Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Wsparcie w Gdańsku" - czyli pierwsza w Polsce aplikacja, która pomaga osobom z trudnościami psychicznymi znaleźć pomoc

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
materiały prasowe
W Gdańsku od kilku tygodni działa pilotażowo pierwsza w Polsce aplikacja, która ma na celu pomóc ludziom z dolegliwościami psychicznymi. Nosi nazwę"Wsparcie w Gdańsku" i dzięki niej można zarówno spróbować zidentyfikować swój problem, a także nakierowanie na specjalistę.

Aplikację przygotowała Fundacja Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA. To nijako odpowiedź na rosnące potrzeby osób z trudnościami psychicznymi oraz nijako następstwo Gdańskiego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

- Na stronie wsparciewgdansku.pl można znaleźć bazę instytucji i projektów, w ramach których osoby z trudnościami psychicznymi mogą skorzystać z pomocy. Postanowiliśmy tę usługę przełożyć na aplikację mobilną. Od ponad 10 lat nasza fundacja wspiera osoby z trudnościami psychicznymi. My znamy tych ludzi. To tysiące osób. Współpracujemy z ich rodzinami, ale też dzięki tej aplikacji mamy kontakt z pedagogami szkolnymi i pracownikami socjalnymi - mówi nam Kamil Krajewski, psychoterapeuta koordynujący aplikację.

Aplikacja ma kilka podstawowych funkcji. To wyszukiwarka miejsc wsparcia. Zaznaczając kryteria swojego problemu (czy jest to problem mieszkaniowy, finansowy, samotność itp.) i wówczas aplikacja wskazuje dostępne instytucje, w których można uzyskać pomoc.

Druga funkcja to zaalarmowanie sieci wsparcia. Osoba korzystająca z aplikacji wyznacza w jej ramach trzy osoby, do których wysyłana jest informacja gdy użytkownik czuje, że potrzebuje wsparcia kogoś bliskiego.

- Nie chodzi tu o pomoc instytucjonalną, ale rozmowę z bliskim - mówi Kamil Krajewski.

Aplikacja zawiera także kilkudniowe treningi kompetencji, które można wykonywać samemu. To m.in. trening dobrego snu, asertywności czy poprawy kontaktu z dziećmi.

Kolejna funkcja to informowanie o nowych projektach, z których można skorzystać.

materiały prasowe

Ważna jest możliwość umówienia się na wizytę u specjalisty. W funkcji kalendarza można znaleźć dostępne godziny u specjalistów i ją wybrać. Można też zadzwonić do konsultanta.

To wrota wsparcia. Przez kontakt telefoniczny konsultant dopasowuje formę pomocy

- mówi Kamil Krajewski.

Jest też moduł prowadzenia notatek dla swojego terapeuty, również przesyłając wiadomość.

Miasto Gdańsk wsparło projekt przekazując Fundacji 40 tys. zł. W ramach dofinansowania FOSA nakręciła też 4 odcinki serialu "Wsparcie w Gdańsku" oraz prowadzi szkolenia w firmach. Przygotowanie aplikacji kosztowało mniej więcej połowę sumy.

Od listopada z aplikacji skorzystało już kilkaset osób.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki