Wspólna walka z wyspą ciepła

Redakcja
Program Współpracy Terytorialnej to idea UE w praktyce
Program Współpracy Terytorialnej to idea UE w praktyce fot. 123rf
Udostępnij:
Łódzkie ślady w unijnych programach przeznaczonych dla innych regionów Polski i Europy.

Fundusze unijne to nie tylko wiele programów realizowanych na szczeblu centralnym, o których pisaliśmy dotąd w naszym cyklu. To także specyficzne programy pomocowe, które swoim zasięgiem obejmują tylko wybrane regiony kraju. Są to programy Europejskiej Współpracy Terytorialnej, ale także program Rozwój Polski Wschodniej.

Mimo że projekty w tym ostatnim programie nie są realizowane w naszym województwie, to także mieszkańcy Łódzkiego odczują ich efekty - choćby poprzez bardziej atrakcyjną ofertę turystyczną czy poprawę infrastruktury drogowej. Rozwój Polski Wschodniej tworzy także nowe możliwości inwestycji czy współpracy biznesowej z innymi regionami naszego kraju.
Program, który jest szansą na zacieranie nadal widocznych różnic między Polską A i B, obejmuje pięć województw: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie. Dofinansowanie wyniosło 2,38 mld euro i pochodziło z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Jak zawsze w przypadku programów unijnych określono najpierw kluczowe dziedziny, których dofinansowanie miało przyśpieszyć rozwój regionu. Pieniądze zyskały więc przede wszystkim inwestycje w infrastrukturę dla działalności naukowo-badawczej, modernizacja komunikacji publicznej, a także wszelkie inicjatywy mające szansę przyciągnąć do Polski wschodniej turystów i inwestorów. Do końca czerwca podpisano już 161 umów o dofinansowanie, a ich wartość przekroczyła 6,55 mld zł.
Jeden z takich projektów jest realizowany właśnie u sąsiadów z województwa świętokrzyskiego: to modernizacja i rozbudowa Targów Kielce. Za ponad 204 mln zł powstanie kilka nowych obiektów, w tym hala "G", bramy wejściowe z systemem kas i stanowiskami obsługi wystawców oraz zagospodarowany zostanie pobliski teren. Prace budowlane mają się zakończyć w przyszłym roku, a wtedy Kielce staną się jednym z najnowocześniejszych centrów targowych w kraju.

U źródeł programu Europejskiej Współpracy Terytorialnej leży z kolei dość oczywiste założenie, że granice administracyjne nie powinny stanowić barier dla szans rozwoju jakiegoś regionu, a wspólnie realizowane projekty dadzą korzyść wszystkim zaangażowanym w nie stronom. Można to zobrazować prostymi przykładami. Jeżeli dzięki budowie oczyszczalni w mieście po jednej stronie granicznej rzeki zmniejszy się jej zanieczyszczenie, skorzystają na tym lokalne społeczności z dwóch państw. Takie wzajemne korzyści można uzyskać także na wielką skalę, realizując wspólne projekty w kilku regionach należących do różnych państw europejskich.

O tym, że współpraca terytorialna jest istotnym elementem pomysłu na wspólną Europę świadczy to, że na projekty tego typu na lata 2007-2013 przeznaczono kwotę 7,75 mld euro. Polska otrzymała na ten cel 557,8 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Współpraca transgraniczna obejmuje obszary oddalone od siebie najwyżej o 150 km. Polska bierze udział w siedmiu programach takiej współpracy, a zarządza trzema z nich: są to Polska - Republika Słowacka, Polska (Województwo Lubuskie) - Niemcy (Brandenburgia), Południowy Bałtyk (Polska - Szwecja - Dania - Litwa - Niemcy). Najczęściej wsparcie unijne przeznaczone jest w tych programach na rozwój na terenach przygranicznych przedsiębiorczości, handlu, kultury, turystyki i na ochronę środowiska.

Polska uczestniczy także w dwóch programach unijnych poświęconych współpracy transnarodowej. W programie Regionu Morza Bałtyckiego wspólnie z wszystkimi państwami nadbałtyckimi, także spoza Unii, oraz w Programie dla Europy Środkowej wspólnie z Austrią, Czechami, Niemcami, Słowacją, Słowenią, Węgrami, Włochami i Ukrainą.

I właśnie w realizacji tego ostatniego programu uczestniczą także partnerzy z Łódzkiego. Jednym z przykładów jest Re-Turn, projekt mający ułatwić powrót do kraju emigrantom zarobkowym, w który zaangażowany jest m.in. Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego.

Z kolei miasto Łódź i Politechnika Łódzka uczestniczą w projekcie IDEA, który ma wspierać rozwój innowacyjnego biznesu poprzez kształcenie jego przyszłych liderów. Każda innowacja zaczyna się bowiem od pomysłu, czyli od człowieka. I dlatego właśnie ludzie kreatywni, a zarazem osadzeni w biznesie są w centrum zainteresowania IDEI.

Łódzki Instytut Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera jest natomiast jednym z polskich uczestników środowiskowego projektu UHI. Akronim UHI oznacza Miejską Wyspę Ciepła, czyli zjawisko polegające na tym, że ze względu na działalność człowieka duże ośrodki miejskie mają większą temperaturę od otoczenia. Projekt ma na celu ograniczanie negatywnego wpływu tego zjawiska na ludzkie zdrowie. To tylko kilka przykładów z listy projektów realizowanych w Programie dla Europy Środkowej przy współudziale firm i instytucji z naszego województwa.

Projekt realizowany w ramach konkursu dotacji organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Materiał oryginalny: Wspólna walka z wyspą ciepła - Polska Times

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie