MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wspólny bilet okresowy na komunikację miejską oraz kolej dla gdańszczan wcześniej. Zamiast 1 kwietnia 25 marca! Wspólny bilet ZTM, PKM, SKM

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Już od środy 25 marca gdańszczanie będą mogli korzystać z biletu okresowego obowiązującego zarówno w miejskich autobusach i tramwajach oraz w Szybkiej Kolei Miejskiej, Pomorskiej Kolei Metropolitalnej i PolRegio w granicach Gdańska! Początkowo bilet miał wejść w życie 1 kwietnia. W pociągach PKP Szybkiej Kolei Miejskiej Sp. z o.o. oraz POLREGIO Sp. z o.o. będą honorowane, w granicach administracyjnych Miasta Gdańska, ważne imienne bilety okresowe, emitowane przez Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku.

Pod koniec grudnia ubiegłego roku władze Gdańska oraz Samorządu Województwa Pomorskiego ogłosiły, że od 1 kwietnia gdańszczanie będą mogli pilotażowo korzystać z biletu okresowego, który ma obowiązywać w autobusach, tramwajach oraz w kolei miejskiej w granicach miasta. List intencyjny w tej sprawie podpisano 27 grudnia ubiegłego roku w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. Bilet wejdzie w życie tydzień wcześniej niż pierwotnie zapowiadano.

99 zł ma kosztować łączony bilet okresowy, którym gdańszczanie będą mogli przemieszczać się w granicach miasta zarówno autobusami, tramwajami jak i Szybką Koleją Miejską. Bilet semestralny 4-miesięczny ma kosztować 188 zł, a 5-miesięczny 235 zł.

- W obecnej, trudnej sytuacji wszyscy przewoźnicy borykają się z brakami osobowymi. Z tego powodu zawieszono, lub ograniczono wiele połączeń. Mimo to wciąż staramy się utrzymać funkcjonowanie komunikacji. Wzajemne honorowanie biletów, które miało być ułatwieniem dla mieszkańców, teraz staje się po prostu koniecznością – mówi Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego.

- Jesteśmy zawsze po stronie interesu gdańszczanek i gdańszczan, dlatego tydzień wcześniej wprowadzamy możliwość korzystania z pociągów SKM i PKM w Gdańsku dla posiadaczy biletów okresowych i kart mieszkańca. Dziękuje za deklarację marszałka Mieczysława Struka i prawdziwą współpracę miedzy-samorządową - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Pasażerowie posiadający imienne bilety okresowe na autobusy i tramwaje w Gdańsku oraz aktywną Gdańską Kartę Mieszkańca będą mogli podróżować nie tylko tramwajami i autobusami ale także pociągami SKM i POLREGIO w obszarze Gdańska, czyli pomiędzy stacjami Gdańsk Lipce, Gdańsk Żabianka oraz Gdańsk Osowa. Rozwiązanie to wprowadzane jest do końca roku, z możliwością wydłużenia tego terminu, jeżeli oferta będzie się cieszyć zainteresowaniem pasażerów.

- Dzięki szybszemu wdrożeniu wspólnego biletu łatwiej będzie dotrzeć mieszkańcom do miejsc pracy w warunkach kolejnych ograniczeń narzuconych przez rząd - tłumaczy Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

Od 1 lipca ma obowiązywać bilet metropolitalny. Będzie można z niego korzystać z granicach Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej (od Wejherowa po Pruszcz Gdański). 150 zł będzie kosztować bilet normalny, a 75 zł bilet ulgowy. Niewykluczone, że jego wejście w życie się opóźni ze względu na kryzys wywołany przez epidemię koronawirusa. Gminy zrzeszone w ramach MZKGZ nie prowadzą jednak na razie rozmów na ten temat.

WSZYSTKO DLA KIEROWCÓW:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki