Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Września: Kierował pojazdem ze śmiertelną dawką alkoholu w organizmie! 36-latek złapany przez policję

Adrianna Jackowiak
Adrianna Jackowiak
Pijacki rekord Polski, niepobity od kilkunastu lat, to 14,8 promila alkoholu we krwi. Tyle miał Tadeusz S., który zmarł nie od wódki, lecz w wyniku ran odniesionych w spowodowanym przez siebie wypadku samochodowym.
Pijacki rekord Polski, niepobity od kilkunastu lat, to 14,8 promila alkoholu we krwi. Tyle miał Tadeusz S., który zmarł nie od wódki, lecz w wyniku ran odniesionych w spowodowanym przez siebie wypadku samochodowym. Malgorzata Genca
3 października po godzinie 11.00 w Mikuszewie patrol policji zatrzymał mężczyznę, który kierował motorower pod wpływem alkoholu. 36-letni mieszkaniec gminy Miłosław w wydychanym powietrzu miał... ponad 5 promili alkoholu!

Prowadził motorower z dawką śmiertelną alkoholu we krwi

3 października po godzinie 11.00 w Mikuszewie patrol policji zatrzymał mężczyznę, który kierował motorower pod wpływem alkoholu. 36-letni mieszkaniec gminy Miłosław w wydychanym powietrzu miał aż 2,62 mg/dm3 alkoholu!

- W przeliczeniu na promile to aż ponad 5 jednostek!

- tłumaczy sierż. szt. Adam Wojciński Oficer Prasowy.

Komendy Powiatowej Policji we Wrześni tłumaczy jednak, że wynik ten był z tak zwanego pierwszego dmuchania, co wskazuje na to, że kierowca musiał spożyć alkohol chwilę przed kontrolą. Ostatecznie u kierowcy wykazano 0,46 mg/dm3 w wdychanym powietrzu, co w przeliczeniu na promile daje niecały 1 promil.

Jak informuje dr hab. n.med. prof. IMP Anną Krakowiak w rozmowie z Bohdanem Dmochowskim:

- Pijacki rekord Polski, niepobity od kilkunastu lat, to 14,8 promila alkoholu we krwi. Tyle miał Tadeusz S., który zmarł nie od wódki, lecz w wyniku ran odniesionych w spowodowanym przez siebie wypadku samochodowym. Wynik był tak szokujący, że badania powtarzano pięciokrotnie. Natomiast żeński rekord opilstwa ustanowiła Jolanta M., która miała we krwi 8,2 promile

Jak to jest z tymi promilami?

Polskie prawo* rozróżnia:

  1. Stan po użyciu alkoholu, gdy stężenia alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila (od 0,1 mg do 0,25 mg w 1 dm³ wydychanego powietrza). Wymiar kary (wykroczenie, Kodeks wykroczeń): grzywna do 5 tys. zł., zakaz prowadzenia pojazdów do 3 lat, areszt.
  2. Stan nietrzeźwości, gdy stężenia alkoholu we krwi wynosi powyżej 0,5 promila (powyżej 0,25 mg w 1 dm³ wydychanego powietrza). Wymiar kary (przestępstwo, Kodeks karny): grzywna, zakaz prowadzenia pojazdów do 10 lat, dożywotnie, kiedy w wypadku giną ludzie, pozbawienie wolności do 2 lat, recydywiści do 5 lat, sprawcy wypadków, w których są ofiary w zależności od klasyfikacji karnej 10-15 lat.

* Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałania alkoholizmowi art. 46 ust. 2 i 3.

Przepisy ruchu drogowego dla wielu kierowców są czasami olbrzymią zagadką. Przez ich nieznajomość lub celowe ich ignorowanie dochodzi w Polsce do wielu wypadków na drogach. Kliknij w galerię --->

Przepisy ruchu drogowego w Polsce. Kierowcy nie przestrzegaj...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Września: Kierował pojazdem ze śmiertelną dawką alkoholu w organizmie! 36-latek złapany przez policję - Głos Wielkopolski

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki