Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojsko wraca do Tczewa. Dzisiaj wizytacja przedstawicieli MON i wojskowych | WIDEO, ZDJĘCIA

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
Wideo
od 16 lat
Dzisiaj (30.05.2023 r.) przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej oraz wojskowi mają wizytować tereny i obiekty w Tczewie, które wojsko może wykorzystać na stworzenie nowej jednostki. To pokłosie decyzji sprzed kilku miesięcy.

To, że do Tczewa wróci jednostka wojskowa, wiadomo od trzech miesięcy. Nie ma jednak informacji, jaki to będzie rodzaj wojsk. Kazimierz Smoliński, poseł PiS, sugeruje, że będą to wojska rakietowe. MON oficjalnie tego nie komentuje.

140 hektarów w Tczewie jako obszar zamknięty

W połowie lutego 2023 roku Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło, że ustanawia około 140-hektarowy teren po dawnym kompleksie wojskowym (własność Skarbu Państwa w zasobie Agencji Mienia Wojskowego), niedaleko osiedla Górki w Tczewie, obszarem zamkniętym. Ta decyzja związana jest z przyjętym przez MON Pakietem Wzmocnienia Sił Zbrojnych RP na lata 2023-2025, wynikającego w ustawy o obronie Ojczyzny. Teren został przekazany w trwały zarząd wojskowego Rejonowego Zarządu Infrastruktury w Gdyni.

Saperzy wyprowadzili się z Tczewa w 2011 roku

Wojsko (batalion saperów) wyprowadziło się z Tczewa w 2011 roku. Teren dawnego poligonu nie został zagospodarowany. Miasto planowało przejąć i zagospodarować część tego obszaru na cele rekreacyjne. Poza tym, na tym terenie lokalizowano także nowy cmentarz. Kilka lat temu podjęto prace nad zmianami planistycznymi. Teraz nie mają one już żadnego znaczenia.

W Tczewie będą wojska rakietowe?

Ciągle nie wiadomo, przynajmniej oficjalnie, jaki rodzaj wojsk zagości w Tczewie.

- Na tym terenie powstanie infrastruktura wojskowa do zakwaterowania żołnierzy i przykoszarowy plac ćwiczeń - to lakoniczna informacja, jaką otrzymaliśmy z Ministerstwa Obrony Narodowej.

Kazimierz Smoliński, poseł PiS, mówił niedawno na konferencji prasowej w Tczewie, że mogą to być wojska rakietowe.

- Według mojej wiedzy mają to być wojska rakietowe, ale ostateczna decyzja dopiero zapadnie - stwierdził Kazimierz Smoliński.

- Jest kwestia koszar. Czy zostaną one wybudowane, czy też wojsko wykorzysta istniejące miejskie obiekty. Chodzi o budynek dawnej szkoły przy ulicy Południowej w Tczewie, która od lat stoi pusta. Wstępnie armia jest tym obiektem zainteresowana. Wojsko kupi budynek od miasta, w grę wchodzi także zamiana gruntów, nieruchomości - mówił Kazimierz Smoliński, poseł PiS.

Pakiet Wzmocnienia Sił Zbrojnych RP na lata 2023-2025 zakłada modernizację armii i jej wyposażenia. To także zwiększenie liczebności oraz składu bojowego poszczególnych elementów sił zbrojnych. Ma to oczywiście związek z agresją Rosji na Ukrainę i w związku z tym zmianę polskiej doktryny wojennej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki