Wstępne porozumienie Zarządu Morskiego Portu Gdynia z wojskiem w sprawie monitorowania przez drony terenów portowych

DR
Andrzej Wiśniewski
Przedstawiciele Zarządu Morskiego Portu Gdynia podpisali w czwartek 06.02.2020 roku wstępne porozumienie z dowództwem 43. Bazy Lotnictwa Morskiego, umożliwiające wypracowanie zasad latania dronów nad terenem gdyńskiego portu.

Chodzi o to, aby bezzałogowe statki powietrzne, które mają pilnować terenów portowych, nie stwarzały zagrożenia dla maszyn wojskowych, w tym ratowniczych, startujących i lądujących na lotnisku w Babich Dołach. Jest to początek współpracy portu z wojskowymi. Wkrótce, w ciągu najbliższych miesięcy, zapaść mają kolejne ustalenia.

- Aby drony mogły latać nad gdyńskim portem musimy zawrzeć takie porozumienie, które zapewni bezpieczeństwo lotów startujących z lotniska w Babich Dołach - mówi kmdr pil. Andrzej Szczotka, dowódca 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni.

Dodał on, że z lotniska startują m.in. śmigłowce ratownicze, a teren portu znajduje się też blisko podejścia do lądowania. Dlatego też musi istnieć możliwość, aby w określonych sytuacjach latające drony były ściągane na ziemię.

- Analiza pokazała, że w przestrzeni powietrznej portu zaczęły pojawiać się drony, które są niepożądane – mówi Józef Zawadzki, dyrektor ds. bezpieczeństwa Portu Gdynia. - Mieliśmy w tej sprawie wiele zgłoszeń m.in. od oficerów bezpieczeństwa statków wycieczkowych, na których przebywały tysiące ludzi. Nie można było ich zmusić do lądowania. W przestrzeni powietrznej nad portem panowała „wolna amerykanka”.

Zobacz także: Gdyński port chce wykorzystać drony do ochrony swojej infrastruktury

Dlatego też władze Portu Gdynia zdecydowały, aby uruchomić własny system ochrony jego terenów z powietrza. Bezzałogowe statki powietrzne, które bez zezwolenia pojawią się w przyszłości nad obszarami portowymi, będą „przechwytywane” przez nowoczesne drony ZMPG i uziemiane. Przedstawiciele portu, aby uruchomić taki system, podpisali już list intencyjny z firmą Pelixar S.A. z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni.

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym wyzwaniem dla firm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie