Wolumin Heweliusza w Gdańsku

  Wolumin Heweliusza w Gdańsku

  Kamila Grzenkowska

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  "Machinae coelestis", wybitne dzieło Jana Heweliusza, przekazano wczoraj Muzeum Historycznemu Miasta Gdańska. W Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, podczas Koncertu Noworocznego im. Jana Heweliusza, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz wręczył XVII-wieczny wolumin dr. Grzegorzowi Szychlińskiemu, kierownikowi Oddziału Zegarów Wieżowych MHMG.
  "Polska Dziennik Bałtycki" jako pierwsza informowała w grudniu ub. roku o wystawieniu na aukcję tego dzieła. Była to sensacyjna wiadomość, ponieważ XVII-wieczny wolumin przez kilkadziesiąt lat znajdował się w zbiorach prywatnego właściciela. Po nagło- śnieniu sprawy gdańskie muzea i biblioteki zainteresowały się białym krukiem, ale jego zakup przekraczał ich możliwości finansowe. Pomogło miasto.

  - Bardzo się cieszymy. Nasze muzeum posiada druki ulotne, opisujące obserwacje Heweliusza, ale takiego dzieła dotychczas nie mieliśmy - mówił dr Grzegorz Szychliński. - Wolumin, ze względów konserwatorskich (chodzi o działanie światła na starodruk), będziemy prezentować tylko okazjonalnie. Nie będzie ogólnodostępny.

  "Machinae coelestis", wydane w Gdańsku w 1673 roku, to rodzaj ilustrowanego reportażu z pracy gdańskiego astronoma. Dzieło zawiera 30 grafik, tabel i ilustracji, misternie wykonanych i bogato zdobionych przyrządów oraz wizerunków samego Heweliusza i jego żony podczas obserwacji prowadzonych m.in. przy ul. Korzennej w Gdańsku. Ryciny do książki sztychował Izaak Saala, a rysunki wykonał Andreas Stech. Dzieło zadedykowano królowi Francji, Ludwikowi XIV.

  W bibliotekach, muzeach i w zbiorach prywatnych właścicieli na całym świecie znajduje się zaledwie kilkadziesiąt egzemplarzy "Machinae coelestis". Dwa z nich - najcenniejsze, bo kolorowane ręką samego Heweliusza - są własnością gdańskiej Biblioteki PAN i Biblioteki Narodowej w Paryżu.
  Mimo iż najwięcej starodruków tzw. hewelianów posiada Biblioteka PAN, XVII-wieczny wolumin trafił do Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

  - W najbliższych latach zamierzamy otworzyć Muzeum Nauki Gdańskiej im. Jana Heweliusza, które będzie filią Muzeum Historycznego. Będzie ono eksponować wspaniałe biografie gdańskie, zarówno te historyczne, jak Jan Heweliusz i Daniel Gabriel Fahrenheit, jak również współczesnych naukowców, których prace uznawane są dziś na całym świecie - wyjaśnia Monika Kryger z MHMG.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo