18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wręczyliśmy nagrody w plebiscycie na Proboszcza, Parafię i Organistę Roku [ZDJĘCIA]

Anna Mizera-Nowicka
Zwycięzcom plebiscytu na Proboszcza, Parafię i Organistę Roku 2013 gratulacje składał m.in. arcybiskup oraz prezes wydawnictwa i redaktor naczelny Dziennika Bałtyckiego.

- Po pięciu tygodniach trwania naszego plebiscytu na Proboszcza Roku refleksja jest taka, że człowiek jest niedoskonały, a duchowni radzą sobie z tym doskonale - mówił redaktor naczelny "Dziennika Bałtyckiego", Mariusz Szmidka na powitanie gości, którzy przybyli wczoraj na galę podsumowującą pierwszą edycję naszego konkursu. Uroczystość odbyła się w sali dawnego refektarza klasztoru cystersów na terenie Kurii Archidiecezji Gdańskiej. Nie zabrakło arcybiskupa, biskupa, proboszczów organistów, ale i parafian, którzy włączyli się w plebiscyt. Nagrody wręczał także Tomasz Niski, prezes Prasy Bałtyckiej.

Czytaj także: Sprawdź ostateczne wyniki głosowania na Proboszcza Roku diecezji pelplińskiej

- W plebiscycie czynny udział wzięło 100 tys. osób. To oznacza, że z Kościołem i "Dziennikiem Bałtyckim" trzeba się liczyć - podkreślał podczas gali finałowej abp Sławoj Leszek Głodź. - Plebiscyt pokazuje też, że Kościół to nie jakieś folklorystyczne grupy, ale rzeczywistość, która tonizuje, jest trwała ważna i potrzebna.

Arcybiskup nazwał też "mistrzostwem świata" działania ks. kanonika Adama Zdrojewskiego, proboszcza parafii Świętych Aniołów Stróżów w Mrzezinie, który zwyciężył w naszym plebiscycie na Proboszcza Roku.

Sam proboszcz z Mrzezina podkreślał, że po prostu stara się żyć blisko swoich parafian: - Papież Franciszek mówił, że dobry proboszcz to taki, który nie tylko zna po imieniu swoich parafian, ale też i imię ich psa. Żeby było to możliwe, trzeba z tymi ludźmi być. Staram się więc towarzyszyć im w różnych życiowych sytuacjach.

Ks. kanonik Adam Zdrojewski nie krył zaskoczenia faktem, że zwyciężył. Opowiadał bowiem, że w obecnej parafii jest od zaledwie dwóch lat. Sam nie prosił też wiernych, by na niego głosowali. Ci postanowili mu jednak zrobić imieninowy prezent.
Za głosy dziękowali też zdobywcy kolejnych miejsc na podium konkursu ks. prałat Wojciech Chistowski i ks. Krzysztof Antoń. Obaj podkreślali, że głosy oddane przez ich parafian motywują ich, aby jeszcze bardziej się starać i działać na rzecz wiernych.
Ale podczas wczorajszej gali doceniono również organistów. Wygrał Piotr Kitowski z parafii Wniebowzięcia NMP w Żukowie.
- U nas organista tak naprawdę nie jest potrzebny, bo Kościół jest rozśpiewany, dlatego tym bardziej dziękuję za głosy - mówił Organista Roku 2013, Piotr Kitowski.

Organista Sławomir Wiśniewski drugie miejsce w plebiscycie potraktował jako prezent na 25-lecie pracy. Z kolei zdobywczyni trzeciego miejsca, Jolanta Klimek podkreślała, że największą nagrodą i powodem do radości i satysfakcji, jest dla niej praca w swojej parafii.

Pamiątkowe dyplomy i nagrody finansowe odebrali również proboszczowie parafii, które zostały docenione przez naszych Czytelników, m.in. parafia św. Jana z Kęt z Rumi Janowa.

Czytaj: Sprawdź ostateczne wyniki głosowania na Proboszcza Roku archidiecezji gdańskiej

- Życzę wszystkim proboszczom stolemowej mocy, dobroci i tej zwykłej ludzkiej życzliwości - gratulował wyników Mariusz Szmidka. Z kolei Bogusław Kaczmarek, dyrektor działu kreatywnego DB zapowiadał, że choć w historii naszej gazety to pierwszy taki plebiscyt, na pewno nie ostatni. - Zaangażowanie Czytelników przekroczyło nasze wszelkie oczekiwania. Na nasze strony internetowe z wynikami wchodzili nawet Internauci ze Stanów Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii - zaznaczał Kaczmarek.

Jak przebiegał plebiscyt?

Plebiscyt na Proboszcza Roku rozpoczął się 21 grudnia ubiegłego roku. W jego ramach nasi Czytelnicy przez ponad miesiąc mogli oddawać głosy na swoich faworytów. Głosowanie trwało do końca stycznia.

24 proboszczów z archidiecezji gdańskiej do konkursu nominował sam abp Sławoj Leszek Głódź. Ostatecznych zwycięzców wybrali Czytelnicy i Internauci. Proboszczem Roku 2013 został ks. kanonik Adam Zdrojewski z parafii Świętych Aniołów Stróżów w Mrzezinie, który zdobył aż 9090 głosów. Jedynie 298 głosów mniej uzyskał ks. prałat Wojciech Chistowski, proboszcz parafii Bożego Ciała na gdańskiej Morenie, który zajął drugie miejsce. Na trzecim miejscu uplasował się ks. Krzysztof Antoń z parafii Wniebowzięcia NMP we Władysławowie (1425 głosów).

Głosowanie trwało też w innej kategorii - na Parafię Roku archidiecezji gdańskiej.
Najwięcej głosów - 3404 - uzyskała parafia św. Jana z Kęt z Rumi Janowa. Tuż za nią uplasowała się z kolei parafia Podwyższenia Krzyża Świętego z Pruszcza Gdańskiego (2457 głosów). Trzecie miejsce, za 1165 oddanych głosów, przypadło parafii Wniebowzięcia NMP z Władysławowa.

Nie mniej zacięta walka toczyła się w kategorii Organista Roku.
Największym poparciem cieszył się Piotr Kitowski. Organista z parafii Wniebowzięcia NMP w Żukowie zdobył 1283 głosy. Za nim uplasowali się Sławomir Wiśniewski z parafii św. Urszuli Ledóchowskiej w Gdyni Chwarzno (1055) oraz Jolanta Klimek z parafii pw. św. Józefa i św. Judy Tadeusza w Rumi Zagórze (745).

Wszyscy zwycięzcy otrzymali nagrody od "Dziennika Bałtyckiego".
Proboszcz Roku dodatkowo otrzymał 3 tys. zł od "Dziennika Bałtyckiego", które zdecydował przekazać na salę gimnastyczną w Połchowie. Nagrody finansowe dla parafii (5 tys., 3 tys. i 2 tys. zł) ufundowała firma BAT.


[email protected]

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki