Wręczono nagrody XV Festiwalu "Dwa Teatry" Sopot 2015

  Wręczono nagrody XV Festiwalu "Dwa Teatry" Sopot 2015

  Ryszarda Wojciechowska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  SPEKTAKL TEATRU TELEWIZJI: Walizka
  1/19
  przejdź do galerii

  SPEKTAKL TEATRU TELEWIZJI: Walizka ©Materiały promocyjne

  W poniedziałek wieczorem wręczono nagrody XV Festiwalu "Dwa Teatry" Sopot 2015. Grand Prix otrzymali twórcy słuchowiska "Podróż na Księżyc" w reżyserii Anny Wieczór-Bluszcz oraz spektaklu Teatru Telewizji "Walizka" w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego.
  Mieszkanie za Czytanie: weź udział w konkursie Dziennika Bałtyckiego. Wygraj mieszkanie lub jedną z 70 nagród!


  Jeszcze niedawno zastanawiano się, czy sopocki Festiwal "Dwa Teatry" dożyje kolejnego roku. A tymczasem, okazuje się, że puls pacjenta zwanego teatrem, nie tylko nie słabnie, ale bije mocniej.

  Dwa Teatry i tym razem wygrały ze słońcem. Sale sopockiego Multikina, gdzie już tradycyjnie odbywały się prezentacje konkursowych spektakli, przeżywały oblężenie, zwłaszcza w niedzielne popołudnie. Również słuchowiska radiowe miały swoją wierną widownię. A już zdobycie siedzącego miejsca na spotkaniach z gwiazdami graniczyło z cudem. Sala Państwowej Galerii Sztuki, gdzie się one odbywały, pękała w szwach, zwłaszcza kiedy pojawili się dwaj wielcy aktorzy, reżyserzy i pedagodzy w jednym: Jerzy Stuhr oraz Jan Englert.

  Zobacz ZDJĘCIA z inauguracji Festiwalu Teatru Telewizji i Teatru Polskiego Radia "Dwa Teatry" w sopockiej Operze Leśnej


  Dzień wcześniej z publicznością spotkały się dwie, wielkie damy polskiej sceny, rzadko ostatnio widziane: Teresa Budzisz - Krzyżanowska (na tym festiwalu pojawiła się również w roli jurorki konkursu telewizyjnego) i Maja Komorowska, która odebrała wspólnie z Marianem Opanią, Wielką Nagrodę festiwalu. Publiczność słuchając obu aktorek nie mogła się nachwalić: - Co za kultura, klasa i do tego jaka skromność - słychać było z różnych stron. Komorowska, ulubiona aktorka Krzysztofa Zanussiego, dodatkowo udowodniła, że ma także talent do opowiadania anegdot.

  Ta liczna widownia na wszystkich projekcjach była dowodem na to, że głód teatru w Sopocie jest wielki. Jedna ze stałych bywalczyń festiwalu, podczas spotkania z gwiazdami tak to tłumaczyła: - Dla nas ten festiwal to święto, zarówno to wspólne oglądanie spektakli jak i uczestniczenie z rozmowach z ludźmi sztuki. To ta namiastka wysokiej kultury, w której możemy uczestniczyć za darmo.

  Tegoroczny Festiwal "Dwa Teatry" stał pod znakiem trzech jubileuszy. Sam doczekał się piętnastej edycji. Obchodzono też 90-lecie Polskiego Radia i 250 -lecie powstania teatru publicznego w Polsce. A sam konkurs? To co się przebijało na pierwszy rzut oka, to różnorodność spektakli.

  W poniedziałek wieczorem podczas finałowej gali, która odbyła się w sopockim hotelu Sheraton, wręczono NAGRODY FESTIWALU.

  Grand Prix XV Festiwalu "Dwa Teatry":
  • Najlepsze słuchowisko radiowe: "Podróż na Księżyc" Moniki Milewskiej w reż. Anny Wieczór-Bluszcz z Janem Englertem i Jerzym Radziwiłowiczem w rolach głównych.
  • Najlepszy spektakl Teatru Telewizji: "Walizka" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego. Nagrodę, oprócz autorki i reżysera otrzymali też: Adam Ferency (za rolę Fransua Żako/Pantofelnika) i Krzysztof Globisz (za rolę Narratora).

  • Nagrodę dla najlepszej aktorki zdobyła Julia Kijowska za tytułową rolę w przedstawieniu „Walentyna”.
  • Nagrodę aktorską za główną rolę w spektaklu Teatru TV zdobył Łukasz Simlat za rolę Daniela/Karskiego w spektaklu „Karski”.


  Pełna lista nagrodzonych znajduje się na drugiej stronie artykułu  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Gratulacje

  Ewa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Moniko, gratulacje.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo