Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wspólna Polityka Rybacka UE na lata 2014 - 2024 uzgodniona. Zostają finanse

Hubert Bierndgarski
Większe wsparcie ma zyskać rybołówstwo przybrzeżne
Większe wsparcie ma zyskać rybołówstwo przybrzeżne Hubert Bierndgarski
Odrzuty ryb na poziomie 5 procent, większa ochrona zasobów morskich w krajach Unii Europejskiej, regionalne zarządzanie połowami i większy nacisk na wspieranie rybołówstwa przybrzeżnego. Parlament Europejski oraz Rada Ministrów Unii Europejskiej osiągnęli porozumienie w sprawie Wspólnej Polityki Rybackiej UE na lata 2014-2024

Wspólna Polityka Rybacka UE na lata 2014-2024 być jeszcze zatwierdzona na sesji plenarnej PE. Zostaje jeszcze kwestia rozwiązania problemu finansowania rybołówstwa przez kolejne 10 lat. Tak zwany Nowy Europejski Fundusz Morski i Rybacki jest jeszcze na etapie planowania i uzgadniania.

Zadaniem nowej polityki rybackiej, która ma obowiązywać przez kolejne 10 lat jest wprowadzenie zrównoważonych połowów ryb, które nie będą zagrażały poszczególnych gatunkom przy jednoczesnym zapewnieniu mieszkańcom Unii Europejskiej stabilnych i pewnych dostaw świeżej ryby. Dodatkowo zapisy nowej polityki rybackiej mają przyczynić się do umocnienia tego sektora gospodarki przy jednoczesnym uniezależnieniu rybaków od dotacji unijnych. Ponadto odrzuty (wyrzucanie za burtę ryb, odławianych przy połowach innych ryb) nie będą dłużej tolerowane a UE wspierać będzie rybołówstwo przybrzeżne charakteryzujące się dużą selektywnością oraz niskim wpływem na środowisko naturalne.

Jak twierdzi Kazimierz Plocke, wiceminister do spraw rybołówstwa w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
najbardziej kontrowersyjna okazała się sprawa obowiązku wyładunkowego, czyli zakazu odrzutów. Podczas negocjacji zmniejszono wielkość progu o 2 proc., czyli obecnie zasada ta wynosi 5 proc. i będzie odliczana od połowów w ciągu roku, a nie za konkretny rejs połowowy.

Z decyzji zadowoleni są przedstawiciele Parlamentu Europejskiego.
- Uzgodniliśmy na czas gruntowną reformę wspólnej polityki rybołówstwa, tak by mogła wejść w życie od 2014 roku. Odnieśliśmy sukces broniąc znaczącego zakazu odrzutów i wprowadzenia zrównoważonych kwot połowowych. Po dekadach rażąco błędnej polityki, mamy teraz reformę, która naprawi wyrządzone szkody i doprowadzi do zwiększenia liczebności stad ryb i liczby miejsc pracy w przemyśle - oświadczyła sprawozdawczyni PE, niemiecka socjaldemokratka Ulrike Rodust.

Z decyzji zadowoleni są również ekolodzy. - Parlament Europejski, po raz pierwszy biorący udział w kształtowaniu Wspólnej Polityki Rybackiej UE od początku był twardym orędownikiem ambitnej reformy. Porozumienie pokazuje, że europejskie rybołówstwo jest w dobrych rękach z parlamentem odgrywającym znaczącą rolę w opracowywaniu tej polityki i jej przyszłego wdrażania - powiedział Xavier Pastor, dyrektor wykonawczy w organizacji Oceana, międzynarodowej grupy wsparcia działającej na rzecz ochrony światowych zasobów morskich i oceanicznych.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki