Wójt napisał skargę do biskupa

  Wójt napisał skargę do biskupa

  Marcin Pacyno

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Rafał Narloch, wójt Lipnicy chce, aby Kuria Biskupia w Pelplinie cofnęła pozwolenie na nauczanie religii w szkole Jaromirowi Śpiołkowi. Zdaniem wójta, ten katecheta dzieli społeczeństwo, co ma podważać autorytet Kościoła.
  Pismo w tej sprawie wójt wysłał do Pelplina już na początku października. Śpiołek jest mieszkańcem Lipnicy, ale jako katecheta pracuje w Gimnazjum nr 2 w Bytowie. Stoi też na czele protestów przeciwko planom budowy kolejnych kopalń kruszywa w gminie Lipnica. Wydaje w tym celu bezpłatną gazetkę "Głos Lipnicki", w której zawsze bardzo ostro atakuje władze gminy.

  - Napisaliśmy pismo do biskupa w trosce o młodzież - tłumaczy wójt Rafał Narloch. - Pan Śpiołek cały czas wysyła do nas pisma i wypisuje w swojej gazetce różne rzeczy, niezgodne z prawdą. Myślę, że taka osoba nie powinna uczyć dzieci religii. On przez swoją działalność dzieli nasze lokalne społeczeństwo. Jest katechetą i dlatego też zwróciliśmy się do biskupa z prośbą o interwencję w tej sprawie.

  Do pisma wójt dołączył okładki ostatnich wydań "Głosu Lipnickiego", jako dowód złego postępowania katechety. Jest na nich przedstawiony m.in. jako marionetka w rękach swojego zastępcy Michała Świontek-Brzezińskiego. Kuria już wezwała katechetę do złożenia wyjaśnień. - Oczywiście wszystko szczegółowo wyjaśnię i przyjmę z pokorą każdą decyzję księdza biskupa - mówi Jaromir Śpiołek, nie kryjąc oburzenia tą sytuacją.

  - Gdyby wójt przeczytał wprowadzenie do kwietniowego wydania naszej gazety, wiedziałby, czemu ma służyć. Na pewno nie dzieleniu społeczeństwa. Poza tym bulwersuje mnie występowanie wójta w imieniu całej społeczności, a więc także na przykład i mojej rodziny. A przecież żadnych konsultacji społecznych w tej sprawie nie było. Pod pismem podpisał się też nowy przewodniczący Rady Gminy Sławomir Ejtminowicz, który reprezentuje całą radę, a radni nie przyjmowali żadnego stanowiska - dodaje.

  Pismem wójta nieco zdziwiony jest Adam Piasecki, dyrektor Gimnazjum nr 2 w Bytowie. - Nie miałem do tej pory żadnych sygnałów dotyczących pracy pana Śpiołka. Nigdy nie skarżyli się na niego uczniowie czy rodzice. Żadnych podziałów nie widzę - zapewnia. - Co się dzieje w miejscu zamieszkania pana Śpiołka, nie wiem. To zresztą nie moja sprawa. Do jego pracy jako katechety nie mam żadnych zastrzeżeń - dodaje.

  Śpiołek podkreśla także, że to nie pierwsza sprawa, która ma zamknąć mu usta.
  - Dowiedziałem się nieoficjalnie, że na przykład ktoś zrobił donos do urzędu górniczego o nielegalnej kopalni na terenie gminy Lipnica i podpisał się moim imieniem i nazwiskiem. Walczę z kopalniami, ale takiego pisma nigdy nie wysyłałem. Teraz czekam na odpowiedź w tej sprawie z urzędu górniczego. Musi być coś na rzeczy, gdyż wcześniej takie odpowiedzi przychodziły po dwóch tygodniach, a teraz czekam już prawie dwa miesiące - opowiada Śpiołek, który uważa, że skarga do biskupa to kolejny etap nagonki na niego. Jego losy jako katechety rozstrzygną się niebawem.
  W kurii wczoraj nikt nie chciał komentować skargi wójta Lipnicy.

  List wójta
  W imieniu społeczności lokalnej proszę o rozważenie cofnięcia pozwolenia nauczania religii katechecie Panu Jaromirowi Śpiołkowi. Prawie wszyscy mieszkańcy Gochów są ludźmi głębokiej wiary i przywiązani do Kościoła Katolickiego. To co prezentuje Pan Śpiołek podważa autorytet Kościoła oraz nauczania Jana Pawła II, które mamy głęboko w pamięci.

  Zadaniem katechety jest przekazywanie wiary i prawdy młodemu pokoleniu. Postawa Pana Śpiołka przeczy temu (...). Wydaje gazetę i jest jej redaktorem naczelnym. (...) Za swój cel obrał skłócenie ludzi z władzą legalnie wybraną przez społeczeństwo. Nie potrafimy dłużej milczeć. Sprawa nabrała wielkiego rozgłosu i stała się głośna w mediach (...). Nasze stanowisko jest przemyślane i wynika z troski o Kościół Katolicki. Nadmieniamy, że Pan Śpiołek był alumnem w Seminarium w Pelplinie (...). Prosimy o interwencję.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo