Wschód spali nasze osady

  Wschód spali nasze osady

  Kazimierz Netka

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Miasto nie ma już kłopotów z pozbywaniem się płynnych brudów. Po unieszkodliwieniu w oczyszczalni Wschód wypływają one rurociągiem do Zatoki Gdańskiej. Gorzej jest z tym, czego wypuścić do morza się nie da - czyli ze stałymi pozostałościami po ściekach, tzw. osadami.
  Do niedawna wywożono je na Żuławy, użyźniając pola, pokrywano hałdę fosfogipsów. Jednak miejsca już tam brakuje. Dlatego zapadła decyzja, by likwidować ten odpad za pomocą ognia. Urządzenia do termicznego ich unieszkodliwiania, czyli po prostu spalania, zostaną wybudowane na terenie czyszczalni Wschód.

  Spalarnię, zwaną oficjalnie instalacją termicznego przekształcania osadów ściekowych, wybuduje przedsiębiorstwo Degremont.
  Termin wykonania upływa 30 listopada 2010 roku.
  - Do unicestwienia jest sporo osadów z lat poprzednich. Do tej pory zmagazynowano około 90 tysięcy metrów sześciennych osadów, czyli tyle ile powstaje w ciągu dwóch lat - wyjaśnia Grażyna Pilarczyk, rzecznik prasowy Saur Neptun Gdańsk, spółki zarządzającej tym obiektem.

  Ponad 24 tys. metrów sześc. osadów rocznie zużywa się do przykrywania hałdy innego odpadu - fosfogipsów. Jednak wkrótce tam również zabraknie miejsca, zatem budowa spalarni okazała się niezbędna. Umowa, podpisana przez Gdańską Infrastrukturę Wodno-Kanalizacyjną z Degremontem, przewiduje też budowę urządzeń do wychwytywania biogazu (powstającego podczas fermentacji ścieków) oraz wykorzystywania go - jako paliwa - do produkcji prądu. Koszt inwestycji wynosi ponad 32 mln euro. Wsparcia udziela Unia Europejska.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo