Wolny poniedziałek 12 listopada 2018: prezent PiS i Prezydenta RP na Święto Niepodległości. Mamy długi Weekend. Prezydent podpisał ustawę

PSZaktualizowano 
12 listopada dniem wolnym w 2018 - to wyjątkowy dzień 100-lecia odzyskania niepodległości dlatego świętować będziemy przez dwa dni Polska Press Grupa
Wolny poniedziałek 12 listopada 2018! W poniedziałek 12 11 2018 odbierzemy wolne za Święto Niepodległości, 11 listopada. To oznacza długi weekend. Sejm przegłosował ustawę o dniu wolnym 12 listopada w zamian za przypadające w niedzielę 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości. Wolny poniedziałek oznacza, że nieoczekiwanie w listopadzie będziemy mieli długi weekend. Pod ustawą złożył już podpis Prezydent RP. Ale wolne nie dla wszystkich

Wolny poniedziałek 12 listopada 2018

Do Sejmu trafił projekt ustawy o Święcie Narodowym z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Aby uczcić i upamiętnić ten dzień posłowie PiS chcieli, aby dzień 12 listopada 2018 r. był dniem wolnym od pracy. W środę sejm przegłosował poprawki senatu, a prezydent podpisał ustawę. To oznacza, że 12 listopada jest dniem wolnym od pracy.

SPRAWDŹCIE KONIECZNIE
SKLEPY OTWARTE 12 LISTOPADA

"Dodatkowy wolny dzień pozwoli Rodakom na godne uczczenie 100. Rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, wydłuży czas uroczystości do trzech dni, tj od 10 do 12 listopada 2018 roku" - czytamy w projekcie ustawy.

Tak się właśnie stało. To prezent od PIS na Święto Niepodległości

12 listopada MEMY: W wolnej Polsce każdy dzień jest wolny SU...

Informacja
w sprawie ustawy z dnia 7 listopada 2018 r. o ustanowieniu Święta Narodowego z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej

Celem ustawy z dnia 7 listopada 2018 r. o ustanowieniu Święta Narodowego
z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, jest upamiętnienie i uczczenie faktu odzyskania w dniu 11 listopada 1918 r. Niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską. W związku z tym, w celu umożliwienia szczególnego uczczenia Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, ustawa wprowadza dodatkowy, jednorazowy dzień 12 listopada 2018 r. jako dzień będący Świętem Narodowym. Ustawa stanowi, że jest to dzień wolny od pracy.
Ustawa wprowadza również dodatkowe szczególne regulacje dotyczące:

  • 1)udzielania w dniu 12 listopada 2018 r. świadczeń opieki zdrowotnej w szpitalach i świadczeń opieki zdrowotnej w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej, udzielanych na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, które mają być udzielone w tym dniu w godzinach ich udzielania przez świadczeniodawcę, który zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, według zaplanowanej na ten dzień kolejności (art. 3);
  • 2)zapewnienia dostępności w dniu 12 listopada 2012 r. aptek ogólnodostępnych, które zgodnie z uchwałą rady powiatu, o której mowa w art. 94 ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne, są obowiązane zapewnić dostępność świadczeń na terenie powiatu w dni wolne od pracy (art. 3).

Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

12 listopada 2018 dniem wolnym

Klub Prawa i Sprawiedliwości złożył 3 poprawki do projektu ustanawiającego 12 listopada 2018 roku dniem wolnym od pracy. Zgodnie z nimi tego dnia będą pracować publiczne szpitale i apteki. Wolne będą miały natomiast wszystkie placówki handlowe.

CZYTAJCIE KONIECZNIE
DLA KOGO 12 LISTOPADA 2018 DNIEM WOLNYM OD PRACY

Zgodnie z wstępnym harmonogramem prac Sejmu na najbliższym posiedzeniu (tj.7-9 listopada), kwestia ustanowienia 12 listopada dniem wolnym, będzie pierwszym omawianym przez posłów punktem.

W harmonogramie opublikowanym na stronie Sejmu, punkt dotyczący projektu ustanawiającego 12 listopada świętem, wyznaczono na początku posiedzenia – na godzinę 14. Po zaplanowanej na zaledwie 15 minut dyskusji, o godzinie 14.15-14.30 ma odbyć się głosowanie w tej sprawie.

Jeśli posłowie przyjmą projekt, następnie trafi on na biurko prezydenta.

Kilka dni temu rzecznik prezydenta Błażej Spychalski informował, że prezydent podpisze ustawę o ustanowieniu 12 listopada dniem wolnym.

Które dni są ustawowo wolne od pracy w 2018 roku? Czy pracuj...

Jak doszło do uchwalenia 12 listopada dniem wolnym? Sprawdź poniżej.

W tym roku 11 listopada, czyli Narodowe Święto Niepodległości wypada w niedzielę. W związku z tym pojawiło się pytanie, czy za 11.11.2018 przysługuje dzień wolny do wybrania w innym terminie?

KTÓRE SKLEPY SĄ OTWARTE 12 LISTOPADA - SPRAWDŹCIE TUTAJ

Sejm w nocy z wtorku na środę uchwalił ustawę, zgodnie z którą 12 listopada 2018 roku będzie dniem wolnym za 11 listopada. Przyczyna? Święto odzyskania niepodległości 11 listopada w tym roku wypada w niedzielę i aby pozwolić Polakom godnie je świętować, posłowie postanowili umożliwić zabawy do późnej nocy oraz następnie godny wypoczynek w poniedziałek.

Zgodnie z kodeksem pracy nie ma możliwości wybrania dnia wolnego za wolną niedzielę, bowiem jak stanowi polskie prawo, dzień wolny wybrać można jedynie, gdy święto wypada w sobotę. Z jakiego powodu?

  • sobota w wielu miejscach jest dniem pracy
  • sobota jest traktowana jako dodatkowy dzień roboczy.

Przepisy nie przewidują możliwości odbioru dnia wolnego, jeśli święto wypada w niedzielę. Pociechę może jednak stanowić fakt, że 11 listopada w roku 2019 wypada w poniedziałek i czekać na nas będzie przedłużony weekend.

Czytaj również:
Nowe święto państwowe 19.10. Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych

12 listopada 2018 dniem wolnym dzięki pomysłowi PiS

Wszyscy, którzy są zainteresowani dniem wolnym w związku z 11 listopada 2018 mogą się już cieszyć na przedłużony weekend jeszcze w 2018 roku. Wszystko za sprawą inicjatywy radnego Prawa i Sprawiedliwości z warszawskiej dzielnicy Praga-Południe - Pawła Zalewskiego.

Według radnego Zalewskiego okazją do "godnego upamiętnienia i uczczenia przez rodaków tak doniosłej rocznicy" jakim jest 100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę, byłoby jednorazowe ustanowienie dnia 12 listopada 2018 dniem wolnym od pracy.

Według informacji "Gazety Polskiej Codziennie" Zalewski zainspirował się dekretem marszałka Józefa Piłsudskiego, który podobnym precedensem posłużył się w roku 1919, ustanawiając jednorazowe święto narodowe. Jak podała "GPC", projekt ustanowienia dnia 12 listopada 2018 dniem wolnym od pracy zostanie rozważony w Sejmie w przyszłym tygodniu.

Co pamiętasz na temat odzyskania niepodległości przez Polskę? TEST nie tylko na 11 listopada!

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Wybory samorządowe w Zabrzu DRUGA TURA

Wybory samorządowe w Dąbrowie Górniczej DRUGA TURA

Wybory samorządowe w Bytomiu DRUGA TURA

Wideo

Materiał oryginalny: Wolny poniedziałek 12 listopada 2018: prezent PiS i Prezydenta RP na Święto Niepodległości. Mamy długi Weekend. Prezydent podpisał ustawę - Dziennik Zachodni

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 312

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

S
Sergiusz z Martą

Od mądrości Narodu zależy, czy wrócą dni wolne od pracy, które były w Plolsce do 1950 r.

J
Jacek

Może tak się stanie.

C
Czesiek

Czas najwyższy, aby w Polsce dniami wolnymi od pracy były te, które świętowano do 1950 r.

P
Polak

Był wolny poniedziałek 12 listopada, a czy w Imię Dekomunizacji zlikwidowana zostanie kompromitująca Naród ustawa z 18 stycznia 1951 r o dniach wolnych od pracy w Polsce? Czas najwyższy dokonać tego.

P
Polak

Był wolny poniedziałek 12 listopada, a czy w Imię Dekomunizacji zlikwidowana zostanie kompromitująca Naród ustawa z 18 stycznia 1951 r o dniach wolnych od pracy w Polsce? Czas najwyższy dokonać tego.

,,Kocham wolne"

Widzisz, też słyszę tam gdzie 90% spraw załatwia się elektronicznie i nie ma mowy o papierku, że jak komputer nie działa i to nie u Ciebie tylko w urzędzie, to ich nie obchodzi dokument masz dostarczyć.... elektronicznie, co z tego, że po usunięciu awarii wyślesz jak zrobi to też reszta, która miała taką samą sytuację i znów system będzie przeciążony. Zazwyczaj też zaczynamy z tymi systemami od ......py strony, bo ARIMR wprowadziła obowiązek dostarczania wniosków o dopłaty tylko elektronicznie, co z tego, że w większości dominują u nas rolnicy w przedziale wieku, w którym internetu się nie zna, szkoleń nie było, albo były tak ogłaszane w sprawie obsługi tego programu, że ja nic o tym nie wiedziałem. Papier wszystko wytrzyma i wiele zniesie, komputer nie.

ś
śmieciarze pracują

strasznie dzień wolny od pracy a ja dzisiaj pracowałem na śmieciarce właśnie 12 listopada pracowali nawet pracownicy przy drogach i różnych budowach pracowała logistyka magazyny

p
po co świętować

u nas cała komunalka pracowała 12 listopada wywóz śmieci i sortownia MPO Kraków na osiedlu pracownicy sprzątali liście z drzew posyłali nawet zamiatarki uliczne

G
Gość

12 listopada spotka koparki jadące po ulicy na budowę

p
praca

REMONDIS tak wywozi śmieci na całego 12 listopada nawet sortują na sortowniach ludzie przy liniach pracują różne firmy budowlane przy budowach

ś
śmieciarze pracują

REMONDIS tak będzie pracował nikt ich powstrzyma jakieś głupie święto PIS

ś
śmieciarze pracują

większość pracodawców tak tego święta nie będzie przestrzegało śmieciarze budowy i tak wszystko normalnie w te święto pracowało będzie

G
Gość

wywóz śmieci się normalnie odbył w święto 12 listopada następni oczyszczali kanalizacje

G
Gość

wywóz śmieci się normalnie odbył w święto 12 listopada następni oczyszczali kanalizacje

ś
śmieciarze pracują

pracowała sortownia śmieci ludzie przy liniach śmieciarki przywoziły nam śmieci do zakładu

Dodaj ogłoszenie