MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wszystkich Świętych 2021. Zmiany w rozkładach jazdy w komunikacji miejskiej w Trójmieście

Kamil Kusier
Kamil Kusier
Karolina Misztal
Już za niespełna dwa tygodnie obchodzić będziemy Dzień Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny, w związku z czym już od najbliższej soboty tj. 23 października 2021 roku komunikacja miejska w Trójmieście wprowadzi specjalny rozkład jazdy oraz uruchomi dodatkowe linie autobusowe i tramwajowe.

Obchody Wszystkich Świętych w 2021 roku będą w pewnym sensie wyjątkowe. Ma to związek z ubiegłorocznymi obostrzeniami w związku z pandemią koronawirusa. Tym razem - przynajmniej na ten moment - rząd nie planuje dodatkowych zakazów. Jak dotrzeć na największe cmentarze w mieście? Podpowiadamy - komunikacją miejską. Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku oraz Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni przygotowały specjalne rozkłady jazdy, które obowiązywać będą już od najbliżej soboty tj. 23 października 2021 roku.

Gdynia. Cmentarz Witomiński - jak dojechać?

Dojazd na największy gdyński cmentarz w dniach 23-24 października 2021 roku zapewnią linie 141 oraz 190. Na tej drugiej w godzinach 9.00-17.00 częstotliwość kursów zostanie podwojona, zaś autobusy nie będą jeździły rzadziej jak co 10 minut.

Dodatkowo ZKM w Gdyni na niedzielę, 24 października planuje uruchomić dodatkową linię 327. Linia ta obsługiwana przez trolejbusy przegubowe, które podążać będą następującą trasą: Cisowa Sibeliusa - Morska - Warszawska - węzeł Wzgórze św. Maksymiliana - al. Zwycięstwa - Wielkopolska - Chwaszczyńska - Nowowiczlińska - Karwiny Nowowiczlińska. Jak informuje ZKM, kursy będą odbywać się co 20 minut, zaś linia funkcjonować będzie w godzinach 9.00-17.00.

W okresie od 25 do 29 października, a więc w tygodniu poprzedzającym Wszystkich Świętych linia 190 będzie wzmocniona dodatkowymi autobusami w tzw. rezerwie, które na ulice Gdyni wyjeżdżać będą w zależności od zapotrzebowania.

Na dwa dni i dzień przed Dniem Wszystkich Świętych na ulicę wyjedzie linia specjalna 390, która kursować będzie na trasie od Dworca Głównego PKP w Gdyni do Cmentarza Witomińskiego nie rzadziej niż co 15 minut w godzinach szczytowych. Ponadto uruchomiona zostanie linia 392, która co kwadrans w godzinach 9.00-18.00 kursować będzie na trasie Witomino Leśniczówka - II Morskiego Pułku Strzelców - Wielkokacka - Małokacka - Olimpijska - Sportowa - Górskiego - Droga Gdyńska - Śląska - Warszawska - Witomińska - Cmentarz Witomiński.

Ponadto linie 141, 190 i linia specjalna327 kursować będą ze wzmożoną aktywnością.

1 listopada 2021 roku obowiązywać będą sobotnie rozkłady jazdy, za wyjątkiem linii specjalnych tj. linii 390 oraz linii 392. Pierwsza funkcjonować będzie w godzinach 6.45 - 21.00, druga zaś od godziny 8:00 do 19:00.

Linia autobusowa 390 w zależności od zapotrzebowania kursować będzie co minutę i nie rzadziej niż co 10 minut. Nad przepustowością autobusów czuwać będą pracownicy Nadzoru Ruchu, którzy w razie potrzeby zadecydują również o przyspieszonym wyjeździe niektórych autobusów.

W związku ze zmianą organizacji ruchu linia 203 zostanie zawieszona.

2 listopada 2021 roku obowiązywać będzie rozkład jazdy jak w dni nauki szkolnej, zaś w godzinach 9.00 - 16.00 częstotliwość kursowania autobusów linii 190 zostanie zdublowana.

Zmiana organizacji ruchu - Cmentarz Witomiński

Od 30 października do 1 listopada na ul. Witomińskiej obowiązywać będzie ruch jednokierunkowy - począwszy od skrzyżowania z ulicami Zielną i Bursztynową do skrzyżowana z ul. Warszawską, od której strony w kierunku cmentarza wjechać będą mogły jedynie autobusy komunikacji miejskiej, pojazdy służb miejskich i rowerzyści. Pozostały ruch będzie odbywać się od strony ul. Kieleckiej.

Ponadto z ul. Śląskiej w lewo w ul. Warszawską będa mogły skręcać jedynie autobusy ZKM, zaś przez skrzyżowanie z al. Marszałka Piłsudskiego w kierunku Chyloni dojechać będzie można jedynie przez wiadukt przebiegający nad jezdnią al. Marszałka Piłsudskiego.

Na ul. Kieleckiej zostaną wprowadzone dwa pasy ruchu w kierunku ul. Witomińskiej.

Parking - Cmentarz Witomiński

Analogicznie do lat ubiegłych ci, którzy zdecydują się wybrać na cmentarz własnym samochodem będą mogli parkować na pasie ruchu ul. Witomińskiej pomiędzy ul. Zielną a główną bramą cmentarza.

Gdynia. Cmentarz przy ul. Spokojnej

W niedzielę 24 października wszyscy chętni odwiedzić cmentarz przy ul. Spokojnej w Gdyni będą mogli skorzystać z dodatkowej linii 327, która w godzinach 9.00 - 17.00 kursować będą co 20 minut.

Od poniedziałku, 25 października do piątku, 29 października 2021 roku, by ułatwić dojazd na cmentarz w Małym Kacku, ponownie na ulice Gdyni wyjedzie linia 327, która kursować będzie w tym samym schemacie co w niedzielę 24 października.

W dniach 30-31 października częstotliwość linii 327 zwiększona zostanie do nawet 10 minut, zaś wszystkie kursy obsługiwane będą trolejbusami przegubowymi.

W Dniu Wszystkich Świętych linia 327 kursować będzie co 10-15 minut, dodatkowy dojazd zapewni też linia 380, która na trasie Mały Kack Sandomierska - Redłowo SKM - Stryjska - al. Zwycięstwa - Wielkopolska - Spokojna Cmentarz kursować będzie co 30 minut.

Zmiana organizacji ruchu - ul. Spokojna

Między 30 października a 1 listopada po obu stronach ul. Spokojnej – od skrzyżowania z ul. Wielkopolską do drogi dojazdowej do cmentarza, jak i ta droga – będzie obowiązywać zakaz zatrzymywania. Z wlotu ul. Spokojnej na skrzyżowanie z ul. Wielkopolską będzie można skręcić tylko w prawo. Kierowcy będą mogli skorzystać z parkingu przy ul. Spokojnej za drogą dojazdową do cmentarza.

Gdynia. Cmentarz Marynarki Wojennej na Oksywiu

W dniach 23-31 października wzmożony zostanie ruch autobusów linii 173 i 197, które dodatkowo obsługiwane będą pojazdami przegubowymi.

W dniu Wszystkich Świętych, aby zapewnić bezpośrednie połączenie z Dąbrowy i Chwarzna do cmentarzy na Oksywiu, autobusy linii pospiesznej K w godzinach 9.00 - 17.00 będą kursować wariantem trasy przez Oksywie Dolne i Górne, przy czym dodatkowo zatrzymają się na przystankach "Arciszewskich" na żądane i "Muchowskiego".

Linia 197, która umożliwia dojazd do cmentarzy w Cisowej, Leszczynkach i na Oksywiu, będzie funkcjonować w godzinach 9.00 - 17.00. Autobusy będą kursować co 20 minut.

Zmiana organizacji ruchu - Oksywie

Od 30 października do 1 listopada na ulicach Miegonia oraz Muchowskiego zostanie wprowadzony jeden kierunek ruchu – od ul. Dickmana do ul. Arciszewskich.

Kosakowo. Cmentarz komunalny

W dniach 23-29 października linia 105 obsługiwana będzie wyłącznie autobusami przegubowymi, na dodatkowe kursy wyjada również autobusy linii 173.

W przeddzień Wszystkich Świętych zmienią się godziny funkcjonowania linii 105 i 305. Linia 105 funkcjonować będzie na stałej trasie w godzinach 8.30 - 18.30, zaś linia 305 pojedzie trasą: Gdynia węzeł Franciszki Cegielskiej - Kielecka - Śląska - Władysława IV - 10 Lutego - Podjazd - Morska - Estakada Kwiatkowskiego - Unruga - Czernickiego - Kosakowo - Kosakowo Cmentarz. Linia funkcjonować będzie w godzinach 9.00 - 17.00.

Linia 305 odjeżdżać będzie co 7-8 minut, natomiast częstotliwość odjazdów linii 105 wynosić będzie 30 minut.

Ze względu na wprowadzenie jednego kierunku ruchu w rejonie cmentarza w niedzielę, 31 października autobusy obu linii będą jechać przez Pierwoszyno. Ponadto na trasie Mechelinki – Kosakowo Cmentarz zostanie uruchomiona linia 905. Kursy będą się odbywać co 30 minut w godzinach 10.00 - 18.00.

1 listopada linie 105 i 305 zwiększą swoją częstotliwość odjazdów. Do 5 minut dla linii 305 i co 15 minut dla linii 105. ZKM w Gdyni przewidział również dodatkową linię 272, która funkcjonować będzie na trasie Gdynia Cisowa SKM – Chylonia Dworzec PKP – Cisowa Sibeliusa – Rumia Sobieskiego – Rumia Dworzec PKP – Starowiejska – Derdowskiego – Dębogórska – Żołnierzy I Dywizji Wojska Polskiego – Kazimierz – Kosakowo Rzemieślnicza – Kosakowo Cmentarz. Kursy powrotne odbywać będą się trasą linii 173 przez Dębogórze, zaś ich częstotliwość wyniesie od 20 do 40 minut, w zależności od funkcjonowania linii 173.

W Dzień Zaduszny częstotliwość odjazdów dla linii 105 i 305 wyniesie 15 minut.

Zmiana organizacji ruchu - cmentarz w Kosakowie

W niedzielę, 31 października oraz poniedziałek, 1 listopada w okolicy cmentarza w Kosakowie zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu:

  • ruch jednokierunkowy na ul. Rzemieślniczej – w kierunku ul. Rumskiej – do ul. Chrzanowskiego;
  • objazd do cmentarza komunalnego przy ul. Rzemieślniczej przez wieś Pierwoszyno prowadzi ulicami Żeromskiego – Kaszubską – Rumską – Rzemieślniczą;
  • zakaz zatrzymywania się po stronie cmentarza na ul. Rzemieślniczej. Nie dotyczy pojazdów komunikacji miejskiej;
  • zakaz zatrzymywania się po lewej stronie ul. Żeromskiego – na odcinku od ronda do ul. Kaszubskiej. Nie dotyczy pojazdów komunikacji miejskiej;
  • zakaz zatrzymywania się po obu stronach ul. Leśnej – na odcinku od ul. Rumskiej do ul. Brzozowej. W niedzielę, 31 października oraz poniedziałek, 1 listopada w okolicy cmentarza w Kosakowie zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu:
  • ruch jednokierunkowy na ul. Rzemieślniczej – w kierunku ul. Rumskiej – do ul. Chrzanowskiego;
  • objazd do cmentarza komunalnego przy ul. Rzemieślniczej przez wieś Pierwoszyno prowadzi ulicami Żeromskiego – Kaszubską – Rumską – Rzemieślniczą;
  • zakaz zatrzymywania się po stronie cmentarza na ul. Rzemieślniczej. Nie dotyczy pojazdów komunikacji miejskiej;
  • zakaz zatrzymywania się po lewej stronie ul. Żeromskiego – na odcinku od ronda do ul. Kaszubskiej. Nie dotyczy pojazdów komunikacji miejskiej;
  • zakaz zatrzymywania się po obu stronach ul. Leśnej – na odcinku od ul. Rumskiej do ul. Brzozowej.

Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni informuje, że na okres od 23 października do 2 listopada 2021 roku do Gdyni zostaną sprowadzone autobusy z ościennych miast, które różnić się będą kolorystyką od charakterystyczny biało-niebieskich gdyńskich autobusów, to jednak jak informuje ZKM - autobusy te będą na ten czas na wyposażeniu Zarządu Komunikacji Miejskiej.

Gdańsk. Jakie zmiany szykuje Zarząd Transportu Miejskiego?

Już od soboty, 23 października 2021 roku w Gdańsku obowiązywać będzie specjalny rozkład jazdy autobusów. W dodatku w okresie dnia Wszystkich Świętych i Święta Zmarłych uruchomione zostaną dodatkowe linie w kierunku gdańskich nekropolii tj. linie autobusowe 601, 610 oraz627, a także linie tramwajowe 63, 66, 68.

W dniach 23-24 października 2021 roku obowiązywać będzie w Gdańsku sobotni rozkład jazdy. Ponadto linie 115, 162 i 227 będą funkcjonowały od godziny 8.00 do 16.00 ze zwiększoną częstotliwością. Podobnie będzie z linią 195, która z Siedlec w kierunku Cmentarza Łostowickiego w godzinach 8.00 - 16.00 jeździć będzie co do 20 minut.

Już w najbliższy weekend wyjedzie również linia 627, która na trasie Żabianka SKM - Pomorska - Cmentarz Srebrzysko - Rakoczego - Cmentarz Łostowicki - Chełm Witosa kursować będzie co 10 minut.

Tramwaj linii 3 w dniach 23-24 października nie będzie funkcjonował. W zamian uruchomiona zostanie linia 63, która przemieszczać będzie się na trasie od Nowego Portu do pętli Łostowice Świętokrzyska. Linia specjalna swoje kursy realizować będzie co 20 minut.

W godzinach 8.30 - 16.30 zwiększone zostanie funkcjonowanie linii 6. Linia specjalna 68 na trasie Stogi - Łostowice Świętokrzyska funkcjonować będzie z 20-minutową częstotliwością.

W dniach 25-29 października 2021 roku obowiązywać będzie rozkład jazdy jak w dni powszednie w okresie nauki, dodatkowo linie 115, 162, 195 oraz 227 kursować będą z dodatkową częstotliwością.

W dniach 30 i 31 października 2021 roku w Gdańsku obowiązywać będzie sobotni rozkład jazdy.

Dodatkowo w godzinach 8.00 - 16.00 linia 107 kursować będzie co 45 minut, linie 115, 162 i 227 kursować będą co 10 minut, zaś linia 195 na Cmentarz Łostowicki jeździć będzie co 20 minut.

Linia specjalna 601 z Dworca Głównego PKP w Gdańsku do Cmentarza Łostowickiego przez ul. Kartuską będzie funkcjonować co 15 minut, zaś linia 627 na trasie od stacji SKM - Żabianka do Chełmu Witosa przemieszczać będzie się co 10 minut.

W przypadku tramwajów 30 października sytuacja z ruchem będzie wyglądała podobnie jak w całym tygodniu, zaś w niedzielę, 31 października na liniach 5 i 6 zostaną wprowadzone korekty odjazdów, zaś linie 2, 10, 63, 66 i 68 podróżować będą ze wzmożoną częstotliwością.

Trasa linii tramwajowej 12 zostanie wydłużona do Jelitkowa, normalnie tramwaj funkcjonuje jedynie do Oliwy.

W dniu Wszystkich Świętych obowiązywać będzie sobotni rozkład jazdy za wyjątkiem kilku zmian.

Linia 107 funkcjonować będzie co 45 minut. Zmianie ulegnie trasa linii 108 na Starym Chełmie z powodu wprowadzenia jednego kierunku ruchu na ul. Stoczniowców, w stronę Dworca Głównego objazd przez ul. Cienistą i Brzegi (autobusy nie jadą ulicami: Worcella – Styp-Rekowskiego – Reformacką – Stoczniowców), na trasie objazdu obowiązuje tymczasowy przystanek "Brzegi 01" na ul. Brzegi pomiędzy skrzyżowaniami z ul. Cienistą i Stoczniowców, w kierunku Chełmu trasa bez zmian.

Linie 115, 162 i 175 funkcjonować w godzinach 8.00 - 16.00 będą co 10 minut, zaś linie 111 i 120 co 20 minut.

Linie autobusowe 116, 122, 136, 157 oraz 210 kursować będą co pół godziny. Zmianie ulegną również kursy linii 117 i 118.

Jak informuje Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku linia 117 z powodu wprowadzenia jednego kierunku ruchu na ul. Czyżewskiego autobusy w kierunku Jelitkowa między przystankami "Sopot Hospicjum (na żądanie) 01" a "Oliwa PKP 02" jadą przez al. Grunwaldzką obsługując wszystkie istniejące przystanki na trasie objazdu, stałą trasą przez ul. Czyżewskiego autobusy jeżdżą tylko w kierunku Sopotu, na ul. Piastowskiej przy skrzyżowaniu z ul. Hołdu Pruskiego uruchomiony jest przystanek tymczasowy "Hołdu Pruskiego 91".

W przypadku linii 118 trasa przejazdu wyglądać będzie tak samo jak w przypadku linii 108, zaś częstotliwość kursowania wyniesie ok. 15 minut. Linia 227 w godzinach szczytu funkcjonować będzie co 8 minut.

Linie specjalne 601, 610 i 627 kursować będą kolejno co 10, 4 i 8 minut. Czas odjazdu autobusów jest orientacyjny i może ulec zmianie w związku z natężeniem ruchu oraz swobody przesiadkowej pasażerów.

Tramwaje w dniu Wszystkich Świętych również funkcjonować będą w trybie sobotnim, za wyjątkiem zwiększonej częstotliwości kursów linii 2 w godzinach 9.00 - 17.00. Linię 3 ponownie zastąpi linia specjalna 63 na trasie Nowy Port - Łostowice Świętokrzyska. Częściej odjeżdżać będą także linie 5, 6 i 10, zaś linia 12 wydłużona zostanie do Jelitkowa.

Linia specjalna 66 w godzinach 9.00 - 17.00 na trasie od Strzyży PKM do Łostowic Świętokrzyska kursować będzie co 5 minut, zaś linia 68 w tych samych godzinach na trasie Stogi - Łostowice Świętokrzyska co 10 minut.

W Dzień Zaduszny autobusy i tramwaje kursować będą według powszednich rozkładów jazdy, za wyjątkiem linii 115, 162, 195 i 227.

115 oraz 162 w godzinach od 8.00 do 14.00 kursować będą co 10 minut, linia 195 odjeżdżać będzie co 30 minut, zaś w godzinach 9.00 - 17.00 linia 227 co 8 minut.

Gdański Zarząd Dróg i Zieleni nie opublikował jeszcze zmian w organizacji ruchu na okres Święta Zmarłych i dnia Wszystkich Świętych

.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki