Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wolumin Heweliusza w Gdańsku

Kamila Grzenkowska
Prezydent Paweł Adamowicz XVII-wieczny wolumin przekazał Muzeum Historycznemu Miasta Gdańska
Prezydent Paweł Adamowicz XVII-wieczny wolumin przekazał Muzeum Historycznemu Miasta Gdańska Grzegorz Mehring
"Machinae coelestis", wybitne dzieło Jana Heweliusza, przekazano wczoraj Muzeum Historycznemu Miasta Gdańska. W Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, podczas Koncertu Noworocznego im. Jana Heweliusza, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz wręczył XVII-wieczny wolumin dr. Grzegorzowi Szychlińskiemu, kierownikowi Oddziału Zegarów Wieżowych MHMG.

"Polska Dziennik Bałtycki" jako pierwsza informowała w grudniu ub. roku o wystawieniu na aukcję tego dzieła. Była to sensacyjna wiadomość, ponieważ XVII-wieczny wolumin przez kilkadziesiąt lat znajdował się w zbiorach prywatnego właściciela. Po nagło- śnieniu sprawy gdańskie muzea i biblioteki zainteresowały się białym krukiem, ale jego zakup przekraczał ich możliwości finansowe. Pomogło miasto.

- Bardzo się cieszymy. Nasze muzeum posiada druki ulotne, opisujące obserwacje Heweliusza, ale takiego dzieła dotychczas nie mieliśmy - mówił dr Grzegorz Szychliński. - Wolumin, ze względów konserwatorskich (chodzi o działanie światła na starodruk), będziemy prezentować tylko okazjonalnie. Nie będzie ogólnodostępny.

"Machinae coelestis", wydane w Gdańsku w 1673 roku, to rodzaj ilustrowanego reportażu z pracy gdańskiego astronoma. Dzieło zawiera 30 grafik, tabel i ilustracji, misternie wykonanych i bogato zdobionych przyrządów oraz wizerunków samego Heweliusza i jego żony podczas obserwacji prowadzonych m.in. przy ul. Korzennej w Gdańsku. Ryciny do książki sztychował Izaak Saala, a rysunki wykonał Andreas Stech. Dzieło zadedykowano królowi Francji, Ludwikowi XIV.

W bibliotekach, muzeach i w zbiorach prywatnych właścicieli na całym świecie znajduje się zaledwie kilkadziesiąt egzemplarzy "Machinae coelestis". Dwa z nich - najcenniejsze, bo kolorowane ręką samego Heweliusza - są własnością gdańskiej Biblioteki PAN i Biblioteki Narodowej w Paryżu.
Mimo iż najwięcej starodruków tzw. hewelianów posiada Biblioteka PAN, XVII-wieczny wolumin trafił do Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

- W najbliższych latach zamierzamy otworzyć Muzeum Nauki Gdańskiej im. Jana Heweliusza, które będzie filią Muzeum Historycznego. Będzie ono eksponować wspaniałe biografie gdańskie, zarówno te historyczne, jak Jan Heweliusz i Daniel Gabriel Fahrenheit, jak również współczesnych naukowców, których prace uznawane są dziś na całym świecie - wyjaśnia Monika Kryger z MHMG.
- XVII-wieczny wolumin Jana Heweliusza będzie z pewnością jednym z najcenniejszych dzieł tego obiektu. Muzeum najprawdopodobniej będzie się mieścić na dachu kościoła świętej Katarzyny.
Podczas uroczystości w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej wystąpiła Lura, charyzmatyczna wokalistka z Wysp Zielonego Przylądka.

Świętujemy urodziny Heweliusza

Jubileusz 398 urodzin Jana Heweliusza będziemy obchodzić 28 stycznia

- W środę o godz. 12 w Dworze Artusa odbędzie się uroczystość wręczenia Nagrody Naukowej Miasta Gdańska, którą z rąk prezydenta Pawła Adamowicza otrzymają: prof. dr hab. Marek Latoszek (w kategorii nauk humanistycznych) oraz prof. dr hab. Ryszard Horodecki (w kategorii nauk ścisłych i przyrodniczych).

- O godz. 14 spod Dworu Artusa wyruszy barwna parada urodzinowa, która przejdzie ulicami Głównego Miasta pod pomnik Jana Heweliusza.

Świętowanie trwa już od 19 stycznia. Pod znakiem Tygodnia Heweliusza uczniowie gdańskich szkół przez siedem dni podążali "Śladami Jana Heweliusza". Odwiedzali m.in. miejsce, gdzie dawniej stały kamienice gdańszczanina (przy ul. Korzennej), Ratusz Starego Miasta (gdzie urzędował jako rajca) i kościół św. Jana (miejsce chrztu astronoma).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki