Wpadka na lotnisku

  Wpadka na lotnisku

  Kazimierz Netka

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Gdańskie lotnisko staje się jednym z najbardziej niebezpiecznych dla przestępców miejsc w Europie. O ile udaje im się ujść kontrolom w innych portach lotniczych, w Gdańsku jeden po drugim wpadają w ręce Straży Granicznej. W minionym roku ujęto ich o 70 więcej niż w 2007 roku.
  Największa liczba przestępców zatrzymanych na lotnisku w Rębiechowie przez funkcjonariuszy Morskiego Oddziału Straży Granicznej przypadła na minione święta.
  - 23-letni Peter O., obywatel Nigerii, który do Gdańska przyleciał 24 grudnia z Bristolu w Wielkiej Brytanii, pokazał funkcjonariuszowi MOSG paszport holenderski - mówi kmdr por. Grzegorz Goryński, rzecznik prasowy komendanta MOSG.

  - Ten zauważył, że strona z danymi personalnymi nosi znamiona przerobienia.
  Ustalił też, że dokument przedstawiony przez Nigeryjczyka figuruje w bazie Systemu Informacji Schengen jako skradziony, a wydany był na inne nazwisko. Obcokrajowiec przyznał się do usiłowania przekroczenia granicy państwowej podstępem i dobrowolnie poddał się karze.
  Także w Wigilię zatrzymany został Stanisław K., 51-letni gdańszczanin, który przyleciał z Corku (Irlandia). Za uporczywe naruszanie praw pracowniczych i za kradzież Sąd Rejonowy w Gdańsku poszukiwał go listem gończym.

  W sobotę, 27 grudnia, z Londynu do Gdańska przyleciało dwóch poszukiwanych: 46- letni Lech O., który nie stawiał się na wezwania Prokuratury Rejonowej w Dębnicy, oraz 31- letni gdańszczanin Jacek K., który, podejrzany o kradzież, unikał kontaktów z Sądem Rejonowym w Gdyni.

  W niedzielę, 28 grudnia, następni poszukiwani, ukrywający się w Wielkiej Brytanii, próbowali szczęścia na przejściu granicznym Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy. Sylwestra spędzili za kratkami. Z Doncaster przyleciała 26-letnia Patrycja P., mieszkanka Sopotu, próbująca uniknąć więzienia. W tym samym celu schował się w Shannon 34-letni Sławomir M., poszukiwany przez Sąd Rejonowy w Starogardzie Gdańskim.

  - W minionym roku funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Gdańsku Rębiechowie zatrzymali około 200 osób, które usiłowały przekroczyć granicę państwową wbrew obowiązującym przepisom lub były poszukiwane przez polski lub zagraniczny wymiar sprawiedliwości - dodaje kmdr por. Grzegorz Goryński, rzecznik prasowy komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

  W akcji
  W minionym roku funkcjonariusze MOSG odnotowali również inne sukcesy
  - zlikwidowali trzy plantacje konopi indyjskich. Uprawa była częścią nielegalnych przedsiębiorstw, produkujących marihuanę. Z odebranych producentom narkotyków roślin można było zrobić 100 000 porcji trucizny
  - zlikwidowali nielegalną rozlewnię spirytusu. Strażnicy znaleźli m.in. siedem tys. litrów alkoholu, przygotowywanego do wywozu za granicę
  - MOSG uczestniczył w międzynarodowych operacjach granicznych, m.in. w pilnowaniu granic Austrii podczas Euro 2008.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo