Współpraca ponad granicami

Redakcja
Mokotowski szpital położniczy będzie zasilany m.in. zieloną energią
Mokotowski szpital położniczy będzie zasilany m.in. zieloną energią fot.materiały prasowe
Udostępnij:
Klagenfurt, Rawenna, Turyn i Warszawa: wspólne źródło zielonej energii dla różnych miast.

Fundusze unijne to nie tylko wiele programów realizowanych na szczeblu centralnym, o których pisaliśmy dotąd w naszym cyklu. To także specyficzne programy pomocowe, które swoim zasięgiem obejmują tylko wybrane regiony kraju. Są to programy Europejskiej Współpracy Terytorialnej.

U źródeł idei współpracy terytorialnej leży dość oczywiste założenie, że granice administracyjne nie powinny stanowić barier dla szans rozwoju jakiegoś regionu, a wspólnie realizowane projekty dadzą korzyść wszystkim zaangażowanym w nie stronom. Można to zobrazować prostymi przykładami. Jeżeli dzięki budowie oczyszczalni w mieście po jednej stronie granicznej rzeki zmniejszy się jej zanieczyszczenie, skorzystają na tym lokalne społeczności z dwóch państw. Jeżeli w mieście leżącym na pograniczu zorganizuje się duże wydarzenie kulturalne, to do uczestnictwa w nim można zaprosić gości i artystów z obu stron granicy. Takie wzajemne korzyści można uzyskać także na wielką skalę, realizując wspólne projekty w kilku regionach należących do różnych państw europejskich.

O tym, że współpraca terytorialna jest niezwykle istotnym elementem pomysłu na wspólną Europę, świadczy to, że na projekty tego typu na lata 2007-2013 przeznaczono 7,75 mld euro. Polska otrzymała na ten cel 557,8 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Współpraca transgraniczna obejmuje obszary oddalone od siebie najwyżej o 150 km. Polska bierze udział w siedmiu programach takiej współpracy, a zarządza trzema z nich: są to Polska - Republika Słowacka, Polska (Województwo Lubuskie) - Niemcy (Brandenburgia), Południowy Bałtyk (Polska - Szwecja - Dania - Litwa - Niemcy). Najczęściej wsparcie przeznaczane jest na rozwój na terenach przygranicznych przedsiębiorczości, handlu, kultury, turystyki i na ochronę środowiska.

Polska uczestniczy także w dwóch programach unijnych poświęconych współpracy transnarodowej. W programie Regionu Morza Bałtyckiego, wspólnie z państwami leżącymi nad tym morzem, także spoza Unii, oraz w Programie dla Europy Środkowej wspólnie z Austrią, Czechami, Niemcami, Słowacją, Słowenią, Węgrami, Włochami i Ukrainą.

W realizacji projektów z tego ostatniego programu bierze udział wiele firm, instytucji i organizacji z naszego województwa. Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk jako jeden z trzech polskich partnerów jest zaangażowany w projekt UHI. Akronim UHI oznacza Miejską Wyspę Ciepła, czyli zjawisko polegające na tym, że ze względu na działalność człowieka duże ośrodki miejskie mają większą temperaturę od otoczenia. Projekt ma na celu ograniczenie negatywnego wpływu tego zjawiska na ludzkie zdrowie.

HABIT-CHANGE to z kolei nazwa innego międzynarodowego projektu z obszaru ekologii, który jest realizowany przy współudziale Instytutu Ochrony Środowiska. Rozwój przemysłu, infrastruktury, rozrastanie się miast nieuchronnie prowadzą do degradacji środowiska, zagrażając zwłaszcza obszarom chronionym. Projekt HABIT-CHANGE ma na celu ograniczanie tych negatywnych efektów ludzkiej aktywności. Instytucje związane z ochroną środowiska z całej Europy współpracują ze sobą, aby stworzyć systemy skutecznego monitoringu i wczesnego wykrywania zmian środowiskowych, które pozwolą na odpowiednio szybką reakcję i podejmowanie decyzji chroniących przyrodę w obliczu zagrożenia.

Jednym z częstych tematów projektów europejskich, także w Programie dla Europy Środkowej, jest rozwój innowacyjnej gospodarki i wykorzystanie badań naukowych w przemyśle i biznesie. Przykładem takich projektów jest CEBBIS, realizowany przy współudziale Agencji Rozwoju Przemysłu. Polska Izba Handlowa realizuje natomiast wspólnie z zagranicznymi partnerami projekt o nazwie CluStrat.

Program dla Europy Środkowej to także liczne projekty logistyczne i transportowe, które mają ułatwić międzynarodową wymianę handlową. Jeden z nich - INWAPO - poświęcony jest lepszemu wykorzystaniu wód śródlądowych do transportu towarowego. Uczestniczy w nim Agencja Rozwoju Mazowsza. Transport wodny w Europie ma ogromny potencjał, jednak aby go odpowiednio wykorzystać , należy zbudować lub zmodernizować porty rzeczne, połączyć je z zapleczem magazynowym i zapewnić możliwość przejścia do kolejnego etapu, np. transportu drogowego czy kolejowego. Projekt skupia się na trzech głównych drogach wodnych: północnego Adriatyku, Dunaju oraz dorzecza Łaby, Wisły i Odry, z przedłużeniem w kierunku portów bałtyckich.

Projekt Cities on Power, realizowany w Klagenfurcie, Rawennie, Turynie i Warszawie, ma z kolei na celu wykorzystanie zielonej energii na obszarach miejskich. Dzięki niemu już cztery warszawskie placówki zostały wyposażone w instalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii. Są to gimnazjum przy ul. Niskiej, podstawówki przy ul. Lewartowskiego i Berensona i żłobek przy ul. Strumykowej. Podobna inwestycja w mokotowskim szpitalu położniczym zostanie zakończona w przyszłym roku.

Projekt realizowany w ramach konkursu dotacji organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Materiał oryginalny: Współpraca ponad granicami - Polska Times

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie