Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wstrzymano pozwolenia na zbieranie ślimaków. Susza dokuczyła winniczkom

Redakcja
Naszym winniczkom bardzo dokuczyła ubiegłoroczna susza. Wstrzymano wydawanie zezwoleń na zbierane winniczków w Warmii oraz Mazurach.
Naszym winniczkom bardzo dokuczyła ubiegłoroczna susza. Wstrzymano wydawanie zezwoleń na zbierane winniczków w Warmii oraz Mazurach. Kazimierz Netka
Francuzi muszą zmniejszyć swe apetyt na ślimaki. Przynajmniej te, które importują z Polski. Naszym winniczkom bardzo dokuczyła ubiegłoroczna susza. Wstrzymano wydawanie zezwoleń na zbierane winniczków w Warmii oraz Mazurach. Jak czytamy na stronie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie, zmniejszenie się liczby stanowisk występowania i zagęszczenia ślimaka winniczka na Warmii i Mazurach to główne przyczyny decyzji Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie dotyczącej wstrzymania zbioru w 2016 roku.

Wyniki porównawczych badań rozmieszczenia, liczebności, struktury wielkościowej i wiekowej populacji winniczka Helix pomatia w województwie warmińsko - mazurskim, prowadzonych w roku 2014 i w latach 2005 - 2006, wykazały zmniejszenie się liczby stanowisk występowania i zagęszczenia osobników ślimaka winniczka. Procentowy udział osobników o wymiarach muszli powyżej 30 mm średnicy wyniósł tylko 58% i uległ znacznemu zmniejszeniu w stosunku do 64% zanotowanych w latach 2005 – 2006 – informuje na swej stronie internetowej RDOŚ w Olsztynie.

 

 

Powyższe wyniki jednoznacznie wskazały na osłabienie populacji ślimaka winniczka w województwie warmińsko-mazurskim i konieczność jej ochrony. Z tego względu w latach 2014 i 2015 nie prowadzono pozyskania tego gatunku w województwie warmińsko-mazurskim. Niestety w roku 2015 nadal panowały niekorzystne dla rozrodu ślimaka winniczka warunki pogodowe wynikające przede wszystkim z panującej suszy.

W bieżącym roku, dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie, możliwe będzie wykonanie kolejnych badań dotyczących rozmieszczenia, liczebności, struktury wielkościowej i wiekowej populacji winniczka Helix pomatia w województwie warmińsko-mazurskim. Wykonanie badań umożliwi porównanie wyników uzyskanych bezpośrednio przed i w okresie zaprzestania zbierania, a także pozwoli na realną ocenę obecnego stanu populacji tego gatunku. Dla zachowania obiektywności badań nie jest możliwe jednoczesne ich prowadzenie i pozyskanie ślimaka.

 

Polub Strefę AGRO Pomorskie na Facebooku!

 

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy informuje, że w roku 2016 będą wydawane zezwolenia na limitowane pozyskiwanie ślimaka winniczka (Helix pomatia).

Ilość ślimaków pozyskanych z terenu całego województwa nie może przekroczyć 100 ton. Wprowadzone limity wiążą się z liczebnością populacji tego gatunku na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.

Termin zbioru wynika z załącznika nr 3 do rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 6 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt i trwa przez 30 dni wybranych przez wnioskodawcę z okresu pomiędzy 20 kwietnia a 31 maja.

W Pomorskiem decyzja dotycząca winniczków zapadnie niebawem. Jak dowiedzieliśmy się w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku, ubiegłoroczna susza dała się ślimakom we znaki również w województwie pomorskim.

 

 

Zebrał: Kazimierz Netka

[email protected]

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki