Podczas pierwszego weekendu Święta Wolności i Solidarności Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot (OMGGS) zaprosił do udziału w akcji „Wspólna Flaga - Wspólna Polska”. Chodziło o wspólne stworzenie biało-czerwonej flagi Polski. Partnerami przedsięwzięcia było także Stowarzyszenie 180 Stopni z Nowego Portu w Gdańsku.
Czytaj także: Święto Wolności i Solidarności w Gdańsku. Tłumy w Strefie Społecznej przed ECS. Co je przyciągnęło?
Organizatorzy zachęcali do przyniesienia ważnego dla siebie materiału w różnych odcieniach bieli i czerwieni, który mógłby stać się fragmentem flagi. Niektórzy przynosili koszulki, stare banery, inni fartuchy lekarskie, a nawet śpioszki.
Szyć mógł każdy
Ci, którzy przyszli nieprzygotowani mogli skorzystać z materiałów zapewnionych przez Strefę Społeczną. Osoby, które nigdy dotąd nie miały do czynienia z maszyną miały do dyspozycji profesjonalistki, dzięki którym nawet laik mógł poczuć się współautorem flagi.
Do akcji włączyła się również gdańszczanka Patrycja Krzymińska – krawcowa, która zasłynęła tym, że za sprawą swojej wirtualnej akcji „pozszywała serca Polaków”. Dzięki niej do ostatniej puszki WOŚP tragicznie zmarłego prezydenta Pawła Adamowicza udało się zebrać prawie 16 mln zł.
Docelowo flaga miała osiągnąć wymiary 5 na 8 metrów, czyli rozmiar typowych flag jakie są wywieszane na gdańskich masztach. Jednak ze względu na ilość chętnych, jak i przyniesionych materiałów, udało się ją uszyć znacznie większą.
Patchworkowa flaga ma symbolizować różnorodność społeczną
- Obywatelem Polski może być każdy, kto chce tutaj być i czuje się jej częścią - powiedziała Monika Popow ze Stowarzyszenia 180 stopni. - Flaga ta jest symbolem, który nas wszystkich łączy. Niezależnie od tego, czy się tu urodziliśmy, czy sami wybraliśmy ten kraj, jako miejsce do życia.
Czytaj także: "Wolność" kocham i rozumiem. Plejada gwiazd polskiej sceny muzycznej zagrała na Placu Zebrań Ludowych
Do wspólnego szycia zaproszono gdańszczan, organizacje pozarządowe, rady dzielnic oraz różnego rodzaju grupy społeczne z Gdańska i gmin Obszaru Metropolitalnego. Swoich sił w szyciu na maszynie próbował m.in. Prezydent Sopotu Jacek Karnowski, który pochwalił się tym faktem na swoim facebookowym profilu.
Gdzie zawiśnie flaga?
Jednym z pomysłów wyeksponowania flagi jest wywieszenie jej na terenie Strefy Społecznej ECS. Niewykluczone też, że jeżeli uda się jej zapewnić odpowiednią trwałość, zostanie umieszczona na maszcie Góry Gradowej.
- Zostanie powieszona gdzieś w przestrzeni Gdańska, chcemy aby była wywieszana w istotnych dla miasta momentach, bo jest szyta społecznie - poinformowała Monika Popow.
Tworzenie flagi imponujących rozmiarów było również okazja do dyskusji z mieszkańcami i organizacjami pozarządowymi.
Zobacz także: Święto Wolności i Solidarności w Gdańsku. Jak świętujemy 30 rocznicę wolnych wyborów w Gdańsku? [zdjęcia]
Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?