójrzmy do części wojskowej Kodeksu karnego: degradacji można dokonać wyrokiem sądowym za przestępstwo, "którego okoliczności pozwalają przyjąć, że sprawca utracił właściwości wymagane do posiadania stopnia wojskowego". Poza tym, sąd może orzec degradację tylko wobec osoby, która w chwili popełnienia czynu zabronionego pełniła czynną służbę wojskową.

Obecnie przypadek abp. Głódzia nie ma odzwierciedlenia w prawie, nie ma przesłanek do zdegradowania go. W jego przypadku możemy mówić jedynie o kościelnej decyzji administracyjnej. Nie wiadomo, w jakich dokładnie przypadkach Watykan uznał, że jest winny i jakiego to dotyczy odcinka czasowego. Czy również tego, gdy był czynnym żołnierzem? Generał Mirosław Różański mówi nam, że ta sytuacja najlepiej dowodzi o istnieniu luki prawnej i że należałoby zmienić prawo tak, aby każdego wojskowego, również duchownego i w stanie spoczynku, można było pozbawić stopnia wojskowego. Uważa, że prawo nie może pozwalać, aby najwyższe tytuły w państwie nosiły osoby ich niegodne. Według niego, z inicjatywą zmian prawnych powinien wyjść prezydent (rozmowę z gen. Różańskim będzie można przeczytać w Dzienniku Bałtyckim).

Z kolei ks. prof. Adam Świeżyński z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, były prorektor gdańskiego seminarium, twierdzi, że decyzja papieska nie zamyka sprawy arcybiskupa Głódzia.

- Komunikat nuncjatury zapadł w ramach instytucji kościelnej, jest zgodny z przepisami kościelnymi, ale nie zamyka możliwości przeprowadzenia dochodzenia świeckiego i to dochodzenie staje się faktem, bo sprawa trafiła do prokuratury. Zobaczymy, jaki będzie jego skutek. Natomiast odbieranie medali i tytułów osobie, która jest ich niegodna, powinno być decyzją gremiów, które te honory nadały. Te gremia, jak słyszymy, zapowiadają, że będą to rozważać – mówił nam ks. Adam Świeżyński.

Honorowy obywatel wielu miast

Arcybiskup Głódź jest też honorowym obywatelem miast: Warszawy, Białegostoku, Hrubieszowa, Radzymina, Wołomina, a także powiatu monieckiego i gminy Sokółka. Otrzymał odznakę „Zasłużony dla Mazowsza”. Warszawska radna Wiosny Agata Diduszko-Zyglewska złożyła wniosek o odebranie arcybiskupowi honorowego obywatelstwa Warszawy. Również białostoccy radni Koalicji Obywatelskiej poinformowali, że na kwietniowej sesji Rady Miasta wyjdą z inicjatywą odebrania honorów hierarsze w ich mieście.

Dodajmy, że abp. Głódź został nagrodzony złotym medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", medalem "Militio Pro Christo", złotym krzyżem Związku Piłsudczyków RP, krzyżem "Golgota Wschodu", nagrodą IPN "Świadek Historii". Został też człowiekiem roku 2009 Tygodnika Solidarność.

Arcybiskup również rozdaje honory. Stoi na czele kapituły "Pierścienia Inki". Pierścień jest przyznawany m.in. za wybitną postawę patriotyczną i za krzewienie pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Otrzymali go: prezydent Andrzej Duda, szef NSZZ Solidarność Piotr Duda, prezes TVP Jacek Kurski, była premier Beata Szydło, a w tym roku - senator PiS Grzegorz Bierecki.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki