MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wsparcie dla wynalazców od gdańskiej Energi

Kazimierz Netka
Niejeden konstruktor, racjonalizator, wynalazca, pracownik naukowy ma coś cennego do zaproponowania. Często nie wie jednak, komu to powiedzieć, jak udowodnić, że jego pomysł może przynieść ludziom pożytek, a na badania nie ma pieniędzy. Te problemy, przynajmniej dla działających w obszarze energii, się skończyły, dzięki Grupie Energa.

To przedsiębiorstwo gotowe jest zbadać niemal każdy pomysł dotyczący usprawnień energetycznych. Najlepsze projekty mają szansę znaleźć zastosowanie praktyczne, czyli będą skomercjalizowane, a twórca urządzenia, pomysłodawca może liczyć na profity.

Spróbujmy pójść trasą człowieka z pomysłem. Umówiwszy się telefoniczne, idziemy na spotkanie we wskazane miejsce. Oto jeden z wieżowców w centrum Gdańska, przy ul. Heweliusza 11. Patron ulicy w sam raz pasuje do tematu: wynalazczość. Jan Heweliusz był konstruktorem pionierskich urządzeń, odkrywcą i... mieszkał niedaleko. Windą wjeżdżamy na XVI piętro i dostrzegamy napis: Grupa Energa. Tutaj ma siedzibę jedna ze spółek Grupy: Energa Innowacje. Tu jest realizowany program pt. "Energia Inwencji" - szansa dla niemal każdego pomysłodawcy, nawet najbiedniejszego.

Witają nas Paweł Bakun - prezes spółki Energa Innowacje, oraz Elżbieta Gregorczyk - specjalista ds. projektów innowacyjnych w spółce Energa Obrót.

- Zależy nam na tym, by wykorzystywać potencjał intelektualny nie tylko naszych pracowników, ale też naukowców znajdujących się w otoczeniu naszej firmy - mówi prezes Paweł Bakun. - Dlatego szukamy innowatorów. Nie skupiamy się wyłącznie na regionie pomorskim. Już zgłaszają się do nas naukowcy z innych ośrodków akademickich, na przykład z Politechniki Koszalińskiej, z Uniwersytetu Warmińsko -Mazurskiego. Zależy nam, by docelowo rozwijać przedsiębiorczość w województwie pomorskim, tu tworzyć miejsca pracy w małych i średnich firmach, współpracujących z nami, czyli z Grupą Energa.

Statek nowoczesności

Co Grupa ma do zaoferowania pomysłodawcom, konstruktorom? Przede wszystkim - olbrzymi rynek, liczący 2,8 miliona klientów - podkreślają Elżbieta Gregorczyk i Paweł Bakun. Energa to duża grupa kapitałowa, mająca szerokie kontakty, na przykład ze światem przedsiębiorców.

Kooperantami Energi są i mogą być jej klienci. Zarówno firmy, jak i osoby indywidualne, właściciele domków, mieszkań. Każdy, kto ma dobry pomysł, wsparcie od Energi uzyska.

Energa to wielki statek, na którym może pracować wielu ludzi; mający dostęp do świata nauki, do instytucji z otoczenia biznesu. Grupa ta współpracuje z parkami naukowo-technologicznymi. Program "Energia Inwencji", w ramach którego wspierani są wynalazcy, innowatorzy, zyskał duże uznanie. Objęty został patronatami Politechniki Gdańskiej, marszałka województwa pomorskiego. Partnerami są parki technologiczne: pomorski i gdański oraz Instytut Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk.
Dzięki tak szerokiej współpracy przy realizacji programu Energa może wynalazcom zaoferować wszechstronne wsparcie.

- Jeżeli innowatorem jest przedsiębiorca, często posiada on zaplecze, ale potrzebuje pieniędzy albo rynku. My możemy mu to zapewnić - mówi prezes Paweł Bakun. - Z doktorantami bywa nieco inaczej. Czasami nie mają oni nic poza pomysłem. Potrzebują więc nie tylko finansowego wsparcia, ale często także zaplecza do badań. Pomagamy, znajdując im miejsce na przykład w parku naukowo-technologicznym.

- Mogą też odbywać staże w Enerdze - dodaje Elżbieta Gregorczyk.
- Otwieramy się na innowatorów z całej Polski - mówi Paweł Bakun. - Pomagamy im, "windujemy" na poziom, którego wielu z nich nie mogłoby osiągnąć. Oczywiście, nie robimy tego bezinteresownie, widzimy w tym biznes dla nas, ale zostawiamy bardzo dużo, by innowator mógł na swoim pomyśle zarobić. Szanse na korzyści finansowe z wdrożenia pomysłu w Enerdze są znacznie większe niż gdziekolwiek, możliwości stwarza olbrzymi rynek, jakim Energa dysponuje.

Nie każdy się nadaje...

Oczywiście, Energa dokonuje selekcji pomysłów. W innowacjach jest tak, że większość odpada. Z setki pomysłów zaledwie około 5 ma szansę na komercjalizację, czyli wdrożenie do praktycznego stosowania, do używania przez ludzi. Chcemy zajmować się badaniami rozwojowymi pomysłów - mówi prezes Paweł Bakun. - Czymś, co jest już bliskie dojrzałości, jest zamysłem przynajmniej na etapie prawdopodobieństwa powodzenia wdrożenia.

Najbardziej poszukiwany...

Program "Energia Inwencji" funkcjonuje niespełna rok, ale już wiele pomysłów jest analizowanych. Niektóre zgłoszenia można uznać za bardzo dziwne, ale kto wie, czy w przyszłości nie znajdą zastosowania.

A z jakiego wynalazku cieszylibyśmy się najbardziej?
- Dokonaniem na miarę tych, które były udziałem Tomasza Edisona, może obecnie być znalezienie efektywnego sposobu magazynowania energii elektrycznej - mówi prezes Paweł Bakun. - Oczywiście, magazynowanie to musiałoby się odbywać tanim kosztem, w niewielkim pojemniku. Rzecz jasna, można tę energię już teraz gromadzić w akumulatorach, ale obecnie są one bardzo drogie...

A teraz zajrzyjmy na stronę www.energa-innowacje.pl. Tam są wszelkie wiadomości na temat sposobów zgłaszania wynalazczości w dziedzinie energetyki. Nie musisz przychodzić do wieżowca przy ul. Jana Heweliusza w Gdańsku. Swój pomysł możesz przedstawić fachowcom z Energi za pośrednictwem internetu. Wystarczy wypełnić i wysłać formularz.
Program realizowany będzie w trzech etapach: wstępna ocena zgłoszeń; ocena innowacji i zaproszenie do współpracy; rozwój wybranych innowacji.

Zgłoszone innowacje oceniane będą przez członków Rady Innowacji. Z uczestnikami programu, którzy zakwalifikują się do trzeciego etapu, zostaną podpisane indywidualne umowy dotyczące współpracy, uwzględniające kategorię innowacji oraz stopień zaawansowania prac.

O Energii Inwencji - zakres, zasady, rodzaje innowacji

Energia Inwencji to program, którego celem jest wspieranie, rozwój i komercjalizacja nowatorskich pomysłów z obszaru energetyki.

Zaproszenie do uczestniczenia w nim skierowane jest do innowatorów - głównie pracowników małych i średnich przedsiębiorstw, placówek naukowo-badawczych oraz pracowników i studentów uczelni wyższych z województwa pomorskiego.

Oto kategorie innowacji, w których można zgłaszać swe pomysły:
1. Technologiczne, produktowe - rozwiązania, które mogą wykorzystywać nową wiedzę lub technologie bądź bazować na nowych zastosowaniach lub kombinacjach istniejącej wiedzy i technologii; termin "produkt" jest stosowany na oznaczenie zarówno wyrobów, jak i usług; do innowacji produktowych zalicza się zarówno wprowadzenie nowych wyrobów i usług, jak i znaczące udoskonalenia istniejących wyrobów i usług w zakresie ich cech funkcjonalnych lub użytkowych;

2. Procesowe - nowe lub znacząco udoskonalone metody produkcji, dystrybucji lub sprzedaży; do tej kategorii zalicza się znaczące zmiany w zakresie technologii, urządzeń oraz/lub oprogramowania;
3. Marketingowe - nowe metody marketingowe wiążące się ze znaczącymi zmianami w projekcie/konstrukcji produktu lub w opakowaniu, w sposobie promocji lub dotyczące strategii cenowej;

4. Organizacyjne - nowe metody organizacyjne w przyjętych przez firmę zasadach działania, w organizacji miejsca pracy lub w stosunkach z otoczeniem.

Zgłaszane innowacje powinny dotyczyć następujących obszarów energetyki: odnawialne źródła energii: wiatr, woda, słońce; wytwarzanie, dystrybucja i przesyłanie energii; technologie energetyczne dla domu; technologie energetyczne dla firm; świadome korzystanie z energii; magazynowanie energii.

- Przewagą programu Energia Inwencji nad innymi funkcjonującymi na rynku formami pomocy dla wynalazców, takimi jak inkubatory czy dotacje, jest fakt, iż rozpoczynamy pracę z innowatorami niemal od zera - wyjaśnia Paweł Bakun, prezes spółki Energa Innowacje. - Nie wymagamy, aby projekt czy wynalazek były już opatentowane, przetestowane i przygotowane do wdrożenia na rynek. Wystarczy dobrze umotywowany pomysł, a my zapewnimy jego rozwinięcie na wszystkich etapach.

Uczestnicy programu otrzymają wsparcie merytoryczne i finansowe procesu komercjalizacji innowacji. Dzięki temu pomysłodawcy będą mogli pracować nad innowacjami aż do momentu stworzenia produktu bez konieczności każdorazowego angażowania własnego kapitału oraz zasobów do rozwinięcia danej innowacji.

Powstałe w ramach programu innowacje wejdą do oferty Grupy Energa, co pozwoli zapewnić skalę sprzedaży rozwiązań wytworzonych w kooperacji z podmiotami będącymi uczestnikami programu.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.energa-innowacje.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki