Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wspomnienia Miłośników Rock'n'Rolla. Nagroda m.in. dla Skiby

Dariusz Szreter
Krzysztof Skiba z nagrodą "Polski Dziennika Bałtyckiego"
Krzysztof Skiba z nagrodą "Polski Dziennika Bałtyckiego" T. Bołt
Dzieje rock'n'rolla w Polsce liczą sobie już ponad pół wieku. Jest więc co wspominać. Dokumentowaniu wydarzeń, związanych z tym rodzajem muzyki, zarówno ważnych, które odegrały istotną rolę w rozwoju rodzimej kultury popularnej, jak i tych niemal całkiem zapomnianych, służy konkurs Wspomnienia Miłośników Rock'n'Rolla, którego II edycja została właśnie rozstrzygnięta. Wczoraj w samo południe w sopockim Złotym Ulu uroczyście ogłoszono wyniki.

Jury, pod przewodnictwem znanego dziennikarza rockowego Piotra Metza, przyznało dwie równorzędne nagrody główne: Gabrielowi Oleszkowi z Gdańska za wspomnienie o sopockim Non Stopie (opublikujemy je w najbliższym numerze "Rejsów") oraz Mieczysławowi Suderowi ze Skoczowa za "Krakowski (i nie tylko) bigbitowy alfabet lat 60-tych Oldboja ze Skoczowa".

O ile praca Oleszka to klasyczne wspomnienie, o tyle dzieło Sudera trudne jest do sklasyfikowania. Składają się na nie spisane ręcznie impresje, wyimki wspomnień, wycinki prasowe, teksty piosenek zapomnianych już zespołów, takich jak krakowskie Szwagry, ale także nagrania rozmów telefonicznych, które autor prowadził z dziennikarzami radiowej Trójki, i ogłoszony z okazji jubileuszu Trójki konkurs na najstarsze nagranie trójkowe, zachowane w archiwach słuchaczy.

- Wszystko zaczęło się pół wieku temu, kiedy z grupą znajomych obejrzałem w krakowskim kinie film "The Tommy Steele Story", w Polsce wyświetlany pod tytułem "W rytmie rock'n'rolla" - mówił wzruszony laureat. - Od tego czasu rock'n'roll stał się najważniejszą rzeczą w moim życiu, której poświęciłem każdą wolną chwilę.

Pasję swojego krajana doceniły władze Skoczowa, które ufundowały dla niego laptopa, by mógł szybciej i skuteczniej gromadzić, porządkować i powielać swoje zbiory.

Ponadto dwie równorzędne nagrody za prace wcześniej publikowane otrzymali: Leszek Dranicki za cykl artykułów "Byłem klezmerem" i "Byłem big-bitowcem" oraz Antoni Malewski z Tomaszowa Mazowieckiego za wydaną własnym sumptem książkę "Moje miasto w rock'n'rollowym widzie". Nagrodę specjalną "Dziennika Bałtyckiego" - gustowne policyjne kajdanki - otrzymał Krzysztof Skiba za wspomnienie z festiwalu w Jarocinie w 1985 r., na którym został aresztowany za rozrzucanie ulotek.

Konkurs, zorganizowany przez Fundację "Sopockie Korzenie", pod patronatem prasowym "Dziennika Bałtyckiego", jest kolejnym krokiem w kierunku utworzenia w Sopocie Muzeum Muzyki Rozrywkowej i Jazzu. Realizację tego zamierzenia przybliżyło też podpisanie przez prezydenta Sopotu i burmistrza Jarocina listu intencyjnego, w którym oba miasta zobowiązały się do podejmowania wspólnych działań, mających na celu zachowanie, dokumentowanie i promowanie dziedzictwa kulturalnego związanego z muzyką rozrywkową.

Wieczorem w Dream Clubie odbył się koncert świętujących właśnie 45-lecie Czerwonych Gitar, podczas którego Jerzy Skrzypczyk, jako pierwszy polski perkusista rockowy, odebrał medal Gloria Artis.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki