Wstrzymano pozwolenia na zbieranie ślimaków. Susza dokuczyła winniczkom

Redakcja
Naszym winniczkom bardzo dokuczyła ubiegłoroczna susza. Wstrzymano wydawanie zezwoleń na zbierane winniczków w Warmii oraz Mazurach.
Naszym winniczkom bardzo dokuczyła ubiegłoroczna susza. Wstrzymano wydawanie zezwoleń na zbierane winniczków w Warmii oraz Mazurach. Kazimierz Netka
Udostępnij:
Francuzi muszą zmniejszyć swe apetyt na ślimaki. Przynajmniej te, które importują z Polski. Naszym winniczkom bardzo dokuczyła ubiegłoroczna susza. Wstrzymano wydawanie zezwoleń na zbierane winniczków w Warmii oraz Mazurach. Jak czytamy na stronie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie, zmniejszenie się liczby stanowisk występowania i zagęszczenia ślimaka winniczka na Warmii i Mazurach to główne przyczyny decyzji Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie dotyczącej wstrzymania zbioru w 2016 roku.

Wyniki porównawczych badań rozmieszczenia, liczebności, struktury wielkościowej i wiekowej populacji winniczka Helix pomatia w województwie warmińsko - mazurskim, prowadzonych w roku 2014 i w latach 2005 - 2006, wykazały zmniejszenie się liczby stanowisk występowania i zagęszczenia osobników ślimaka winniczka. Procentowy udział osobników o wymiarach muszli powyżej 30 mm średnicy wyniósł tylko 58% i uległ znacznemu zmniejszeniu w stosunku do 64% zanotowanych w latach 2005 – 2006 – informuje na swej stronie internetowej RDOŚ w Olsztynie.

 

 

Powyższe wyniki jednoznacznie wskazały na osłabienie populacji ślimaka winniczka w województwie warmińsko-mazurskim i konieczność jej ochrony. Z tego względu w latach 2014 i 2015 nie prowadzono pozyskania tego gatunku w województwie warmińsko-mazurskim. Niestety w roku 2015 nadal panowały niekorzystne dla rozrodu ślimaka winniczka warunki pogodowe wynikające przede wszystkim z panującej suszy.

W bieżącym roku, dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie, możliwe będzie wykonanie kolejnych badań dotyczących rozmieszczenia, liczebności, struktury wielkościowej i wiekowej populacji winniczka Helix pomatia w województwie warmińsko-mazurskim. Wykonanie badań umożliwi porównanie wyników uzyskanych bezpośrednio przed i w okresie zaprzestania zbierania, a także pozwoli na realną ocenę obecnego stanu populacji tego gatunku. Dla zachowania obiektywności badań nie jest możliwe jednoczesne ich prowadzenie i pozyskanie ślimaka.

 

Polub Strefę AGRO Pomorskie na Facebooku!

 

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy informuje, że w roku 2016 będą wydawane zezwolenia na limitowane pozyskiwanie ślimaka winniczka (Helix pomatia).

Ilość ślimaków pozyskanych z terenu całego województwa nie może przekroczyć 100 ton. Wprowadzone limity wiążą się z liczebnością populacji tego gatunku na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.

Termin zbioru wynika z załącznika nr 3 do rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 6 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt i trwa przez 30 dni wybranych przez wnioskodawcę z okresu pomiędzy 20 kwietnia a 31 maja.

W Pomorskiem decyzja dotycząca winniczków zapadnie niebawem. Jak dowiedzieliśmy się w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku, ubiegłoroczna susza dała się ślimakom we znaki również w województwie pomorskim.

 

 

Zebrał: Kazimierz Netka

[email protected]

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie