WOŚP gra już 28 raz, także dla Pomorza. Tego sprzętu nie byłoby bez Orkiestry! Pieniądze ze zbiórek wsparły pomorskie szpitale [RAPORT]

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
WOŚP gra także dla pomorskich szpitali Przemyslaw Swiderski
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy po raz kolejny gra na rzecz małych pacjentów. 27 finałów WOŚP miało ogromy wpływ na to, jak doskonale wyposażone są teraz pomorskie szpitale i placówki medyczne.

WOŚP 2020. Gra już po raz 28!

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy pomaga już od 28 lat. Środki zebrane w corocznej zbiórce publicznej w całości przeznacza na zakup sprzętu medycznego i finansowanie programów medycznych.

Celem tegorocznej kwesty jest zakup najnowocześniejszych urządzeń do ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji w takich dziedzinach medycyny dziecięcej jak chirurgia ogólna, kardiochirurgia czy neurochirurgia.

W planach jest również zakup wyposażenia dla sal operacyjnych i oddziałów intensywnej terapii pooperacyjnej, a wśród nich respiratorów, inkubatorów, monitorów, a także strzykawek automatycznych i objętościowych, a także echokardiografów i ultrasonografów.

Czytaj także

WOŚP 2020 na Pomorzu. Jak grają pomorskie miasta i miasteczk...

WOŚP dla pomorskich szpitali

Placówki medyczne w Gdańsku, Gdyni i Wejherowie od wielu lat są beneficjentami zbiórek. Dzięki przekazanym funduszom udało się nabyć szereg specjalistycznych urządzeń medycznych, które obecnie są wykorzystywane w szpitalach. Korzystają z nich zarówno najmłodsi pacjenci, jak i seniorzy.

- Łącznie nasze 4 szpitale otrzymały od fundacji dużo cennego sprzętu o wartości ponad 3,3 mln zł, które służą zarówno najmłodszym pacjentom naszych szpitali na oddziałach pediatrycznych i neonatologicznych, jak i osobom w podeszłym wieku wymagających naszego wsparcia na oddziałach internistycznych czy w Zakładzie Opieki Leczniczej - powiedział Dariusz Nałęcz, wiceprezes Zarządu Szpitali Pomorskich. - Szpital Specjalistyczny w Wejherowie wzbogacił się o sprzęt o wartości ok. 1 410 000 zł, szpitale w Gdyni - Szpital św. Wincentego a Paulo w Gdyni i Szpital Morski im. PCK w Gdyni – ok. 1 610 000 zł oraz Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku – ok. 293 000 zł.

Ile dostały pomorskie szpitale? To tylko część wsparcia dla Pomorza:

  • Szpital Specjalistyczny w Wejherowie - ok. 1 410 000 zł
  • szpitale w Gdyni - Szpital św. Wincentego a Paulo w Gdyni i Szpital Morski im. PCK w Gdyni – ok. 1 610 000 zł
  • Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku – ok. 293 000 zł
  • Od 2014 do 2018 roku Uniwersyteckie Centrum Kliniczne otrzymało darowizny na kwotę ponad 1 mln 424 tys.
  • W ciągu ostatnich 20 lat Szpital św. Wojciecha otrzymał sprzęt za ponad 4 mln 791 tys. zł

Czytaj także

W samym 2019 Szpitale Pomorskie otrzymały sprzęt o wartości ponad pół miliona zł, w tym pompy infuzyjne, objętościowe i strzykawkowe, ultrasonograf, trzy kardiomonitory, pięć wag elektronicznych, lokalizatory naczyń krwionośnych, ogrzewacze noworodkowe, osiem pulsoknsymetrów i cztery inkubatory.

WOŚP. Pomoc dla UCK w Gdańsku

Od 2014 do 2018 roku Uniwersyteckie Centrum Kliniczne otrzymało darowizny na kwotę ponad 1 mln 424 tys. W ten sposób szpital pozyskał m.in. aparaty USG i kardiomonitory, aparaty do pomiaru krzepliwości krwi, urządzenie do badania słuchu noworodków, aparaty do lokalizacji naczyń krwionośnych, ruchome stanowiska do nieinwazyjnego wspomagania oddychania noworodka i analizator parametrów krytycznych.

Wyposażenie, które do UCK trafiło w zeszłym roku było warte ponad 1 mln 45 tys. zł. Dzięki temu szpital ma do swojej dyspozycji m.in. stanowiska do resuscytacji, lampy do fototerapii, aparat USG, pompy strzykawkowe, ultrasonograf z wyposażeniem, pompy insulinowe czy leżanki.

Pomoc od WOŚP dla Szpitala Dziecięcego Polanki i Spółki Copernicus

Dzięki zbiórkom WOŚP Szpital Dziecięcy Polanki w ostatnich latach otrzymał łącznie 2 mln 7 tys. zł. Z pieniędzy tych udało się zakupić sprzęt wykorzystywany w głównej mierze w gabinetach USG, Poradni Kardiologicznej i Pracowni Badań Czynności Układu Oddechowego, w tym m.in. inkubator otwarty, aparaty US, oscylometr impulsowy oraz zestaw do badania pletyzmografii.

Tylko w ubiegłym roku do placówki trafiły m.in. system monitorowania pacjenta na Odział Anestezjologii i Intensywnej Terapii, dwadzieścia pięć strzykawkowych i pięć objętościowych pomp infuzyjnych i tor wizyjny wraz z oprzyrządowaniem do usuwania ciał obcych z dróg oddechowych oraz trudnych intubacji.

Spółce Copernicus, do której należy szpital im. Kopernika oraz św. Wojciecha, Fundacja Jurka Owsiaka przekazała sprzęt o łącznej wartości ponad 9 mln zł. W ciągu ostatnich 20 lat Szpital św. Wojciecha otrzymał sprzęt za ponad 4 mln 791 tys. zł. Z kolei Szpital im. M. Kopernika w ciągu ostatnich 12 lat dostał pomoc wartą 4 mln 120 tys. zł.

Za sprawą tych funduszy w zaspiańskim szpitalu powstał Oddział Kardiochirurgii Dziecięcej im. WOŚP, gdzie niemal każdy sprzęt oznaczony jest charakterystycznym czerwonym serduszkiem. Pacjentom sprzęt towarzyszy już samego początku aż do końca pobytu na oddziale, od diagnostyki, przez skomplikowane operacje, aż po opiekę pooperacyjną.

Pomoc z "ostatniej puszki prezydenta"

Po śmierci Pawła Adamowicza, krawcowa Patrycja Krzemińska uruchomiła na Facebooku akcję zbierania pieniędzy na WOŚP do symbolicznej puszki Pawła Adamowicza. Dzięki niej do rachunku trzeba było doliczyć jeszcze prawie 16 milionów złotych.

Czytaj także

Za zebrane pieniądze Fundacja WOŚP kupiła sprzęt medyczny dla:

  • Szpitala św. Wojciecha (wartości 6,3 mln zł zł),
  • Szpitala im. Kopernika (856 tys. zł),
  • Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego (5,4 mln zł),
  • Szpitala Dziecięcego Polanki (2,9 mln zł),
  • Hospicjum im. Dutkiewicza (457 tys. zł).

Zakupiono wyposażenie medyczne, karetkę typu N, dwa rezonanse magnetyczne, głowicę echo do ultrasonografu, USG, RTG, echokardiograf, inkubator, dwa aparaty do znieczulania, trzy materace przeciwodleżynowe, fotel kąpielowe, dwa systemy monitorowania pacjenta, laser do leczenia blizn pooparzeniowych, tomograf komputerowy oraz zestaw do trudnej inkubacji i do usuwania ciał obcych z dróg oddechowych.

Łącznie wydano 15 992 872,55 zł.

Na każdym ze sprzętów, który zakupiono dzięki tej zbiórce, znajduje się specjalne oznaczenie: "Ostatnia Puszka Pana Prezydenta Pawła Adamowicza dla WOŚP"

Puckie Hospicjum dostało sprzęt od WOŚP- 02.2015

Wideo

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
12 stycznia, 13:12, Gość:

"Nie daję na Owsiaka” - Owsiak pokaz opinii publicznej z wszystkich lat faktury i rachunki (również spółki i spółeczki) bo dzisiaj ludzie myślą ,ze dzieci zbierają na nowego SUVa dla ciebie !

12 stycznia, 14:36, Grzegorz:

Na rydwan i (krówkę) już uzbierałeś?

Rydwan i krówka to Oleksandra chyba?

G
Grzegorz
12 stycznia, 13:12, Gość:

"Nie daję na Owsiaka” - Owsiak pokaz opinii publicznej z wszystkich lat faktury i rachunki (również spółki i spółeczki) bo dzisiaj ludzie myślą ,ze dzieci zbierają na nowego SUVa dla ciebie !

Na rydwan i (krówkę) już uzbierałeś?

G
Gość
12 stycznia, 13:12, Gość:

"Nie daję na Owsiaka” - Owsiak pokaz opinii publicznej z wszystkich lat faktury i rachunki (również spółki i spółeczki) bo dzisiaj ludzie myślą ,ze dzieci zbierają na nowego SUVa dla ciebie !

A ja nie daje na Rydzyka, ojciec Tadeusz też nie rozliczył się z różnych darowizn, datków itp....

G
Gość

"Nie daję na Owsiaka” - Owsiak pokaz opinii publicznej z wszystkich lat faktury i rachunki (również spółki i spółeczki) bo dzisiaj ludzie myślą ,ze dzieci zbierają na nowego SUVa dla ciebie !

G
Gość

Państwo Polskie przeznaca mld. na sprzet. To co z tych zbiórek to jest promil góra. Takie sa fakty. Caritas chyba wiecej przeznacza?

Dodaj ogłoszenie