WOŚP na Pomorzu. Pomorze zamierza się bawić cały weekend. Setki imprez, koncertów i licytacji

Reporterzy „Dziennika Bałtyckiego”Zaktualizowano 
Po raz 27. w niedzielę zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Dzięki różnym akcjom i licytacjom już udało się zebrać ponad 5,5 mln złotych. Także na Pomorzu zorganizowano setki licytacji.

W ubiegłym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała 126 milionów 373 tysiące 804 złote - i był to absolutny rekord. Rok wcześniej też było wspaniale, bo udało się zebrać ponad 105 mln zł.

Jak będzie tym razem? Czy trzynastka, bo Finał odbywa się 13 stycznia, będzie dla „muzyków” Jurka Owsiaka, twórcy i dyrygenta Orkiestry, szczęśliwa?

Nie ma w Polsce szpitala dla dzieci, w którym nie byłoby sprzętu oznaczonego czerwonym serduszkiem. W ciągu 26 Finałów WOŚP Orkiestra zebrała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 951 mln zł.

Orkiestra od 1993 r. zbiera przede wszystkim na leczenie dzieci: chorób serca, chorób onkologicznych, na doposażenie oddziałów w sprzęt. Nie zapomina też o seniorach oraz pierwszej pomocy, którą zresztą promuje przy każdym Finale. Dzięki Orkiestrze w polskich szpitalach dokonał się skok cywilizacyjny. WOŚP kupuje najlepszy sprzęt na rynku, który służy długie lata, a każdy zakup jest przemyślany.

W tym roku przy WOŚP będzie pracować blisko 120 tysięcy wolontariuszy. Zbierają pieniądze do specjalnie oznaczonych puszek, a zgromadzone kwoty rozliczane są następnie w około 1700 sztabach, w tym w kilkudziesięciu zlokalizowanych w wielu miejscach na świecie.
O godzinie 20 tradycyjnie odbywa się happening pt. „Światełko do Nieba”. W tym roku Światełko po raz pierwszy odbędzie się bez pokazu sztucznych ogni. Przez cały dzień zbiórki w studiu telewizyjnym (transmisja w TVN) trwa Licytacja Najbardziej Hojnych Darczyńców (popularnie zwana Licytacją Złotych Serduszek).

Celem tegorocznej zbiórki będzie zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. To placówki z oddziałami II oraz III stopnia referencyjności, czyli takie, które mogą dokonać specjalistycznej diagnozy oraz udzielić pomocy medycznej najciężej chorym dzieciom.

- W Polsce funkcjonuje blisko 50 takich szpitali - twierdzą organizatorzy zbiórki. - Swoim zasięgiem obejmują teren całego kraju. W placówkach tego rodzaju szczególnie ważne jest nowoczesne, spełniające najwyższe standardy wyposażenie, które daje lekarzom i personelowi medycznemu jak najlepsze możliwości diagnozy i leczenia najtrudniejszych przypadków- dodają.

Oto najciekawsze wydarzenia orkiestrowej niedzieli na Pomorzu, przede wszystkim licytacje.

WOŚP na Pomorzu. Trójmiasto - płaskorzeźba gdyńskiego Bansky czy własne krzesełko na stadionie Energa?

Już w sobotę w Galerii Szperk ruszają aukcje prowadzone przez włodarzy Gdyni i Kosakowa. Wśród wystawionych przedmiotów możemy znaleźć między innymi fartuch kucharza Wojciecha Modesta Amaro czy piłkarską koszulkę WOŚP Roberta Biedronia. Wielką gratkę stanowi płaskorzeźba z podobizną grafika Karola Śliwki, przygotowaną przez tajemniczego artystę, nazywanego Gdyński Bansky. Licytowane jest też wspólne biesiadowanie z Januszem Palikotem, a także rejs na pokładzie jachtu Copernicus. Miłośnicy bibliotek mogą z kolei wylicytować dzień pracy w jednym z oddziałów.

Na portalu Allegro można już licytować ciekawe przedmioty wystawione przez Gdańsk. Na aukcji pojawił się m.in. bliźniaczy model bursztynowej kolii, która została ofiarowana księżnej Kate podczas jej pobytu w Polsce, piłka z autografem Piotra Nowakowskiego, własne krzesełko na trybunie stadionu Energa, jednodniowy rejs dla 25 osób jachtem Generał Zaruski podczas Baltic Sail czy jedyny w swoim rodzaju obraz namalowany ręką... orangutanicy Rai. Wybrane przedmioty i usługi będzie można licytować do 21 stycznia.

WOŚP na Pomorzu. Powiat pucki - obiad z panią burmistrz czy wycieczka quadem po helskich zabytkach?

Pamiątkowe serduszka wykonane z bursztynu będzie można nabyć podczas Finału WOŚP we Władysławowie. Licytację poprowadzi Rafał Potrykus. - Co roku te bursztynowe serduszka cieszą się olbrzymim powodzeniem - mówi Grzegorz Białas, dyrektor CKPiS. - Zawsze wystawiamy trzy sztuki. Bywało, że za jedno serduszko wylicytowaliśmy nawet 2 tys. zł.

Hitem może okazać się też olbrzymia koszulka Arki Gdynia z autografami piłkarzy.
- W Leśniewie będzie można wylicytować drewno opałowe - zdradza Brunon Ceszke z OKSiT w gm. Puck.

W Pucku dla licytujących przygotowano nie lada gratkę - zaproszenie na obiad z Hanną Pruchniewską, burmistrz miasta. Z kolei pochodzący z Pucka siatkarz Daniel Pliński przekazał na rzecz Orkiestry olbrzymią fotografię (150x140 cm) drużyny, która w 2006 r. zdobyła tytuł wicemistrza świata w siatkówce. Na zdjęciu znajdują się podpisy wszystkich siatkarzy z tamtego teamu.

W Helu na licytacji będzie można wygrać wycieczkę quadem po helskich zabytkach ukrytych w lasach.

WOŚP na Pomorzu. Tczew - jubileuszowa flaga RP prezydenta Dudy.

W powiecie tczewskim najciekawsze wydarzenia wielkiego Finału WOŚP odbędą się w Gniewie. Już w czwartek mieszkańcy utworzyli na rynku wielkie żywe serce. Tego samego dnia rozpoczęło się malowanie logo WOŚP o wielkości 200 m kw., które zostanie zawieszone na ścianie miejscowego zamku. Z ciekawszych licytacji warto wymienić tę w Pelplinie, gdzie obok plakatów i płyt z autografami gwiazd polskiej sceny muzycznej będzie można wziąć udział w aukcji jubileuszowej Flagi RP 1918-2018, przekazanej przez Kancelarię Prezydenta RP.

WOŚP na Pomorzu. Człuchów - unikatowe pamiątki Romana Polańskiego czy kolacja z Katarzyną Figurą?

WOŚP Człuchów gra wspólnie m.in. z gminami Człuchów i Rzeczenica oraz ze stowarzyszeniem Sabat Szefowych. Licytowane będą m.in. przedmioty otrzymane od Donalda Tuska, Lecha Wałęsy i Jurka Owsiaka, unikatowe pamiątki od Romana Polańskiego, niespodzianka od Krzysztofa Jackowskiego, płyty z autografem Andrzeja i Mai Sikorowskich oraz Grzegorza Turnaua, tekst do nowej piosenki własnoręcznie pisany przez Andrzeja Sikorowskiego ze stycznia tego roku, kolacja z Katarzyną Figurą, piłka z podpisami reprezentacji Polski w piłce nożnej, a także koszulki z podpisem Roberta Lewandowskiego i z podpisami reprezentantów Polski w skokach narciarskich...

WOŚP na Pomorzu. Chojnice - tytuł honorowego burmistrza Chojnic pod młotek.

W sobotę w Chojnickim Centrum Kultury odbędzie się „WOŚP-owe Spotkanie z Kulturą”, podczas którego zlicytowane zostaną m.in. zdjęcia fotografów Aleksandra Knittera i Daniela Frymarka, książki autorstwa Jarosława Kreta z autografami oraz kolacja z nim. Pod młotek pójdzie także tytuł honorowego burmistrza Chojnic w dniu 31 stycznia 2020 r., czyli w setną rocznicę powrotu Chojnic do macierzy.

WOŚP na Pomorzu. Sławno - koszulka Kamila Stocha czy przejażdżka z kierowcą rajdowym?

W Szkole Podstawowej w Dąbkach w trakcie licytacji będzie do zdobycia koszulka Kamila Stocha i Evenement Team z autografem Kamila oraz karty z autografami: Dawid Kubacki, Stefan Hula - Fanpage plus kadry skoczków narciarskich.

Będzie można stać się też posiadaczem futbolówki z autografami piłkarzy Legii Warszawa lub stroju reprezentacji Polski w siatkówce z autografami mistrzów świata z 2014 i 2018 r. Natomiast amatorzy mocnych wrażeń będą mogli wylicytować przejażdżkę - z kierowcą rajdowym - po torze wyścigowym.

WOŚP na Pomorzu. Nowy Dwór - jak podróżuje się „milicyjną” wołgą z lat 70?

Sztab w Nowym Dworze Gdańskim przygotował dla mieszkańców retro przejażdżkę. Każdy, kto wpłaci „cegiełkę” o wartości minimum 20 zł, będzie mógł sprawdzić, jak podróżuje się „milicyjną” wołgą z lat 70. Wylicytować będzie można również voucher na konsultacje z chustonoszenia.

WOŚP na Pomorzu. Pruszcz Gdański - piłka od Kuby Błaszczykowskiego czy rękawice bokserskie Michalczewskiego?

Podczas Finału WOŚP w Pruszczu - w ZSO nr 1 do licytacji będą m.in. koszulka sportowa przekazana przez Paulinę Gubę, mistrzynię Europy w pchnięciu kulą, i dwie koszulki z autografami piłkarzy Lechii Gdańsk. Ciekawie zapowiada się również WOŚP w świetlicy w Mokrym Dworze. W tym roku do wzięcia za wylicytowaną kwotę będzie piłka od Kuby Błaszczykowskiego i rękawice bokserskie mistrza Michalczewskiego.

WOŚP na Pomorzu. Kartuzy - wylicytują żywego cielaka.

W Somoninie od lat największe emocje towarzyszą licytacji żywego cielaka - daru Ecofarmy Wyczechowo.

W Sierakowicach nie lada gratką dla kibiców Lechii będzie zapewne koszulka z ostatniego sezonu z podpisami wszystkich zawodników.

WOŚP na Pomorzu. Wejherowo - łabędzie wykonane techniką origami czy pierwsze ukulele Igora Koniecznego?

Podobnie jak w latach poprzednich, także tym razem w orkiestrowe granie włączy się Wejherowskie Centrum Kultury. - Wylicytować będzie można m.in. łabędzie wykonane techniką origami przez osadzonych w areszcie śledczym - mówi Sebastian Niewola z Wejherowskiego Centrum Kultury.

W Bolszewie wylicytować będzie można m.in. pierwsze ukulele, na którym uczył się grać Igor Konieczny, finalista tegorocznego „Mam talent”.

WOŚP na Pomorzu. Malbork - voucher na udział w inscenizacji Oblężenia Malborka, po dowolnej stronie.

Atrakcje czekają na miłośników m.in. sportu i historii. Tych pierwszych powinien skusić - odpowiadający numeracją obecnej edycji WOŚP - 27 numer startowy w tegorocznym, wrześniowym Castle Triathlon Malbork. Czeka też voucher na udział w inscenizacji Oblężenia Malborka. Zwycięzca zdecyduje, czy stanie po stronie polskiej, czy krzyżackiej. Do ustalenia będzie też to, czy uczestnik licytacji wystąpi w roli zbrojnego rekonstruktora czy pomocnika, który będzie wspierał innych zbrojnych.

- Zwycięzca aukcji będzie miał wstęp na pole bitwy, które jest niedostępne dla widzów, i prawo uczestnictwa w spektakularnej i niepowtarzalnej inscenizacji - wyjaśnia Marta Wróblewska, szefowa sztabu w Malborku.

WOŚP na Pomorzu. Kwidzyn - lot balonem czy pierwszy numer startowy w Kwidzyńskim Biegu Papiernika?

W tym roku na aukcję trafią m.in. przejazd samochodem rajdowym podczas tegorocznego Rajdu Kwidzyńskiego, lot balonem podczas Wielkanocnych Zawodów Balonowych, a także pierwszy numer startowy w kolejnym Kwidzyńskim Biegu Papiernika.

WOŚP na Pomorzu. Sztum i Dzierzgoń - plastron z podpisem Justyny Kowalczyk czy grafika Bohdana Paczkowskiego?

Warto przygotować gotówkę na licytacje, bo będzie o co powalczyć w szczytnym celu. Na liście do zdobycia znajdują się m.in. oryginalne gadżety Fundacji WOŚP, obrazy sztumskiego Stowarzyszenia Plastyków Paleta, torty okolicznościowe, dekoracyjne kompozycje kwiatowe, a także wiele kolekcjonerskich przedmiotów z autografami sportowców - plastron z podpisem Justyny Kowalczyk, zdjęcie z autografami polskich skoczków narciarskich, koszulka z autografami polskiej kadry szczypiorniaka, ale również przedmioty z autografami muzyków - m.in. Leszka Możdżera, Michała Wiśniewskiego czy aktorki Joanny Kulig. Nie zabraknie też sztumskiej edycji złotego i srebrnego serduszka WOŚP.

W Dzierzgoniu będzie można wylicytować ciekawe fanty, m.in. grafikę Bohdana Paczkowskiego pochodzącą z komiksu wydanego z okazji 730-lecia Dzierzgonia i nawiązującą do legendy mówiącej o tym, jak to król Jagiełło zatrzymał się w mieście.

Wideo

Materiał oryginalny: WOŚP na Pomorzu. Pomorze zamierza się bawić cały weekend. Setki imprez, koncertów i licytacji - Dziennik Bałtycki

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 5

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
G
Gość

Przez jeden dzien dzieci zbieraja datki na sekte WOSP tylko wtajemniczeni wiedza o rzeczywistym celu dzialania guru tylko reszta jest skazana na *Serduszka*metode !

zgłoś
K
Krol KiK

Dzwonek do drzwi. Otwieram. Na progu mieszkania stoi dwoch "Owsiakow" Zionie od nich piwskiem i gorzala. Ledwie trzymajac sie na nogach zdolali zabelkotac, ze zbieraja pieniadze na biedne dzieci. Ja owym dzentelmena mowie, ze sam znam biedne dzieci, wole pomoc im bezposrednikow, bez posrednikow i bezceremo- nialnie zamykam im dzrzwi przed ich fioletowymi nochami. Jednak nie rezygnuja i bebnia we wrota przeklinajac mnie i moja mamusie. Trzeba wiec panom cos wytlumaczyc i pokazac. Spuszczam szmaciarzy ze schodow i przeprowadzam przez podworko kopami. OWSIAK ROBI TAK SAMO JAK CI "PANOWIE DWAJ" CHOC JESZCZE BARDZIEJ NACHALNIE.

zgłoś
O
Obserwator

jak cyganie wykorzystują dzieci, to wielkie oburzenie , a jak cwaniaki z Orkiestry to poklask. Oszustwo , wyroki i ....nic. Ogłupiono społeczeństwo , jak w ZSRR.

zgłoś
G
Gość

Wasze informacje sa po to zeby sw..Jerzy od Sloika zaistnial w przestrzeni medialnej i Polacy maja juz napelniac portfele do narodowej skladki dla pazernego wlasciciela sekty WOSP bo wiadomo gdzie sloiki wyladuja i dlatego ludzi nie oglupiajcie !

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3