Wszystkich Świętych 2021. Zmiany w rozkładach jazdy w komunikacji miejskiej w Trójmieście

Kamil Kusier
Kamil Kusier
Karolina Misztal
Już za niespełna dwa tygodnie obchodzić będziemy Dzień Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny, w związku z czym już od najbliższej soboty tj. 23 października 2021 roku komunikacja miejska w Trójmieście wprowadzi specjalny rozkład jazdy oraz uruchomi dodatkowe linie autobusowe i tramwajowe.

Obchody Wszystkich Świętych w 2021 roku będą w pewnym sensie wyjątkowe. Ma to związek z ubiegłorocznymi obostrzeniami w związku z pandemią koronawirusa. Tym razem - przynajmniej na ten moment - rząd nie planuje dodatkowych zakazów. Jak dotrzeć na największe cmentarze w mieście? Podpowiadamy - komunikacją miejską. Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku oraz Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni przygotowały specjalne rozkłady jazdy, które obowiązywać będą już od najbliżej soboty tj. 23 października 2021 roku.

Gdynia. Cmentarz Witomiński - jak dojechać?

Dojazd na największy gdyński cmentarz w dniach 23-24 października 2021 roku zapewnią linie 141 oraz 190. Na tej drugiej w godzinach 9.00-17.00 częstotliwość kursów zostanie podwojona, zaś autobusy nie będą jeździły rzadziej jak co 10 minut.

Dodatkowo ZKM w Gdyni na niedzielę, 24 października planuje uruchomić dodatkową linię 327. Linia ta obsługiwana przez trolejbusy przegubowe, które podążać będą następującą trasą: Cisowa Sibeliusa - Morska - Warszawska - węzeł Wzgórze św. Maksymiliana - al. Zwycięstwa - Wielkopolska - Chwaszczyńska - Nowowiczlińska - Karwiny Nowowiczlińska. Jak informuje ZKM, kursy będą odbywać się co 20 minut, zaś linia funkcjonować będzie w godzinach 9.00-17.00.

W okresie od 25 do 29 października, a więc w tygodniu poprzedzającym Wszystkich Świętych linia 190 będzie wzmocniona dodatkowymi autobusami w tzw. rezerwie, które na ulice Gdyni wyjeżdżać będą w zależności od zapotrzebowania.

Na dwa dni i dzień przed Dniem Wszystkich Świętych na ulicę wyjedzie linia specjalna 390, która kursować będzie na trasie od Dworca Głównego PKP w Gdyni do Cmentarza Witomińskiego nie rzadziej niż co 15 minut w godzinach szczytowych. Ponadto uruchomiona zostanie linia 392, która co kwadrans w godzinach 9.00-18.00 kursować będzie na trasie Witomino Leśniczówka - II Morskiego Pułku Strzelców - Wielkokacka - Małokacka - Olimpijska - Sportowa - Górskiego - Droga Gdyńska - Śląska - Warszawska - Witomińska - Cmentarz Witomiński.

Ponadto linie 141, 190 i linia specjalna327 kursować będą ze wzmożoną aktywnością.

1 listopada 2021 roku obowiązywać będą sobotnie rozkłady jazdy, za wyjątkiem linii specjalnych tj. linii 390 oraz linii 392. Pierwsza funkcjonować będzie w godzinach 6.45 - 21.00, druga zaś od godziny 8:00 do 19:00.

Linia autobusowa 390 w zależności od zapotrzebowania kursować będzie co minutę i nie rzadziej niż co 10 minut. Nad przepustowością autobusów czuwać będą pracownicy Nadzoru Ruchu, którzy w razie potrzeby zadecydują również o przyspieszonym wyjeździe niektórych autobusów.

W związku ze zmianą organizacji ruchu linia 203 zostanie zawieszona.

2 listopada 2021 roku obowiązywać będzie rozkład jazdy jak w dni nauki szkolnej, zaś w godzinach 9.00 - 16.00 częstotliwość kursowania autobusów linii 190 zostanie zdublowana.

Zmiana organizacji ruchu - Cmentarz Witomiński

Od 30 października do 1 listopada na ul. Witomińskiej obowiązywać będzie ruch jednokierunkowy - począwszy od skrzyżowania z ulicami Zielną i Bursztynową do skrzyżowana z ul. Warszawską, od której strony w kierunku cmentarza wjechać będą mogły jedynie autobusy komunikacji miejskiej, pojazdy służb miejskich i rowerzyści. Pozostały ruch będzie odbywać się od strony ul. Kieleckiej.

Ponadto z ul. Śląskiej w lewo w ul. Warszawską będa mogły skręcać jedynie autobusy ZKM, zaś przez skrzyżowanie z al. Marszałka Piłsudskiego w kierunku Chyloni dojechać będzie można jedynie przez wiadukt przebiegający nad jezdnią al. Marszałka Piłsudskiego.

Na ul. Kieleckiej zostaną wprowadzone dwa pasy ruchu w kierunku ul. Witomińskiej.

Parking - Cmentarz Witomiński

Analogicznie do lat ubiegłych ci, którzy zdecydują się wybrać na cmentarz własnym samochodem będą mogli parkować na pasie ruchu ul. Witomińskiej pomiędzy ul. Zielną a główną bramą cmentarza.

Gdynia. Cmentarz przy ul. Spokojnej

W niedzielę 24 października wszyscy chętni odwiedzić cmentarz przy ul. Spokojnej w Gdyni będą mogli skorzystać z dodatkowej linii 327, która w godzinach 9.00 - 17.00 kursować będą co 20 minut.

Od poniedziałku, 25 października do piątku, 29 października 2021 roku, by ułatwić dojazd na cmentarz w Małym Kacku, ponownie na ulice Gdyni wyjedzie linia 327, która kursować będzie w tym samym schemacie co w niedzielę 24 października.

W dniach 30-31 października częstotliwość linii 327 zwiększona zostanie do nawet 10 minut, zaś wszystkie kursy obsługiwane będą trolejbusami przegubowymi.

W Dniu Wszystkich Świętych linia 327 kursować będzie co 10-15 minut, dodatkowy dojazd zapewni też linia 380, która na trasie Mały Kack Sandomierska - Redłowo SKM - Stryjska - al. Zwycięstwa - Wielkopolska - Spokojna Cmentarz kursować będzie co 30 minut.

Zmiana organizacji ruchu - ul. Spokojna

Między 30 października a 1 listopada po obu stronach ul. Spokojnej – od skrzyżowania z ul. Wielkopolską do drogi dojazdowej do cmentarza, jak i ta droga – będzie obowiązywać zakaz zatrzymywania. Z wlotu ul. Spokojnej na skrzyżowanie z ul. Wielkopolską będzie można skręcić tylko w prawo. Kierowcy będą mogli skorzystać z parkingu przy ul. Spokojnej za drogą dojazdową do cmentarza.

Gdynia. Cmentarz Marynarki Wojennej na Oksywiu

W dniach 23-31 października wzmożony zostanie ruch autobusów linii 173 i 197, które dodatkowo obsługiwane będą pojazdami przegubowymi.

W dniu Wszystkich Świętych, aby zapewnić bezpośrednie połączenie z Dąbrowy i Chwarzna do cmentarzy na Oksywiu, autobusy linii pospiesznej K w godzinach 9.00 - 17.00 będą kursować wariantem trasy przez Oksywie Dolne i Górne, przy czym dodatkowo zatrzymają się na przystankach "Arciszewskich" na żądane i "Muchowskiego".

Linia 197, która umożliwia dojazd do cmentarzy w Cisowej, Leszczynkach i na Oksywiu, będzie funkcjonować w godzinach 9.00 - 17.00. Autobusy będą kursować co 20 minut.

Zmiana organizacji ruchu - Oksywie

Od 30 października do 1 listopada na ulicach Miegonia oraz Muchowskiego zostanie wprowadzony jeden kierunek ruchu – od ul. Dickmana do ul. Arciszewskich.

Kosakowo. Cmentarz komunalny

W dniach 23-29 października linia 105 obsługiwana będzie wyłącznie autobusami przegubowymi, na dodatkowe kursy wyjada również autobusy linii 173.

W przeddzień Wszystkich Świętych zmienią się godziny funkcjonowania linii 105 i 305. Linia 105 funkcjonować będzie na stałej trasie w godzinach 8.30 - 18.30, zaś linia 305 pojedzie trasą: Gdynia węzeł Franciszki Cegielskiej - Kielecka - Śląska - Władysława IV - 10 Lutego - Podjazd - Morska - Estakada Kwiatkowskiego - Unruga - Czernickiego - Kosakowo - Kosakowo Cmentarz. Linia funkcjonować będzie w godzinach 9.00 - 17.00.

Linia 305 odjeżdżać będzie co 7-8 minut, natomiast częstotliwość odjazdów linii 105 wynosić będzie 30 minut.

Ze względu na wprowadzenie jednego kierunku ruchu w rejonie cmentarza w niedzielę, 31 października autobusy obu linii będą jechać przez Pierwoszyno. Ponadto na trasie Mechelinki – Kosakowo Cmentarz zostanie uruchomiona linia 905. Kursy będą się odbywać co 30 minut w godzinach 10.00 - 18.00.

1 listopada linie 105 i 305 zwiększą swoją częstotliwość odjazdów. Do 5 minut dla linii 305 i co 15 minut dla linii 105. ZKM w Gdyni przewidział również dodatkową linię 272, która funkcjonować będzie na trasie Gdynia Cisowa SKM – Chylonia Dworzec PKP – Cisowa Sibeliusa – Rumia Sobieskiego – Rumia Dworzec PKP – Starowiejska – Derdowskiego – Dębogórska – Żołnierzy I Dywizji Wojska Polskiego – Kazimierz – Kosakowo Rzemieślnicza – Kosakowo Cmentarz. Kursy powrotne odbywać będą się trasą linii 173 przez Dębogórze, zaś ich częstotliwość wyniesie od 20 do 40 minut, w zależności od funkcjonowania linii 173.

W Dzień Zaduszny częstotliwość odjazdów dla linii 105 i 305 wyniesie 15 minut.

Zmiana organizacji ruchu - cmentarz w Kosakowie

W niedzielę, 31 października oraz poniedziałek, 1 listopada w okolicy cmentarza w Kosakowie zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu:

  • ruch jednokierunkowy na ul. Rzemieślniczej – w kierunku ul. Rumskiej – do ul. Chrzanowskiego;
  • objazd do cmentarza komunalnego przy ul. Rzemieślniczej przez wieś Pierwoszyno prowadzi ulicami Żeromskiego – Kaszubską – Rumską – Rzemieślniczą;
  • zakaz zatrzymywania się po stronie cmentarza na ul. Rzemieślniczej. Nie dotyczy pojazdów komunikacji miejskiej;
  • zakaz zatrzymywania się po lewej stronie ul. Żeromskiego – na odcinku od ronda do ul. Kaszubskiej. Nie dotyczy pojazdów komunikacji miejskiej;
  • zakaz zatrzymywania się po obu stronach ul. Leśnej – na odcinku od ul. Rumskiej do ul. Brzozowej. W niedzielę, 31 października oraz poniedziałek, 1 listopada w okolicy cmentarza w Kosakowie zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu:
  • ruch jednokierunkowy na ul. Rzemieślniczej – w kierunku ul. Rumskiej – do ul. Chrzanowskiego;
  • objazd do cmentarza komunalnego przy ul. Rzemieślniczej przez wieś Pierwoszyno prowadzi ulicami Żeromskiego – Kaszubską – Rumską – Rzemieślniczą;
  • zakaz zatrzymywania się po stronie cmentarza na ul. Rzemieślniczej. Nie dotyczy pojazdów komunikacji miejskiej;
  • zakaz zatrzymywania się po lewej stronie ul. Żeromskiego – na odcinku od ronda do ul. Kaszubskiej. Nie dotyczy pojazdów komunikacji miejskiej;
  • zakaz zatrzymywania się po obu stronach ul. Leśnej – na odcinku od ul. Rumskiej do ul. Brzozowej.

Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni informuje, że na okres od 23 października do 2 listopada 2021 roku do Gdyni zostaną sprowadzone autobusy z ościennych miast, które różnić się będą kolorystyką od charakterystyczny biało-niebieskich gdyńskich autobusów, to jednak jak informuje ZKM - autobusy te będą na ten czas na wyposażeniu Zarządu Komunikacji Miejskiej.

Gdańsk. Jakie zmiany szykuje Zarząd Transportu Miejskiego?

Już od soboty, 23 października 2021 roku w Gdańsku obowiązywać będzie specjalny rozkład jazdy autobusów. W dodatku w okresie dnia Wszystkich Świętych i Święta Zmarłych uruchomione zostaną dodatkowe linie w kierunku gdańskich nekropolii tj. linie autobusowe 601, 610 oraz627, a także linie tramwajowe 63, 66, 68.

W dniach 23-24 października 2021 roku obowiązywać będzie w Gdańsku sobotni rozkład jazdy. Ponadto linie 115, 162 i 227 będą funkcjonowały od godziny 8.00 do 16.00 ze zwiększoną częstotliwością. Podobnie będzie z linią 195, która z Siedlec w kierunku Cmentarza Łostowickiego w godzinach 8.00 - 16.00 jeździć będzie co do 20 minut.

Już w najbliższy weekend wyjedzie również linia 627, która na trasie Żabianka SKM - Pomorska - Cmentarz Srebrzysko - Rakoczego - Cmentarz Łostowicki - Chełm Witosa kursować będzie co 10 minut.

Tramwaj linii 3 w dniach 23-24 października nie będzie funkcjonował. W zamian uruchomiona zostanie linia 63, która przemieszczać będzie się na trasie od Nowego Portu do pętli Łostowice Świętokrzyska. Linia specjalna swoje kursy realizować będzie co 20 minut.

W godzinach 8.30 - 16.30 zwiększone zostanie funkcjonowanie linii 6. Linia specjalna 68 na trasie Stogi - Łostowice Świętokrzyska funkcjonować będzie z 20-minutową częstotliwością.

W dniach 25-29 października 2021 roku obowiązywać będzie rozkład jazdy jak w dni powszednie w okresie nauki, dodatkowo linie 115, 162, 195 oraz 227 kursować będą z dodatkową częstotliwością.

W dniach 30 i 31 października 2021 roku w Gdańsku obowiązywać będzie sobotni rozkład jazdy.

Dodatkowo w godzinach 8.00 - 16.00 linia 107 kursować będzie co 45 minut, linie 115, 162 i 227 kursować będą co 10 minut, zaś linia 195 na Cmentarz Łostowicki jeździć będzie co 20 minut.

Linia specjalna 601 z Dworca Głównego PKP w Gdańsku do Cmentarza Łostowickiego przez ul. Kartuską będzie funkcjonować co 15 minut, zaś linia 627 na trasie od stacji SKM - Żabianka do Chełmu Witosa przemieszczać będzie się co 10 minut.

W przypadku tramwajów 30 października sytuacja z ruchem będzie wyglądała podobnie jak w całym tygodniu, zaś w niedzielę, 31 października na liniach 5 i 6 zostaną wprowadzone korekty odjazdów, zaś linie 2, 10, 63, 66 i 68 podróżować będą ze wzmożoną częstotliwością.

Trasa linii tramwajowej 12 zostanie wydłużona do Jelitkowa, normalnie tramwaj funkcjonuje jedynie do Oliwy.

W dniu Wszystkich Świętych obowiązywać będzie sobotni rozkład jazdy za wyjątkiem kilku zmian.

Linia 107 funkcjonować będzie co 45 minut. Zmianie ulegnie trasa linii 108 na Starym Chełmie z powodu wprowadzenia jednego kierunku ruchu na ul. Stoczniowców, w stronę Dworca Głównego objazd przez ul. Cienistą i Brzegi (autobusy nie jadą ulicami: Worcella – Styp-Rekowskiego – Reformacką – Stoczniowców), na trasie objazdu obowiązuje tymczasowy przystanek "Brzegi 01" na ul. Brzegi pomiędzy skrzyżowaniami z ul. Cienistą i Stoczniowców, w kierunku Chełmu trasa bez zmian.

Linie 115, 162 i 175 funkcjonować w godzinach 8.00 - 16.00 będą co 10 minut, zaś linie 111 i 120 co 20 minut.

Linie autobusowe 116, 122, 136, 157 oraz 210 kursować będą co pół godziny. Zmianie ulegną również kursy linii 117 i 118.

Jak informuje Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku linia 117 z powodu wprowadzenia jednego kierunku ruchu na ul. Czyżewskiego autobusy w kierunku Jelitkowa między przystankami "Sopot Hospicjum (na żądanie) 01" a "Oliwa PKP 02" jadą przez al. Grunwaldzką obsługując wszystkie istniejące przystanki na trasie objazdu, stałą trasą przez ul. Czyżewskiego autobusy jeżdżą tylko w kierunku Sopotu, na ul. Piastowskiej przy skrzyżowaniu z ul. Hołdu Pruskiego uruchomiony jest przystanek tymczasowy "Hołdu Pruskiego 91".

W przypadku linii 118 trasa przejazdu wyglądać będzie tak samo jak w przypadku linii 108, zaś częstotliwość kursowania wyniesie ok. 15 minut. Linia 227 w godzinach szczytu funkcjonować będzie co 8 minut.

Linie specjalne 601, 610 i 627 kursować będą kolejno co 10, 4 i 8 minut. Czas odjazdu autobusów jest orientacyjny i może ulec zmianie w związku z natężeniem ruchu oraz swobody przesiadkowej pasażerów.

Tramwaje w dniu Wszystkich Świętych również funkcjonować będą w trybie sobotnim, za wyjątkiem zwiększonej częstotliwości kursów linii 2 w godzinach 9.00 - 17.00. Linię 3 ponownie zastąpi linia specjalna 63 na trasie Nowy Port - Łostowice Świętokrzyska. Częściej odjeżdżać będą także linie 5, 6 i 10, zaś linia 12 wydłużona zostanie do Jelitkowa.

Linia specjalna 66 w godzinach 9.00 - 17.00 na trasie od Strzyży PKM do Łostowic Świętokrzyska kursować będzie co 5 minut, zaś linia 68 w tych samych godzinach na trasie Stogi - Łostowice Świętokrzyska co 10 minut.

W Dzień Zaduszny autobusy i tramwaje kursować będą według powszednich rozkładów jazdy, za wyjątkiem linii 115, 162, 195 i 227.

115 oraz 162 w godzinach od 8.00 do 14.00 kursować będą co 10 minut, linia 195 odjeżdżać będzie co 30 minut, zaś w godzinach 9.00 - 17.00 linia 227 co 8 minut.

Gdański Zarząd Dróg i Zieleni nie opublikował jeszcze zmian w organizacji ruchu na okres Święta Zmarłych i dnia Wszystkich Świętych

.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

kup najtaniej

Watchmark

Watchmark Smartone Czarny

369,99 zł

kup najtaniej

TicWatch

TICWATCH E3 Czarny

637,52 zł

kup najtaniej

Amazfit

Amazfit GTS 2 Czarny

380,00 zł

kup najtaniej

Garmin

Garmin Enduro Tytanowo-szary (0100240801)

2 999,00 zł

kup najtaniej

Cubot

CUBOT C3 Czarny

147,78 zł
Materiały promocyjne partnera

Szef MON do opozycji: otwieraliście wschodnią flankę NATO

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie