Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wokół Trójmiasta nie przybywa magazynów

Jacek Klein
Tak będzie wyglądać Pomorskie Centrum Logistyczne
Tak będzie wyglądać Pomorskie Centrum Logistyczne Mat. promocyjne
Bieżący rok przyniósł ożywienie popytu firm na powierzchnie magazynowe - wynika z najnowszego raportu firmy doradztwa inwestycyjnego Jones Lang LaSalle. W pierwszej połowie br. w całym kraju wynajęte zostało 837,3 tys. m kw. nowych powierzchni magazynowych. To o ponad 38 proc. więcej niż w tym samym okresie ub. roku. Z drugiej strony powstało 161,9 tys. m kw. nowych magazynów, dwukrotnie więcej niż w ubiegłym roku. Niewielki niestety ruch widać w Trójmieście i okolicach. Potencjał w porównaniu z innymi regionami jest znikomy.

- Popyt całkowity na magazyny w pierwszej połowie roku wyniósł 22,7 tys. m kw., ale to głównie za sprawą trzech przedłużeń umów w Prologis Park Gdańsk o łącznej powierzchni 16,5 tys. m kw. Nowa umowa to wynajęcie 5,3 tys. m kw. w Panattoni Park Gdańsk przez jednego z czołowych dystrybutorów prasy i artykułów codziennego użytku. Taki wolumen transakcji jest zdecydowanie wyższy niż popyt rejestrowany w latach ubiegłych. W 2009 i 2010 r. łącznie w Trójmieście wynajęto 24 tys. m kw. - ocenia Wioleta Wojtczak, analityk Działu Badań i Doradztwa Jones Lang LaSalle.

Trójmiejski rynek nieruchomości magazynowych jest jednym z najmniej rozwiniętych rynków magazynowych w Polsce. Jego udziały w całkowitych zasobach wynoszą niespełna 2 proc., czyli 119,5 tys. m kw. Zdecydowana większość powierzchni zgromadzona jest w rękach jednego dewelopera - firmy Prologis, która w latach 2007-2008 wybudowała ponad 90,8 tys. m kw. powierzchni magazynowej. W pierwszym półroczu tego roku w Trójmieście nie oddano do użytkowania żadnej powierzchni magazynowej. W ubiegłym roku ukończono budowę 18,7 tys. m kw. magazynów: Centrum Logistyczne Gdańsk Kowale (w kolejnym etapie może zostać rozbudowane o 22 tys. m kw.) oraz Panattoni Park Gdańsk. Na koniec czerwca tego roku budowano jedynie 8,7 tys. m kw. w kolejnym budynku w ramach Panattoni Park Gdańsk (docelowa pow. parku to 46 tys. m kw.).

- Niewielka aktywność deweloperów na rynku trójmiejskim jest jedną z głównych przyczyn niskiego współczynnika pustostanów. Dostępna powierzchnia stanowi jedynie 5,8 proc. całkowitych zasobów, czyli 7 tys. m kw. - dodaje Wojtczak.

Potencjał trójmiejskiego rynku magazynowego może zmienić budowa Pomorskiego Centrum Logistycznego na zapleczu terminalu DCT. Firma Goodman w pierwszym etapie, na obszarze 10 ha, zamierza wybudować magazyny o pow. około 42 tys. m kw. W kolejnych etapach może łącznie powstać 500 tys. m kw. magazynów.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki