Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Współpraca na rzecz mostu w Tczewie przypieczętowana!

Jakub Staniszewski
Jakub Staniszewski
Uroczyste podpisanie porozumienia między powiatem tczewskim a Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Uroczyste podpisanie porozumienia między powiatem tczewskim a Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. FB: Powiat tczewski
26 marca odbyło się uroczyste podpisanie porozumienia między powiatem tczewskim a Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Dokument o współpracy podpisano podczas specjalnej konferencji prasowej, zorganizowanej w siedzibie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Most tczewski

Po lutowym spotkaniu w Warszawie, w którym udział wzięli między innymi starosta tczewski i sekretarz stanu Jarosław Sellin, mieliśmy oczekiwać szczegółów co dalej z mostem tczewskim. Wiele odpowiedzi udało się wówczas uzyskać na konferencji 21 lutego, w sali rady miasta w Tczewie z udziałem starosty tczewskiego oraz posła Kazimierza Smolińskiego.
Jej celem było poinformowanie o wspólnych działaniach — stron rządowej i samorządowej — zmierzających do zakończenia przebudowy mostu tczewskiego, uwzględniając trzy zakresy:

  • inwestycję drogową,
  • utworzenie w Tczewie filii Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku,
  • decyzje konserwatorskie.

Starosta tczewski podkreślał na tamtej konferencji, że umowa z Muzeum Drugiej Wojny Światowej ma być podpisana w najpóźniej w ciągu najbliższych dwóch miesięcy.

- My podpisujemy tę umowę z Muzeum Drugiej Wojny Światowej. Podejrzewamy, że podpisana zostanie w ciągu miesiąca, dwóch. [...] Tutaj nie ma na co czekać, ten pierwszy krok będzie zrobiony, bo to jest też związane ze współfinansowaniem. Musimy mieć na to podstawy prawne, żeby móc tego dokonać.- mówił w trakcie konferencji, która odbyła się 21 lutego, Mirosław Augustyn, starosta tczewski.

Muzeum II Wojny Światowej współpracuje z powiatem tczewskim

Obietnica złożona 21 lutego została zgodnie z zapowiedzią zrealizowana w ciągu miesiąca.
26 marca br., dzięki wieloletnim staraniom oraz zaangażowaniu wielu stron, w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podpisane zostało porozumienie o współpracy pomiędzy Muzeum II Wojny Światowej a powiatem tczewskim. Dokument określił zasady współpracy pozwalającej w przyszłości na utworzenie oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku na terenie fragmentu mostu w Tczewie.

Zgodnie z zawartym porozumieniem, powiat tczewski oraz Muzeum II WŚ będą współpracować w następujących obszarach:

  • edukacji w zakresie upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, losów narodu polskiego w trakcie wojny oraz historii polskich formacji wojskowych w tym okresie
  • promowania książek oraz innych publikacji związanych z historią II wojny światowej, których wydawcą/współwydawcą jest każdy z partnerów, lub których autorem/współautorem są pracownicy/współpracownicy każdego z partnerów
  • promowania książek oraz innych publikacji niezwiązanych z historią II wojny światowej, których wydawcą/współwydawcą jest każdy z partnerów, lub których autorem/współautorem są pracownicy/współpracownicy każdego z partnerów, jeśli partnerzy uznają, iż promowanie takich książek lub innych publikacji jest potrzebne ze względu na treści, które za ich pośrednictwem mają być przekazane
  • organizowania/współorganizowania wystaw stałych, mobilnych, czasowych, związanych z II wojną światową
  • organizowania/współorganizowania wystaw stałych/mobilnych, czasowych niezwiązanych z II wojną światową, jeśli partnerzy uznają, iż takie wystawy są potrzebne ze względu na treści, które za ich pośrednictwem mają być przekazane.

Porozumienie z ramienia powiatu tczewskiego podpisał Mirosław Augustyn — starosta tczewski oraz Krzysztof Korda — członek zarządu powiatu tczewskiego, natomiast Muzeum reprezentował dr hab. Grzegorz Berendt — po. dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Dla Tczewa, dla powiatu tczewskiego, będzie to nie tylko ważna instytucja kultury o charakterze lokalnym, ale i światowym […] z utęsknieniem jego mieszkańcy czekają na realizację tego projektu- mówił w trakcie trwania konferencji poseł Kazimierz Smoliński.

Most w Tczewie - historia

Most został wybudowany na trasie Kolei Wschodniej (Ostbahn), która połączyła Berlin z Prusami Wschodnimi. Zostało zaproponowanych kilka lokalizacji (Ostromecko, Toruń), ale w styczniu 1845 roku podjęto decyzję o budowie mostu kolejowego pod Tczewem.
Zaplanowano również odgałęzienie linii z Tczewa do Gdańska. Most tczewski, wpisany do rejestru zabytków ściśle wiąże się z początkiem okresu II wojny światowej. W obronie mostu, ale i miasta stanęli wówczas żołnierze 2. Batalionu Strzelców. Most nigdy jednak w pełni nie powrócił do stanu swojej świetności sprzed okresu wojny.

-Całość tego przedsięwzięcia od strony konstrukcyjnej będzie zlecana, realizowana i nadzorowana przez starostwo powiatowe w Tczewie. Nam jako muzealnikom i historykom zostaje wypełnić tę przestrzeń jak najciekawszymi treściami, które będą dotyczyły miejsca zajmowanego przez mosty w dziejach militarnych naszej cywilizacji, a szczególnie opowieścią o moście tczewskim, który był dumą jego twórców w XIX wieku i jego historią na tle doświadczeń wojennych, począwszy od 1 września 1939 r. po wiosnę 1945 roku- przekazał w swojej wypowiedzi Grzegorz Berendt

p.o. dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki