Wszystkich Świętych 2020 Gdynia. Zwiększona liczba kursów komunikacji miejskiej, Wojciech Szczurek apeluje o odpowiedzialność

OPRAC.: ŁK
Zbliżający się Dzień Wszystkich Świętych, ze względu na trwającą pandemię, będzie wyglądać nieco inaczej niż zwykle. Powstał specjalny rozkład jazdy, w którym zwiększono liczbę kursów komunikacji miejskiej. Prezydent Gdyni apeluje do mieszkańców, by rozłożyć w czasie wizyty na grobach bliskich zmarłych.

"Bądźmy odpowiedzialni" - apeluje Wojciech Szczurek

– Tegoroczny Dzień Wszystkich Świętych przypada w trudnym dla nas wszystkich czasie. Szczególnie ważne jest więc odpowiedzialne zachowanie - mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. - Stawka jest wysoka. Chodzi nie tylko o zdrowie nasze i naszych najbliższych, ale i innych mieszkańców oraz gości odwiedzających Gdynię. Dlatego proszę, aby w miarę możliwości rozłożyć w czasie wizyty na grobach bliskich zmarłych. Jeśli to możliwe, zróbmy to jeszcze w ostatnich dniach października lub w pierwszym tygodniu listopada. By ułatwić Państwu dotarcie na gdyńskie nekropolie, począwszy od 24 października, przygotowaliśmy specjalną ofertę komunikacji miejskiej. Zwiększona liczba kursów i specjalne, dodatkowe linie zapewnią bezpieczny dojazd, zgodnie z obowiązującymi limitami miejsc w pojazdach. Bądźmy odpowiedzialni, bo tylko wspólne, rozsądne działanie może powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa.

Zachowujmy się odpowiedzialnie i rozłóżmy wizyty w czasie

Specjalne rozkłady jazdy na Wszystkich Świętych będą obowiązywać od 24 października do aż 8 listopada. Zwiększona zostanie liczba kursów w rejony cmentarzy, a na ulice wyjadą linie specjalne. W pojazdach będą obowiązywać limity miejsc.

Czytaj także

Oferta dodatkowej obsługi komunikacyjnej z podziałem na dni:

Sobota i niedziela, 24 i 25 października

Dojazd do Cmentarza Witomińskiego w Gdyni zapewnią linie 141 i 190, na których kursy zaplanowano co 10 minut.

Dojazd do Cmentarza Komunalnego w Kosakowie zapewni linia 105, na której kursy zaplanowano co 15 minut. Kursy te będą się odbywać autobusami przegubowymi.

Do Cmentarza Komunalnego w Rumi zaplanowano zwiększoną liczbę kursów linii 86.

Dodatkowo pojazdami o większej pojemności (przegubowymi) zaplanowano obsługę linii: 27, 173 i 197.

W niedzielę, 25 października zaplanowano funkcjonowanie linii 327 na trasie: Cisowa Sibeliusa – Morska – Warszawska – Węzeł Wzgórze Św. Maksymiliana – al. Zwycięstwa – Wielkopolska – Chwaszczyńska – Nowowiczlińska – Karwiny Tesco. Kursy będą wykonywane trolejbusami przegubowymi z częstotliwością co 10 minut.

Poniedziałek – czwartek, 26-29 października

Obowiązują stałe rozkłady jazdy ważne w dni powszednie nauki szkolnej.

Obsługę linii 105 – dowożącej pasażerów do Cmentarza Komunalnego w Kosakowie – zapewnia się autobusami przegubowymi.

Linia 190 - do Cmentarza Witomińskiego w Gdyni - w razie potrzeby będzie wzmacniana dodatkowymi autobusami, poza stałym rozkładem jazdy.

Piątek, 30 października

Obowiązują rozkłady jazdy ważne w dni powszednie nauki szkolnej.

Podwojona zostanie częstotliwość kursowania autobusów na liniach: 105 (kursy co 15 minut, obsługa autobusami przegubowymi) i 190 (kursy co 7-8 minut).

Sobota i niedziela, 31 października i 1 listopada (Wszystkich Świętych)

W obydwa dni obowiązują rozkłady jazdy ważne w soboty. Zmiany w funkcjonowaniu komunikacji planuje się w rejonie cmentarzy. Do największych nekropolii zostają uruchomione linie autobusowe, z ograniczoną liczbą przystanków, aby jak najszybciej dowieźć pasażerów na miejsce. Liczba pasażerów będzie monitorowana i regulowana przez pracowników ZKM, którzy zadbają także o przestrzeganie wszelkich procedur związanych ze stanem epidemicznym.

Wzmożona oferta przewozowa obejmuje obydwa dni weekendowe – aby rozładować spiętrzenia popytu spodziewane w dniu Wszystkich Świętych.

Dojazd do Cmentarza Witomińskiego w Gdyni zapewniają dwie linie:

C90 – funkcjonująca w godz. 6.30-21.00, ze Śródmieścia Gdyni, wyłącznie z przystankami: Gdynia Dworzec Gł. PKP, Dworcowa, Armii Krajowej, Urząd Miasta – Władysława IV i Cmentarz Witomiński;
C92 – funkcjonująca w godz. 8.00-18.00, z Witomina Leśniczówki, wyłącznie z przystankami: Witomino Leśniczówka, Witomino Centrum, Centrum Handlowe „Riviera”, Cmentarz Witomiński.
Autobusy linii 141 i 190 kursują z pominięciem ul. Witomińskiej – ul. Kielecką.

Cmentarz Komunalny w Kosakowie obsługuje linia C05, funkcjonująca w godz. 7.30-19.00, ze Śródmieścia Gdyni, wyłącznie z przystankami: Wzgórze św. Maksymiliana SKM, Armii Krajowej, Gdynia Dworzec Gł. PKP – Morska, Morska – Estakada, Obłuże Centrum, Żeliwna, Pogórze Dolne, Pogórze Górne, Kosakowo – Urząd Gminy i Kosakowo Cmentarz Komunalny.

Cmentarze w Rumi, tj. Cmentarz Komunalny i Cmentarz przy placu Kaszubskim (Stara Rumia), obsługuje linia C86, funkcjonująca w godz. 7.30-18.00, wyłącznie z przystankami: Stara Rumia Cmentarz, Kujawska, Dąbrowskiego – Kościół, Rumia Dworzec PKP i Rumia Cmentarz Komunalny.

Linia 86 nie obsługuje Cmentarza Komunalnego.

Poza ww. liniami dedykowanymi, uruchomione zostają linie:

288 - na trasie: Cisowa SKM – Rumia Dworzec PKP;
327 - na trasie: Cisowa Sibeliusa – Karwiny Tesco;
380 - na trasie: Redłowo SKM – Spokojna Cmentarz.

Zwiększona zostaje częstotliwość kursowania na liniach 26 i 187 (do 10 minut) oraz 173 i 197 (do 20 minut). Ponadto wybrane kursy linii K będą wykonywane przez Oksywie Dolne i Oksywie Górne.

Nie funkcjonuje linia 105. Zamiast niej na gdyńskim odcinku uruchamia się linię 125, na trasie: Redłowo Szpital – Pogórze Dolne oraz linię 905, na trasie: Mechelinki Przystań – Kosakowo Urząd Gminy.

Poniedziałek, 2 listopada
Obowiązują rozkłady jazdy ważne w dni powszednie nauki szkolnej.

Podwojona zostaje częstotliwość kursowania autobusów na liniach: 105 (kursy co do 15 minut, obsługa autobusami przegubowymi) i 190 (kursy co 7-8 minut).

Wtorek – piątek, 3-6 listopada

Obowiązują stałe rozkłady jazdy ważne w dni powszednie nauki szkolnej.

Obsługę linii 105 – dowożącej pasażerów do Cmentarza Komunalnego w Kosakowie – zapewnia się autobusami przegubowymi.

Linia 190 - do Cmentarza Witomińskiego w Gdyni - w razie potrzeby będzie wzmacniana dodatkowymi autobusami, poza stałym rozkładem jazdy.

Sobota i niedziela, 7 i 8 października
Dojazd do Cmentarza Witomińskiego w Gdyni zapewniają linie 141 i 190, na których kursy zaplanowano co 10 minut.

Dojazd do Cmentarza Komunalnego w Kosakowie zapewnia linia 105, na której kursy zaplanowano co 15 minut, z obsługą autobusami przegubowymi.

Dodatkowo pojazdami o większej pojemności (przegubowymi) zaplanowano obsługę linii: 27, 173 i 197.

Odpowiedzią gdyńskiej komunikacji miejskiej na szczególną sytuację w okresie Wszystkich Świętych jest dodatkowa oferta dowozu do cmentarzy - w postaci 4 dedykowanych linii autobusowych tj. C05, C86, C90 i C92, funkcjonujących w dość szerokim zakresie godzinowym z bardzo wysokimi częstotliwościami w obydwa dni weekendowe. Ograniczenie liczby przystanków ma na celu skrócenie czasu przejazdu autobusów tych linii i tym samym skrócenie czasu, w którym pasażerowie przebywają wspólnie w pojeździe.

Cmentarze będą czynne całą dobę

Nowe zasady na okres Wszystkich Świętych wprowadza też Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Gdyni.

Od 31 października do 2 listopada cmentarze komunalne będą otwarte przez całą dobę.

Od 30 października do 2 listopada, w związku z przewidywanym wzmożonym ruchem pieszych, wprowadzony zostaje całkowity zakaz wjazdu samochodem na teren gdyńskich cmentarzy komunalnych (nie dotyczy pojazdów służb porządkowych i obsługi cmentarza).

Do 29 października i po 2 listopada - osoby starsze (powyżej 75. roku życia) oraz osoby z niepełnosprawnościami będą mogły skorzystać z wjazdów na gdyńskie cmentarze komunalne w dni powszednie w godz. 8.00-10.00.

Powyższe informacje mogą ulec zmianie ze względu na panującą sytuację epidemiczną w kraju. ZCK prosi o stosowanie na terenie cmentarzy masek ochronnych i zachowanie dystansu społecznego.

Czy będą kolejne bankructwa przez rządowe decyzje?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.