Wójt Czarnej Dąbrówki po wyroku straci stanowisko

Marcin KamińskiZaktualizowano 
Wojciech Gralak niebawem straci stanowisko wójta Czarnej Dąbrówki.
Wojciech Gralak niebawem straci stanowisko wójta Czarnej Dąbrówki. Marcin Kamiński
Sąd Okręgowy w Słupsku utrzymał w mocy wyrok w sprawie wójta Czarnej Dąbrówki Wojciecha Gralaka. Wójt straci swoje stanowisko. Wyrok jest prawomocny.

Sprawa miała swój początek w 2004 roku. Wówczas to policjanci zatrzymali za jazdę pod wpływem alkoholu Romana Z., jednego z radnych gminy Czarna Dąbrówka. Radnego skazano na wykonanie prac publicznych. Pismo w tej sprawie trafiło do Urzędu Gminy w Czarnej Dąbrówce.

Stąd też, w kwietniu 2005 roku odesłano pismo potwierdzające, że Roman Z. karę wykonał. Kilka miesięcy później za jazdę pod wpływem alkoholu został skazany również Łucjan K., ówczesny przewodniczący Rady Gminy Czarna Dąbrówka.

Wojciech Gralak odpowiadał przed sądem za to, że nie przygotował uchwał o wygaśnięciu mandatu radnych. Lęborski sąd uznał, że wójt jest niewinny, gdyż mógł nie wiedzieć o wyroku skazującym Łucjana K., ale jest winny w sprawie dotyczącej Romana Z. i został za to ukarany nawiązką na rzecz chorych na raka dzieci.

Właśnie przez tę część wyroku wójt straci swoje stanowisko, bo według ordynacji wyborczej do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw prawomocne wyroki umarzające warunkowo postępowanie karne powodują utratę prawa wybieralności. Do czasu wymazania kary z rejestru skazanych wójt nie będzie mógł też brać udziału w kolejnych wyborach samorządowych.

- Nie czuję się winny, bo do momentu gdy byłem przesłuchiwany nie wiedziałem, że obaj radni byli karani. Gdybym o tym wiedział, to z pewnością złożyłbym wniosek o odebranie im mandatów - tłumaczył wójt Gralak.

Wójt już raz trafił na ławę oskarżonych. Został oskarżony o to, że był w pracy pod wpływem alkoholu. Sąd Okręgowy uniewinnił go jednak z zarzutu wykonywania obowiązków służbowych pod wpływem alkoholu. Ten wyrok jest już prawomocny.

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Materiał oryginalny: Wójt Czarnej Dąbrówki po wyroku straci stanowisko - Polska Times

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie